Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy

Pálava Lednice turistické trasy cyklotrasy

Pálava je cieľom zo susednej južnej Moravy, ktorý možno tiež nazvať maratónom vína a pamiatok. Pod Pálavskou oblasťou rozumieme celý trojuholník Lednice, Valtice, Mikulov. Priam predurčená pre nenáročnú cykloturistiku spojenú s objavovaním viníc, nádherných záhrad, kaštieľov a Dyjskej prírody. Od roku 1996 je celý Lednicko Valtický areál zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Predstavujeme: Pálava Lednice turistické trasy cyklotrasy a výlety v okolí.

Celé okolie Pálavy je pretkané cyklochodníkmi a na cyklistov sú na Morave naozaj zvyknutí. Nemusíte sa báť posadiť na bicykel ani malé dieťa.

Lednice

Zámok Lednice je súčasťou Lednicko-valtického areálu – prírodno-krajinárskeho celku o rozlohe skoro 300 km2. Predovšetkým v 18. a 19. storočí ho ruka v ruke s prírodou budovali Lichtenštejni. Okrem jedného z najkrajších zámkov je v rozsiahlom a príkladne udržiavanom parku aj množstvo ďalších atrakcií. Romantická zrúcanina Janův hrad; klasicistický Lovecký zámoček; Apollónov chrám s dórskym stĺporadím; Rybničný zámoček, ktorého odraz krášli hladinu Stredného rybníka; Hraničný zámoček; Belvedér; vyhliadka Kolonáda na Reistně; Rendez-vous tiež nazývaný Dianin chrám; prsaté Tri Grácie; Akvadukt; Obelisk; Vodáreň a Minaret. Lichtenštejni mali o zábavu postarané. A vy, ak si chcete nenáročne zabehať, pochodiť, pofotiť tak obrovský a rozsiahly park je ideálny. Máte tu čo robiť niekoľko dní.

Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
Lednice zámok

Valtice

Barokový zámok vo Valticiach je len niekoľko kilometrov vzdialený od Ledníc. Príjemná vychádzka na bicykli. Pri zámku, ktorý sa rozhodne vyplatí vidieť je krásny park a moravská vinotéka, kde môžete ochutnať všetko, čo bolo na Morave ocenené. 🙂

Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
Valtice

Mikulov

Mikulov je vyhľadávanou turistickou lokalitou južnej Moravy. Mesto má pomerne atraktívnu polohu, pretože sa nachádza priamo pod svahmi Pálavy a neďaleko od Pálavských rybníkov. Jednoznačnou dominantou mesta je zámok, ktorý sa vypína na skalnatom brale. Pre oblasť Mikulova sú typické vinárske náučné chodníky.

Tajomstvá vinárstva odkrýva 20 kilometrov dlhý Vinársky náučný chodník Mikulov, ktorý vedie cez Bavory, Pernú, Věstonice, Pavlov a Klentnice. Ak si netrúfate na dlhé trasy, zvoľte si náučné chodníky Stará hora alebo Valtice. Príjemnú atmosféru k oddychu ponúka Kozí hrádok, Svätý kopeček a Jaskyňa na Turoldu.

Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
MIkluv hrad

Nové Mlýny

Sústava troch priehradných vodných nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na rieke Dyje je základňou našich športových výkonov. Do 70. rokov minulého storočia to bola nejrozsiahlejšia lužná krajina v strednej Euroópe. Pokiaľ nebola radikálne pozmenená vodohospodárskymi úpravami (výstavba nádrží, vyrovnanie tokov), ktoré usilovali obmedzenie každoročne sa opakujúcich záplav. Každý poznáte film Bobule.

Komplet vinárska esencia tohto filmu pochádza z tohto prostredia. A vinári to vedeli využiť. Preto, ak chcete nakúpiť víno odporúčame posunúť sa trochu ďalej k Veľkým Bíloviciam , kde nakúpite lepšie za oveľa menej peňazí. Pavlov je krásny, ale turistický. A miestni vinári to všetkým dajú vyžrať. 🙂

Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
Nové Mlýny

Sústava vodných plôch Nové Mlýny slúži pre šport, kúpanie a vodnú turistiku. Okolie jazier je posiate chodníkmi pre pešiu turistiku, výlety a cykloturistiku. Hlavným cieľom sú Pálavské kopce.

Doprava

 • Vlakom ZSSK do Kútov alebo Břeclavi. Z Břeclavi chodí riadny spoj do Mikulova a víkendový spoj aj priamo do Ledníc.
 • Ak pôjdete autom a nemáte českú známku, odbočte v Kútoch na Břeclav a po starej (veľmi peknej) ceste ste na Pálave temer v tom istom čase. DZ nepotrebujete.
Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
V pozadí Sirotčí hrad

Turistické trasy Pálava

Náučné chodníky v oblasti Mikulova a Pálavských kopcov >>>

Prechod CHKO Pálavské vrchy Mikulov Pavlov

Lednický park s jeho desiatkami kilometrov chodníkov je ideálny najmä na beh v mäkkom podloží a totálnom bezpečí (vo vnútri parku sa nesmie ani bicyklovať) Obzvlášť vhodné pre deti

Pálava - turistické trasy/ cyklotrasy
Pálavské kopce

Okolo celých Vodných mlynov vedie chodník

Náučné chodníky Lednicko Valtického areálu prepájajú všetky architektonické skvosty jeden za druhým.

