Prechod piatimi hoľami na bežkách

V jednu krásnu slnečnú nedeľu ma kamaráti zavolali ísť bežkovať na Oravu. U nás prišlo oteplenie a sneh na Orave vydrží predsa len dlhšie. Kamarát, ktorý bežkuje už dlhé roky vymyslel Prechod piatimi hoľami na bežkách z Hruštína.

Prechod na bežkách z Hruštína

Pred pár rokmi sa zúčastnil oficiálneho prechodu, takže nám to chcel ukázať. Druhý kamarát bežkuje síce len 3 týždne, ale zato intenzívne. Keďže bol v odhodlaní že to dá, tak som sa rada pridala aj ja.

Podmienky boli trošku náročnejšie, cca 10 cm nového snehu.

Cez lúky nad Hruštínom to dosť lepilo, ale ako sme šli vyššie a vyššie, bližšie k lesu, postupne sa to zlepšovalo. Ako som spomínala, v noci trošku prisnežilo, takže stopa nebola žiadna. Ale to nám predsa nevadí. Viedol nás krásnou zasneženou rozprávkovou prírodou. Spomedzi stromov presvitalo slnko. Bolo to nádherné. 

Najskôr sme šli takým žľabom a po nejakom čase sme sa napojili na zelenú turistickú značku.

Počasie sa chvíľami menilo. Z krásneho slniečka zrazu bola chumelenica s vetrom, ale postupovali sme ďalej. Za chvíľu zase vyšlo slniečko. A takto stále dookola.

Kubínska hoľa

Cez Vasilovskú a Kubínsku hoľu a Minčol

Rázcestník Príslopec nám ukázal cestu ďalej po modrej, cez Vasiľovskú hoľu až na Kubínsku hoľu – Minčol. Tu už dosť fučalo a snežilo. Rozhodli sme sa teda chvíľu oddýchnuť v útulni.

Po krátkom oddychu nasledoval zjazd po červenej do sedla Príslop. Za svetla sme to už nestihli, nejaký úsek sme šli už s čelovkami. Miestami boli popadané stromy. Bolo aj pár pádov, ale dolu sme zišli všetci v poriadku. Zo sedla Príslop nasledoval už len zjazd cez pole do Hruštína k autu.

Prechod piatimi hoľami na bežkách sa vydaril. Bol to krásny výlet v rozprávkovej prírode, prešli sme cca 29 km a nastúpali 1.013 výškových metrov.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26