Poludnica z Demänovskej doliny

Poludnica je krásny výhľadový vrch na liptovskej strane Nízkych Tatier. Najkratšia výstupová trasa vedie z obce Liptovský Ján cez Prednú Poludnicu. Túto trasu som absolvovala pred dvoma rokmi, preto som v turistickej mape hľadala inú. Aj keď je to trochu okľukou, zaujala ma dolina Vyvieranie, ktorá je bočnou vetvou Demänovskej doliny. Práve preto Poludnica z Demänovskej doliny.

Dolina Vyvieranie
Dolina Vyvieranie

Demänová

Ráno sme zaparkovali v Demänovej a autobusom sa vyviezli k Demänovskej jaskyni slobody. Odtiaľ sme začali túru zelenou značkou po prúde potoka Demänovka. Po pár desiatkach metrov sme odbočili doprava a popri Demänovskej jaskyni mieru (áno, aj taká je a vraj krásna, no stále verejnosti neprístupná) sme vstúpili do dolinky Vyvieranie.

Dolina Vyvieranie
Dolina Vyvieranie

Je to kúsok Slovenského raja v Nízkych Tatrách – chodník korytom potoka, kaskády, malé vodopády, bočné prítoky, sem tam reťaze a mostíky. Keď je vody dosť, je to krása. Hoci bola nedeľa, nikoho sme tu nestretli. 

Dolina Vyvieranie
Dolina Vyvieranie

Iľanovské sedlo

V hornej časti doliny vystúpime nad potok a nakoniec sa lesom dostaneme do Iľanovského sedla. Zostupujeme po zelenej serpentínami k rázcestníku Za Vrátami a pokračujeme po žltej značke hore Iľanovskou dolinou.

Pamätník poľovníkom PZ Poludnica
Pamätník poľovníkom PZ Poludnica

Za jej najužšou časťou (žeby to boli Vráta?) odporúčam otočiť sa – je tu vysoká skalná stena a na nej pamätník poľovníkom PZ Poludnica. Na konci žltej značky sa dostaneme do sedla pod Kúpeľom a začneme stúpať po modrej cez Kúpeľ na Poludnicu.

V tejto časti je nádherné skalné mesto s oknami a jaskyňami, odporúčam pri výstupe alebo zostupe zvoliť si trasu tadiaľto. Na Poludnicu je to už len pár desiatok metrov. Je nedeľa, turistov dosť, na ikonickú skalu poradovník. Veď kto by nemal na nej fotku, akoby nebol na Poludnici.

Výhľady z Poludnice

Výhľady sú nádherné – LiptovLiptovská Mara, Veľký Choč, Malá Fatra, veľký kus Nízkych Tatier s ich hlavným hrebeňom a aj Vysoké Tatry. Len Západné Tatry kvôli stromom nevidno. Pod nohami množstvo horských kvetov, takto na jar najmä prvosienka holá. 

Prvosienka holá
Prvosienka holá

Predná Poludnica

Zostupujeme na Prednú Poludnicu, tu je v skale schránka s vrcholovou knihou a krásny výhľad aj na Západné Tatry. Pokračujeme po modrej značke až do Iľanova. Aj tento zostup/výstup je dosť strmý, dokonca jeden skalný prah prekonávame po rebríku. V hornej časti sú však krásne výhľady na Poludnicu, Iľanovskú dolinu a Demänovskú horu.

Na vrcholovej skale foto nesmie chýbať
Na vrcholovej skale foto nesmie chýbať
Výhľad z Poludnice
Výhľad z Poludnice na Liptovskú Maru

Iľanovo

Čaká nás posledný úsek cesty z Iľanova cez Ploštín do Demänovej. Nakoniec to nebolo ani tak ďaleko, ako sme si mysleli.

Poludnica z Demänovskej doliny

Máme za sebou ďalší cieľ, veľa krásnych zákutí a výhľadov. Do doliny Vyvieranie sa rada vrátim – krátky okruh sa dá urobiť cez Demänovskú horu alebo sedlo Machnaté a Pusté. Odporúčam ☺

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Jana Kobelová
Jana Kobelová

Turistika je moja vášeň a raz za rok si doprajem takú čerešničku na torte – výstup s horským vodcom na niektorý tatranský štít.

Articles: 4