Všetky trasy sú vhodné na nenáročnú turistiku (samá rovina) a prirodzene tiež nordic walking i beh. Ak chcete so záťažou začať, toto je pravé miesto.

blank
Májové stretnutie pod Sirotčím hradom Petrov

Pálava cyklotrasy

Celé okolie je doslova posiate cyklotrasami. Jazdite všade, kde vás to napadne. 🙂 Všetci sú na to na Pálave a v Ledniciach zvyknutí. V lete stretnete na cestách viac bicyklov ako áut a doprava je tomu prispôsobená.

blank
Varážame na Pálavský okruh 78 km

Určite sa oplatí prejsť trasy:

Lednice, Bulhary, Pavlov, Nové Mlýny

Okolo Nových mlýnov okružná trasa okolo jazier

blank
Ololo Nových Mlynov

Horská etapa cez CHKO Pálava Pavlov, Mikulov, … tu sa aj trochu zapotíte 🙂

Môžete tiež využiť bezpočet vinárskych cyklotrás, ktorými je okolie posiate

Ak si chcete trasu zo Slovenska predĺžiť, môžete začať v Kútoch, kam vás dovedie trať ŽSSK cez nádherné lužné lesy cez rieku Moravu a Lanžhot do Břeclavy.

Ak si chcete dať nádielku kilometrov, vytiahnite cesťák a dajte to ako my, priamo na bicykli z Bratislavy.

Pozor kvôli veľkej návštevnosti je cyklojazda v zámockých parkoch zakázaná

Videopozvánka z Pálavy:

Ubytovanie

Ubytovanie je dobré riešiť s dostatočným časovým predstihom. Celá oblasť je turisticky mimoriadne vyťažená a ponúka stovky možností ubytovaní vo všetkých možných cenových a kvalitatívnych úrovniach od stanovania, chatiek, kempovania, cez chalupy a penzióny, až po veľmi kvalitné hotely. Výber je iba na vás. Podľa skúseností je však človek väčšinu dňa v pohybe, takže okrem hygieny a spánku ubytko moc riešiť netreba. Jedla a vína je všade dosť. 🙂

Pálava je príjemná, nenáročná a veľmi atraktívna.

Užitočné info

 1. Na Pálavu deň nestačí, ideálne predĺžený víkend.
 2. Ubytovanie je tu kvôli intenzívnemu cestovnému ruchu celkom problém. Ak ste náročnejší, dajte pozor na jeho kvalitu. Kempy sú lacné a zväčša do pohody.
 3. Pálava je o zámkoch, cyklistike a o víne. Tomu je všetko podriadené.
 4. Ak chcete spoznať čo najviac, ideálny je bicykel. Všetko je cyklistom prispôsobené. Cyklotrasy, cesty, pamiatky, … nebojte sa ísť aj s malými deťmi. Viete si voliť náročnejšie trasy i veľmi rekreačné túry. Na cestách sa jazdí veľmi ohľaduplne.
 5. V lete je celé okolie posiate tisíckami cykloturistov. Ak preferujete kľud, voľte radšej pracovné dni, alebo mimo sezónu. Jar a jeseň sú na Pálave najkrajšie. A nie je tam tak teplo.
 6. Ideálnym východiskom pre Pálavské vrchy sú Dolné Vestenice a Pavlov (priamo na priehrade). Ak máte bicykel aj Strachotín a širšie okolie. Všetko je prepojené.
 7. Neobíďte veľmi moderne poňaté archeo múzeum v Pavlove. Ak chcete absolvovať Lednicko – Valtický areál, nemusíte byť v Ledniciach v centre, ktoré sú až preturizované. Voľte radšej menšie dedinky popri ceste: napr. Bulhary, Valtice, ….
Lednice park
Lednický parkový areál
 1. Kľúčové trasy sú:
  – Náučná stezka Pálava (Pavlov, Mikulov) a
  – Vinná stezka Pavlov
  – Lednicko Valtická cyklomagistrála (štartuje v Ledniciach, ide cez všetky pamiatky, Valtice, až do Mikulova.)
 2. Ak idete urobiť jednodňovku na bicykli využite spoj ZSSK do Kútov. Vlak chodí hore, dole, každú hodinu. A prevezte sa po starej ceste cez Moravu a Břeclav do Ledníc. Už za Kútami smerom na Lanžhot vás čaká nádherná oblasť Podluží. Po celej ceste (aj cez Břeclav sú perfektne značené cyklotrasy)

Reportáž zo spoločného prvomájového výšľapu na Pálavu

cover photo: bigstockphoto

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok