Priepasť Macocha - turistické trasy/ cyklotrasy

Priepasť Macocha – turistické trasy/ cyklotrasy

Hlboko v lesoch Moravského krasu sa nachádza stredoeurópsky unikát- vyše 138 m hlboká priepasť Macocha, ktorá je najväčšou priepasťou svojho druhu (tzv. “light hole”) v strednej Európe.

Na samotnom dne priepasti sa nachádzajú dve jazierka, ktoré zásobuje vodou podzemná riečka Punkva. Horné jazierko je viditeľné aj zhora priepasti a je hlboké 13 m. Cez Dolné jazierko hlboké 49 m, riečka Punkva opäť mizne do podzemných častí jaskynného systému Punkevní jeskyne, ktorý je veľký niekoľko desiatok kilometrov. Pohľad do Macochy, či už z jej najvyššej časti alebo dna je ohromujúci. Pri pohľade z niektorého z dvoch vyhliadkových mostíkov sa vám ľahko zakrúti hlava.

CHKO Moravský kras

Macocha sa nachádza na území Moravského krasu. Ide o najvýznamnejšiu krasovú oblasť v Českej republike, na ktorej sa nachádza široké spektrum krasových útvarov.
Ako krasové územia vznikali? Za všetkým je voda a jej erózny účinok na vápenec. Voda prenikala do trhlín zemskej kôry a rozpúšťala vápenec. Takto vznikali vo vápencoch dutiny- jaskyne a prepadom jaskynných stropov vznikali priepasti. Na celom území Moravského krasu je známych viac než 1100 jaskýň, ktoré sú typickým zimovišťom netopierov. Päť z nich je sprístupnených verejnosti (viď nižšie). Moravský kras bol v roku 1956 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť (CHKO) a je obľúbenou rekreačnou destináciou. Nachádza sa tu množstvo turistických a cyklistických chodníkov, a na svoje si prídu najmä nadšenci geológie a speleológie. Nie príliš náročný terén umožňuje príjemné túry s deťmi. Skrátka ideálny adept na jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá 2018.

foto Lucia Ertlová

Sprístupnené jaskyne Moravského krasu:

Jaskyne sú otvorené (s určitými obmedzeniami) aj počas zimných mesiacov. Presné informácie o prevádzkovej dobe a vstupnom nájdete tu.

Punkevní jeskyně – spojená s plavbou po podzemnej riečke Punkva a prehliadkou dna priepasti Macocha. Nutnosť rezervácie vstupu vopred, počas hlavnej sezóny býva vypredané už týždne dopredu. Informácie a rezervácie nájdete tu. K tejto jaskyni premáva v pravidelných intervaloch vláčik zo Skalného mlyna, ktorý vám ušetrí 2 km chôdze.
Kateřinská jeskyně – s unikátnou stalagmitovou výzdobou.
Sloupsko-šošůvské jeskyně – mohutné chodby a podzemné priepasti.
Jeskyně Balcarka– bohatá vnútorná výzdoba.
Jeskyně Výpustek – vojenská história.

foto Lucia Vasilik

Doprava

Najlepším východzím bodom pre túry v okolí priepasti Macocha je Skalní mlýn (hotel a informačné centrum s plateným parkoviskom) a Parkovisko Macocha (platené parkovisko s informačným centrom a blízkym ubytovaním Chata Macocha). Odtiaľ môžete pokračovať k Macoche pešo alebo lokálnym minivláčikom (zo Skálného mlynu). Informácie vám poskytnú v informačných centrách Skalní mlýn a Macocha- Horní můstek.

Vlakom ZSSK

Bratislava- Brno- Blansko-nádraží: 2h 16min EC/IC, 1 prestup v Brne. Informácie ohľadom cestovného poriadku nájdete tu. Zo stanice Blansko- nádraží ďalej pokračujte pešo (cca 7km k informačnému centru Skalní mlýn), na bicykli, autobusom alebo taxi k Skalnímu mlynu. V sezóne je k dispozícii špeciálna autobusová linka Krasobus.

Autom

Na platené parkovisko Skalní mlýn (BA- Skalní mlýn cca 170 km):

 • súradnice: 49.3635775N, 16.7082664E,
 • Adresa: Skalní mlýn 96, 678 01 Blansko, ČR
 • Informačné centrum a predaj lístkov pri parkovisku
 • Od Skalného mlynu je to k priepasti Macocha (horný mostík) 50 min pešo (cca 3 km) náučným chodníkom.

Na platené parkovisko U Macochy (BA-parkovisko u Macochy cca 165 km):

 • Súradnice: 49.3712067N, 16.7313086E
 • 5 min pešo od priepasti Macocha (horný mostík)
 • Vedľa parkoviska je informačné centrum Macocha- Horní můstek a Chata Macocha s reštauráciou.

Ubytovanie

Priamo v srdci Moravského krasu:

Hotel Skalní mlýn: Trojhviezdičkový hotel s dobrou reštauráciou, požičovňou a predajňou nordic-walkingových palíc, fínskou saunou a požičovňou kolobežiek. Cena za dvojlôžkovú izbu (2018) cca 1.490,- Kč/noc/izba (cca 59EUR). Príplatok za polpenziu 170,-Kč/osoba/noc. Pešia vzdialenosť Hotel Skalný mlyn- priepasť Macocha, je 1h vychádzkovým tempom. Viac info tu.

Chata Macocha: Turistická chata s infocentrom, požičovňou horských bicyklov a reštauráciou. Cena za noc (2018): 370/ 210,-Kč (dospelí/deti: cca 15EUR/9EUR). Príplatok za polpenziu 250/180,- Kč (dospelí/deti). Viac info tu. Vzdialenosť k priepasti Macocha je 5 min chôdze.

Ďalšie možnosti ubytovania v okolí Moravského krasu nájdete tu.

Turistické trasy

Priepasť Macochu je najlepšie vidieť z oboch vertikálnych koncov.

 • Zhora: z horného mostíka, kam sa dostanete pešo alebo lanovkou.
 • Zdola: samotné dno Macochy, kam sa dostanete jedine v rámci prehliadky Punkevní jeskyně.

Náučný chodník Macocha

Skalní mlýn- Kateřinská jeskyne- Macocha, horný mostík- Punkevní jeskyne- Skalní mlýn. Je dlhý 6 km so 16 zastaveniami. Výlet je veľmi pohodlný veľmi vhodný pre rodiny s deťmi. Lesná cesta, asfalt. Cestou nájdete množstvo možností občerstvenia. Obojsmerný okruh je  možné skrátiť lanovkou (Punkevní jeskyně- Macocha, horný mostík). Podrobná mapa trasy tu

Náučný chodník Rudické propadání a Jedovnicko

9km, 13 zastavení. Jaskynný systém Rudické propadání- Býčia skala je možné možné navštíviť zvnútra iba v rámci speleologických kurzov so sprievodcom. Je to vhodný tip na výlet v okolí, nevedie cez Macochu. Podrobná mapa trasy tu.

Veľký okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Pustý žleb- U dubu-Nad Pustým žlebem- Macocha, horný mostík- Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn. 14 km, veľký okruh s hlavnými atrakciami po ceste. Ak plánujete aj vstupy do jaskýň, rátajte s celodenným výletom. Trasu si môžete urýchliť vláčikom zo Skalného mlynu k Punkevní jeskyni. Podrobná mapa trasy tu.

Ak radi lozíte, odporúčame tiež ferraty Veľká Dohoda

Pri plánovaní ďalších trás odporúčame využiť online mapu a hikeplanner

Cyklotrasy

Moravský kras je ako stvorený pre cykloturistiku. Nájdete tu náročnejšie singletraily, ako aj family-friendly trasy v obklopení jaskýň a majestátnych skalných útvarov. Pri Hoteli Skalní mlýn sú dokonca bezplatne k dispozícii cykloboxy na úschovu bicyklov.

MTB

Singletrail Jedovnice

Pri Moravskom krase je vybudovaný skvelý singletrail areál so základňou v neďalekej obci Jedovnice. Single-trailisti sa tu môžu vyblázniť na viacerých okruhoch dlhých do 12 km, od modrej po čiernu obtiažnosť. Pri základni je vybudovaný aj Kemping Olšovec s príjemným ubytovaním (chatky, stany, autokemping). Mapu singletrailov v tomto areáli nájdete tu.

Cestná cyklistika

Dlhší okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Šošúvské jeskyně-Ostrov U Macochy-Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn. Trasa má 18km, nenáročný dlhší okruh srdcom Moravského krasu. Možnosť zastávok vo viacerých sprístupnených jaskyniach, vrátane priepasti Macocha. Asfalt, cesty II. triedy. Podrobná mapa trasy tu.

Kratší okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Pustý žleb, U vinšulky-Občiny rozc. (tu si môžete spraviť krátku zachádzku na Horný mostík nad Macochou)- Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn.Trasa má 12,3 km. Nenáročný kratší okruh na krosový bicykel. Asfalt, lesná cesta. Možnosť zastávok vo viacerých sprístupnených jaskyniach, vrátane priepasti Macocha. Podrobná mapa trasy tu. Ide o okruh, takže trasu môžete začať a skončiť aj v inom východzom bode.

Ďalšie nápady na obľúbené cyklotrasy nájdete tu alebo na stránke cyklo-jizni-morava.cz

Kam v okolí

foto Výlety v Čechách, Evžen Tomášek, wikimedia, Panoramio

Zaujímavosti

Ako dostala Macocha svoje meno?

Stará povesť hovorí, že v neďalekej dedinke Vilémovice žil so svojim synom Martinom ovdovený sedliak Hálek. Čoskoro sa opäť oženil, a s novou manželkou mali ďalšieho synčeka. Macocha na nevlastného syna Martina zanevrela, keďže ako najstarší syn mal zdediť celé sedliactvo. Jedného dňa, keď šiel starý sedliak na trh, vybrala sa s Martinom do lesa na jahody. Keď Martin zbieral jahody na upätí priepasti, macocha využila situáciu a chudáka Martina zhodila do hlbín. Keď sa poriadne spamätala z toho, čo vykonala, svedomie jej nedalo voľne dýchať, a dobrovoľne sledovala Martinov osud skokom do priepasti. Starý sedliak sa po návrate z trhu vydal hľadať ženu a syna do lesa. Z priepasti začul krik- a kúsok pod krajom našiel Martina zachyteného na vetvách borovice. Vzal lano a vytiahol chudáka Martina hore. Starej macoche už pomoci nebolo a na strmom zráze po nej ostala iba šatka. A tak dostala priepasť svoje meno.

Náruč samovrahov

Macocha nie je opradená len temnými povesťami. V jej hlbinách našlo svoje vykúpenie zo strastí života dodnes vyše 80 samovrahov. Pri hornom mostíku dnes nájdete motivačnú tabulu, ako poslednú snahu o zvrátenie osudu tých, ktorí už ďalej nevidia nádej.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Moravský kras leží v relatívne nízkej nadmorskej výške ( max. 610 m n. m. -Helišova skála). Turistické trasy sú jednoduché, vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Pozor na klzké kamene a schodíky na trasách v okolí Horného a Dolného mostíku Macochy. Terén je prevažne zalesnený. Nezabudnite na cestovné poistenie, platné aj v ČR. Poistenie môžete vybaviť rýchlo online napríklad tu.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené a orientačne nenáročné. Papierové mapy krasu dostanete v informačnom centre. Pri plánovaní výletov využite online plánovač a mapu. Tiež odporúčame offline turistické mapy s gps lokalizáciou cez šikovnú českú mobilnú aplikáciu Mapy.cz.

Vstup so psom: Pohyb psov je po CHKO Moravský kras povolený okrem jaskýň, do ktorých je vstup s akýmkoľvek zvieraťom prísne zakázaný.

Čo si vziať: turistickú/ vychádzkovú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy. Vodu je možné doplniť na Skalnom mlyne, Chate Macocha, pri sprístupnených jaskyniach a ďalších miestach.

