Cyklorgazmus na bicykli: Z Furka Pass na Grimsel Pass

Tak táto trasa,… že úplne čistý Cykloorgazmus na bicykli z Furka Pass na Grimsel Pass. O Furka Passe sme rozhodli už dávno. Je to jeden z najkrajších alpských cyklovýšľapov.

Furka Pass serpentíny
Furka Pass serpentíny

Plánovanie a logistika

Vždy sa nám páčilo zdolávať legendárne alpské sedlá. Furka Pass sme mali v pláne už keď sme boli v Lago Como. Prvýkrát sme sa tam dostali cez Giro d’Italia v máji. Vtedy sú ale tieto sedlá ešte uzavreté.

Mottarone 1.492 m
Lago Maggiore * Výhľad na Verbaniu a dva ostrovy

Lago Maggiore

Tak sme si spravili následný výlet k Lago Maggiore. Ubytovali sme sa tak, aby sme k Furka Passu mali do 100 km. Medzi sedlami sme sa presúvali autom. Najťažšie bolo plánovanie vhodného miesta na výjazd, lebo naša partičke bola rozdelená na 2 výkonnostné skupiny. Dôležité bolo, aby sme sa hore spolu stretli.

Ľadovec a jazero Furka Pass
Ľadovec a jazero Furka Pass

Naše výjazdy neberieme ako tréningy alebo výkonnostné sústredenia. Sme skôr cykloturisti a ide nám najmä o zážitok. Trasy sme volili tak, aby to aj šofér (ktorého sme mali na rozvozy) prežil. Jeden prejazd autom cez podobné sedlo je často horší ako prejsť z Bystrice do Bratislavy. 🙂

Starý vytesany tunel v skale.. Asi pozostatok z vojny… Využitý ako turistický chodník… Vo švajčiarsku čisto a svetlo.. Neviem si predstaviť, čo by z takejto diery bolo u nás…

Furka Pass

Furka Pass je najmalebnejšia a najúchvatnejšia kľukatá cesta vo švajčiarskych Alpách, ktorá sa tiahne v nadmorskej výške 2429 m n.m. a spája obec Gletsch vo Valais s Andermattom v Uri. Je to tiež jedna z najvyššie položených ciest v Európe. Patrí do základného cyklistického itinerára.

Prvý deň sme sa dostali pod Gothard Pass. Vyštartovali sme z dedinky Hospental a prešli cez sedlo na Furku.

Legenda... Belvedere v zákrute na Furka Pass
Legenda… Belvedere v zákrute na Furka Pass

Ľadovec

Pauza pri kultovom hoteli Belvedere. Pozreli sme si ľadovec. Kvôli topeniu bol celý pozakrývaný izolačnou plachtou. Prešli sme aj samotným, asi 50 m dlhým tunelom, ktorý je vysekaný v ľadovci a dali sme úžasný zjazd do dedinky Gletch. 

Gletch

Údolím Valais ide železnička a práve v Gletchi ju prepriahajú na parnú zubačku. Tá vás v strmom stúpaní vyvezie až pod tunel, ktorý je pod Furka Passom. Tam znovu prepriahajú elektriku a do tunela ide normálny vlak. Asi nechcú okolo ľadovca kvôli otepleniu púšťať paru.

Z dedinky Gletch chodí údolím parná zubačka... Pekná mašinka
Z dedinky Gletch chodí údolím parná zubačka… Pekná mašinka

Dampfbahn Furka-Bergstrecke (DFB) je takmer 18-kilometrová železničná trať medzi Realpom v kantóne Uri a Oberwaldom v kantóne Valais. Trasa vedie cez zväčša nedotknutú časť švajčiarskych Álp, ktorá je inak ťažko dostupná. Kľukatí sa cez divoké rokliny a po strmých horských svahoch až do nadmorskej výšky vyše 2000 metrov. Na ozubnicovej trati s metrovým rozchodom sú v prevádzke hnacie jednotky a vozne staršie ako 100 rokov.

Švajčiarska železnica je presná ako hodinky. Čistá a nádherná ako mladá modelka. Cestovanie vlakom vo Švajčiarsku musí byť zážitok.

Furka pass panoráma
Furka pass panoráma

Z Furky na Grimsel Pass

Druhý deň sme volili inú trasu. Nechali sme sa vyviezť autom na Furku, spustili sme sa dole a potom do sedla Grimsel Pass. Na Grimsel Pass sme vyšli iba z tej ľahšej strany. Údolie bolo aj tak nekonečné. Mal si tie úžasné výhľady celý čas pred očami. To isté samozrejme aj z druhej strany. Sústavné zastavovanie kvoli foteniu.

Na tejto trase sa človek nemusí báť, že nebude vládať. Všade sa stojí a fotí.

Dobre padla aj stopka na James Bond Strasse. Legendárnu bondovku tu natáčal Sean Connery. Priesmyk bol zvečnený automobilovou naháňačkou Aston DB5 / Ford Mustang v Goldfinger Jamesa Bonda. Švajčiari vedia, kde urobiť lavičku.

Pred cyklovýjazdom si vždy skontrolujte predpoveď počasia: nepriaznivé podmienky sú bežné. V regióne je v zime veľa snehu. Zvyčajne je prechod otvorený od konca mája do začiatku novembra.

James Bond Strasse Furka Pass
James Bond Strasse Furka Pass

Grimsel Pass

Grimsel Pass spája údolie Hasli v Berner Oberland s Goms vo Valais. Priesmyk vedie divokou, riedko obývanou hornatou oblasťou. Cestu lemujú len žulové skaly s nádržami a elektrárňami. Lyžiari Grimsel pass poznajú aj vďaka Gelmelbahn – najstrmšej pozemnej lanovke na svete s prevýšením 106%. Zvládnuť tú trasu na bajku bolo solídnou výzvou.

Grimsel Pass vybavený...
Grimsel Pass vybavený… 😀

Cieľ bol Grimsel Pass. Potom otočka dole, výšlap na Furku a potom úžasný zjazd dole do Hospental a Andermatt. 

Goschenen

Goschenen
Goschenen

Cieľ bol v dedine Goschenen cez neuveriteľný kaňon, kde sa medzi sebou prepletali cesta pre autá, cyklochodnik a aj povestná Švajčiarska zubačka.

Kaňon k cieľovej dedine Goschenen Furka Pass
Kaňon k cieľovej dedine Goschenen Furka Pass

Dali sme na bicykli z Furka Pass na Grimsel Pass. Výstup na Furku a Grimsell je porovnateľný so Stelviom. Kamarát tam išiel podlahu. Meral si všetko a výstup na Stelvio z Prata dal presne za 2 hod a 1 minútu. Ja som sa naopak pochválil, že mám vyše tristo fotiek. 🙂

Pohľad od Grimsel Pass na Furku..
Zas pohľad na budúce utrpenie 🤣 Niekedy nie je výhoda v kuse vidieť, kde je cieľ.. 😀
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Dušan Mráz
Dušan Mráz

Nadšený cykloturista objavuje talianske alpské vrcholy.

Articles: 2