Priepasť Macocha turistické trasy cyklotrasy

Hlboko v lesoch Moravského krasu sa nachádza stredoeurópsky unikát. Vyše 138 m hlboká priepasť Macocha, ktorá je najväčšou priepasťou svojho druhu (tzv. “light hole”) v strednej Európe. Moravský kras: Priepasť Macocha turistické trasy cyklotrasy:

Priepasť Macocha

Na samotnom dne priepasti sa nachádzajú dve jazierka, ktoré zásobuje vodou podzemná riečka Punkva. Horné jazierko je viditeľné aj zhora priepasti a je hlboké 13 m. Cez Dolné jazierko hlboké 49 m, riečka Punkva opäť mizne do podzemných častí jaskynného systému Punkevní jeskyne, ktorý je veľký niekoľko desiatok kilometrov. Pohľad do Macochy, či už z jej najvyššej časti alebo dna je ohromujúci. Pri pohľade z niektorého z dvoch vyhliadkových mostíkov sa vám ľahko zakrúti hlava.

Priepasť Macocha - turistické trasy/cyklotrasy
Priepasť Macocha

CHKO Moravský kras

Macocha sa nachádza na území Moravského krasu. Ide o najvýznamnejšiu krasovú oblasť v Českej republike, na ktorej sa nachádza široké spektrum krasových útvarov.
Ako krasové územia vznikali? Za všetkým je voda a jej erózny účinok na vápenec. Voda prenikala do trhlín zemskej kôry a rozpúšťala vápenec. Takto vznikali vo vápencoch dutiny- jaskyne a prepadom jaskynných stropov vznikali priepasti. Na celom území Moravského krasu je známych viac než 1100 jaskýň, ktoré sú typickým zimovišťom netopierov.

Naučný chodník v rokline Macochy foto Lucia Vasilik

Jaskyne Moravského krasu

Päť z nich je sprístupnených verejnosti (viď nižšie). Moravský kras bol v roku 1956 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť (CHKO) a je obľúbenou rekreačnou destináciou. Nachádza sa tu množstvo turistických a cyklistických chodníkov, a na svoje si prídu najmä nadšenci geológie a speleológie. Nie príliš náročný terén umožňuje príjemné túry s deťmi. Skrátka ideálny adept na jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá.

Sprístupnené jaskyne Moravského krasu

Jaskyne sú otvorené (s určitými obmedzeniami) aj počas zimných mesiacov. Presné informácie o prevádzkovej dobe a vstupnom nájdete tu.

Punkevní jeskyně – spojená s plavbou po podzemnej riečke Punkva a prehliadkou dna priepasti Macocha. Nutnosť rezervácie vstupu vopred, počas hlavnej sezóny býva vypredané už týždne dopredu. Informácie a rezervácie nájdete tu. K tejto jaskyni premáva v pravidelných intervaloch vláčik zo Skalného mlyna, ktorý vám ušetrí 2 km chôdze.
Kateřinská jeskyně – s unikátnou stalagmitovou výzdobou.
Sloupsko-šošůvské jeskyně – mohutné chodby a podzemné priepasti.
Jeskyně Balcarka– bohatá vnútorná výzdoba.
Jeskyně Výpustek – vojenská história.

Punkevní jeskyne

Doprava

Najlepším východzím bodom pre túry v okolí priepasti Macocha je Skalní mlýn (hotel a informačné centrum s plateným parkoviskom) a Parkovisko Macocha (platené parkovisko s informačným centrom a blízkym ubytovaním Chata Macocha). Odtiaľ môžete pokračovať k Macoche pešo alebo lokálnym minivláčikom (zo Skálného mlynu). Informácie vám poskytnú v informačných centrách Skalní mlýn a Macocha- Horní můstek. Všetky turistické trasy i cyklotrasy k priepasti Macocha sú dobre značené.

Vlakom ZSSK

Bratislava- Brno- Blansko-nádraží: 2h 16min EC/IC, 1 prestup v Brne. Informácie ohľadom cestovného poriadku nájdete tu. Zo stanice Blansko- nádraží ďalej pokračujte pešo (cca 7km k informačnému centru Skalní mlýn), na bicykli, autobusom alebo taxi k Skalnímu mlynu. V sezóne je k dispozícii špeciálna autobusová linka Krasobus.

Autom

Na platené parkovisko Skalní mlýn (BA- Skalní mlýn cca 170 km):

  • súradnice: 49.3635775N, 16.7082664E,
  • Adresa: Skalní mlýn 96, 678 01 Blansko, ČR
  • Informačné centrum a predaj lístkov pri parkovisku
  • Od Skalného mlynu je to k priepasti Macocha (horný mostík) 50 min pešo (cca 3 km) náučným chodníkom.

Na platené parkovisko U Macochy (BA-parkovisko u Macochy cca 165 km):

  • Súradnice: 49.3712067N, 16.7313086E
  • 5 min pešo od priepasti Macocha (horný mostík)
  • Vedľa parkoviska je informačné centrum Macocha- Horní můstek a Chata Macocha s reštauráciou.

Ubytovanie v okolí Macochy

Priamo v srdci Moravského krasu:

Hotel Skalní mlýn: Trojhviezdičkový hotel s dobrou reštauráciou, požičovňou a predajňou nordic-walkingových palíc, fínskou saunou a požičovňou kolobežiek. Cena za dvojlôžkovú izbu (2018) cca 1.490,- Kč/noc/izba (cca 59EUR). Príplatok za polpenziu 170,-Kč/osoba/noc. Pešia vzdialenosť Hotel Skalný mlyn- priepasť Macocha, je 1h vychádzkovým tempom. Viac info tu.

Chata Macocha: Turistická chata s infocentrom, požičovňou horských bicyklov a reštauráciou. Cena za noc (2018): 370/ 210,-Kč (dospelí/deti: cca 15EUR/9EUR). Príplatok za polpenziu 250/180,- Kč (dospelí/deti). Viac info tu. Vzdialenosť k priepasti Macocha je 5 min chôdze.

Turistické trasy Macochy

Priepasť Macochu je najlepšie vidieť z oboch vertikálnych koncov.

  • Zhora: z horného mostíka, kam sa dostanete pešo alebo lanovkou.
  • Zdola: samotné dno Macochy, kam sa dostanete jedine v rámci prehliadky Punkevní jeskyně.

Náučný chodník Macocha

Skalní mlýn- Kateřinská jeskyne- Macocha, horný mostík- Punkevní jeskyne- Skalní mlýn. Je dlhý 6 km so 16 zastaveniami. Výlet je veľmi pohodlný veľmi vhodný pre rodiny s deťmi. Lesná cesta, asfalt. Cestou nájdete množstvo možností občerstvenia. Obojsmerný okruh je  možné skrátiť lanovkou (Punkevní jeskyně- Macocha, horný mostík). Podrobná mapa trasy tu

Macocha Moravský kras turistika 7 kopcov 3 jazerá
Moravský kras

Náučný chodník Rudické propadání a Jedovnicko

9km, 13 zastavení. Jaskynný systém Rudické propadání- Býčia skala je možné možné navštíviť zvnútra iba v rámci speleologických kurzov so sprievodcom. Je to vhodný tip na výlet v okolí, nevedie cez Macochu. Podrobná mapa trasy tu.

Veľký okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Pustý žleb- U dubu-Nad Pustým žlebem- Macocha, horný mostík- Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn. 14 km, veľký okruh s hlavnými atrakciami po ceste. Ak plánujete aj vstupy do jaskýň, rátajte s celodenným výletom. Trasu si môžete urýchliť vláčikom zo Skalného mlynu k Punkevní jeskyni. Podrobná mapa trasy tu.

Ak radi lozíte, odporúčame tiež ferraty Veľká Dohoda

Pri plánovaní ďalších trás odporúčame využiť online mapu a hikeplanner

Cyklotrasy Moravský kras

Moravský kras je ako stvorený pre cykloturistiku. Preto si môžte zajazdiť na náročnejších singletrailoch, ako aj family-friendly trasách v obklopení jaskýň a majestátnych skalných útvarov. Pri Hoteli Skalní mlýn sú dokonca bezplatne k dispozícii cykloboxy na úschovu bicyklov.

MTB

Singletrail Jedovnice

Pri Moravskom krase nájdete skvelý singletrail areál so základňou v neďalekej obci Jedovnice. Single-trailisti sa tu môžu vyblázniť na viacerých okruhoch dlhých do 12 km, od modrej po čiernu obtiažnosť. Pri základni vybudovali aj Kemping Olšovec s príjemným ubytovaním (chatky, stany, autokemping). Mapu singletrailov v tomto areáli nájdete tu.

Cestná cyklistika

Dlhší okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Šošúvské jeskyně-Ostrov U Macochy-Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn. Trasa má 18km, nenáročný dlhší okruh srdcom Moravského krasu. Možnosť zastávok vo viacerých sprístupnených jaskyniach, vrátane priepasti Macocha. Asfalt, cesty II. triedy. Podrobná mapa trasy tu.

Kratší okruh Macocha

Skalní mlýn- Punkevní jeskyně- Pustý žleb, U vinšulky-Občiny rozc. (tu si môžete spraviť krátku zachádzku na Horný mostík nad Macochou)- Kateřinská jeskyně- Skalní mlýn.Trasa má 12,3 km. Nenáročný kratší okruh na krosový bicykel. Asfalt, lesná cesta. Možnosť zastávok vo viacerých sprístupnených jaskyniach, vrátane priepasti Macocha. Podrobná mapa trasy tu. Ide o okruh, takže trasu môžete začať a skončiť aj v inom východzom bode.

Ďalšie nápady na obľúbené cyklotrasy nájdete tu alebo na stránke cyklo-jizni-morava.cz

Kam v okolí Macochy

Tipy na výlety v Moravskom krase, turistické trasy cyklotrasy

foto Výlety v Čechách, Evžen Tomášek, wikimedia, Panoramio, Lucia Vasilik

Zaujímavosti o Macoche

Ako dostala priepasť Macocha svoje meno?

Stará povesť hovorí, že v neďalekej dedinke Vilémovice žil so svojim synom Martinom ovdovený sedliak Hálek. Čoskoro sa opäť oženil, a s novou manželkou mali ďalšieho synčeka. Macocha na nevlastného syna Martina zanevrela. Mal totiž ako najstarší syn zdediť celé sedliactvo. Jedného dňa, keď šiel starý sedliak na trh, vybrala sa s Martinom do lesa na jahody. Macocha to využila. Keď Martin zbieral jahody na upätí priepasti, zhodila chudáka Martina do hlbín. Keď sa poriadne spamätala z toho, čo vykonala, svedomie jej nedalo voľne dýchať. Potom dobrovoľne sledovala Martinov osud skokom do priepasti. Starý sedliak sa po návrate z trhu vydal hľadať ženu a syna do lesa. Z priepasti začul krik- a kúsok pod krajom našiel Martina zachyteného na vetvách borovice. Vzal lano a vytiahol chudáka Martina hore. Starej macoche už pomoci nebolo a na strmom zráze po nej ostala iba šatka. A tak dostala priepasť svoje meno.

Náruč samovrahov

Macocha nie je opradená len temnými povesťami. V jej hlbinách našlo svoje vykúpenie zo strastí života dodnes vyše 80 samovrahov. Pri hornom mostíku dnes nájdete motivačnú tabulu. Slúži ako posledná snaha o zvrátenie osudu tých, ktorí už ďalej nevidia nádej.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Moravský kras leží v relatívne nízkej nadmorskej výške (max. 610 m n.m. Helišova skála). Turistické trasy sú jednoduché. Preto si ich užijete aj s malými deťmi. Pozor na klzké kamene a schodíky na trasách v okolí Horného a Dolného mostíku Macochy. Terén obklopujú prevažne lesy. Nezabudnite na cestovné poistenie, platné aj v ČR. Poistenie môžete vybaviť rýchlo online.

Priepasť Macocha turistické trasy cyklotrasy: Trasy sú štandardne značené a orientačne nenáročné. Papierové mapy krasu dostanete v informačnom centre. Pri plánovaní výletov využite online plánovač a mapu. Tiež odporúčame offline turistické mapy s gps lokalizáciou cez šikovnú českú mobilnú aplikáciu Mapy.cz.

Vstup so psom: Pohyb psov je po CHKO Moravský kras povolený okrem jaskýň. Do nich je vstup s akýmkoľvek zvieraťom prísne zakázaný.

Čo si vziať: turistickú/ vychádzkovú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy. Vodu je možné doplniť na Skalnom mlyne, Chate Macocha, pri sprístupnených jaskyniach a ďalších miestach.

Ochrana prírody:
Moravský kras je chránená krajinná oblasť. V záujme zachovania prírodných a kultúrnych hodnôt by ste nemali poškodzovať a znečisťovať prírodu, chodiť mimo značených trás, táboriť, zakladať ohne a vstupovať do nesprístupnených jaskýň. Do sprístupnených jaskýň je prísne zakázané vodiť zvieratá. Vjazd motorových vozidiel mimo verejné komunikácie nie je povolený.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114