Ochrana prírody:
Moravský kras je chránená krajinná oblasť. V záujme zachovania prírodných a kultúrnych hodnôt nie je dovolené: poškodzovať a znečisťovať prírodu, chodiť mimo značených trás, táboriť, zakladať ohne a vstupovať do nesprístupnených jaskýň. Do sprístupnených jaskýň je prísne zakázané vodiť zvieratá. Vjazd motorových vozidiel mimo verejné komunikácie nie je povolený.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

3 komentáre na “Priepasť Macocha – turistické trasy/ cyklotrasy

 1. Zuzka Burdyová adds: V oblasti CHKO Moravský kras, som pracovala 10 mesiacov (na stáži), tak keby čosi ktosi, poradím rada ak budem vedieť. Pre tých čo pôjdu pozrieť Rudické propadáni (je to ináč úžasné miesto, tiež opradené legandami, odporúčam vopred naštudovať), tak nevynechať aj blízku oblasť Kolíbky (archeologicky veľmi významné miesto) a taktiež pri obci Rudice je ďalšie neskutočne krásne miesto – lom Seč, bývalý kaolínový lom, kde sa dajú nájsť v stenách rôzne minerály, či krásne sfarbené pieskové steny. Odporúčam ešte tiež navštíviť Křtiny, Byčí skálu, okolie obce Adamov, je tam toho naozaj dosť, krásny cieľ 🙂

 2. MTB singletrail je i v Boskovicích http://www.boskovickestezky.cz/
  Nově se též buduje i v Mariánském údolí http://www.trailhunter.cz/traily-v-marianskem-udoli/

  Pěkné je i Mariánském údolí kousek od Brna a Rakovecké údolí u Jedovnic … spousta cest pro kola. Větrný mlýn v Rudici. Prohlídky v Rudického propadání se dají domluvit, ale vše je potřeba dopředu a mít potřebné vybavení.

  Jestli je někdo kulturně zaměřen, doporučuji navštívit jeskyně v době konání koncerů:
  Čarovné tóny macochy 2018 : http://www.agencyfct.cz/umelecka-agentura/carovne-tony-macochy/

  Sportovní a kulturni akce v Blansku a okolí, kde je např.: Půlmaraton Moravským krasem, Závody vodních motorových skútrů na Olšovci, charitativní akce You Dream We Run 2018, Blanenská desítka, Den věží a rozhleden, Gulášobraní 2018,….
  http://www.blanensko.cz/files/ckeditor//Kalendar_akci_2018_FINAL.pdf

  Boskovice: Western park Boskovice http://www.westernove-mestecko.cz/, Židovská čtvrť s festivalem, letní kino, Boskovský hrad, … http://www.kudyznudy.cz/Vyhledavani/Fulltext.aspx?docid=0&word=boskovice

  Pro děti na vyřádění se ve vodě jsou v okolí tři aquaparky: Blansko, Boskovice, Kuřim.

  Čerpat doporučuji i zde http://www.kudyznudy.cz/Vyhledavani/Fulltext.aspx?docid=12644&word=moravsk%C3%BD%20kras

  Ubytovaní v přírodě:
  Kemp v Baldoveci
  Baldovec se nachází na území Moravského krasu, jen pár kilometrů od propasti Macocha. Centrum je situováno v malebném údolí Bílé vody, obklopeno hlubokými lesy a panenskou přírodou.
  http://www.baldovec.cz/cz

  Kemp v Jedovnicích
  Leží na břehu stejnojmenného rybníka (40 ha) v obci Jedovnice. Kemp má kapacitu 1500 míst v různých formách ubytování: bungalovy, chatky, pokoje ve zděné budově, stany, karavany. K celoročnímu ubytování hosté využívají bungalovy a pokoje ve zděné budově.
  http://www.olsovec.cz/ubytovani/

  Dalo by se naplánovat lecos, zaleží co kdo hledá. Takto asi stačí.
  Pěkně si to tu užijte 😉

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok