Rodinný výlet cez dva cyklomosty na zámok Schloss Hof

Tento víkend sme sa rozhodli oprášiť naše bicykle a spolu so Saškou sme si urobili krásny okruh cez dva cyklomosty na zámok Schloss Hof ponad rieku Morava.

Devínska Nová Ves

Auto sme zaparkovali pri rybníku v Devínskej Novej Vsi. Povykladali sme bicykle, bez dlhého otáľania sme na ne vysadli a začali pedálovať smerom na Devínske jazero. Nenapojili sme sa hneď Moravskú cyklistickú cestu vedúcu po hrádzi, ale zo začiatku sme dali prednosť „klasickej“ ceste. Aj keď tu hrozí stretnutie s autom, musím uznať, že šoféri sú na tejto ceste ohľaduplní a nejaký nepríjemný stret nám skutočne nehrozil (výhoda v porovnaní s hrádzou je menší počet cyklistov).

Staré hraničné opevnenia Devín
Staré hraničné opevnenia

Cestu tu lemujú okrem polí a stromov, sem tam aj staré bunkre (samozrejme, pri jednom z nich sme sa pristavili a Sašku sa snažili zasvätiť do tajov našej histórie).

U Starého bicykla

Prvá oddychová pauza nás čakala už po pár kilometroch – v Bufete u Starého bicykla.

Bufet u Starého bicykla
Bufet u Starého bicykla

Posilnili sme sa domácimi moravskými koláčmi, pagáčikmi a kofolou a pokračovali sme v našej ceste. Ešte chvíľu sme pokračovali po ceste popri železničnej trati a na prvej križovatke sme odbočili na cestu. Tá nás doviedla na moravskú hrádzu. Územie popri rieke Morava je z veľkej časti chránené. Samozrejme už nie ostatnými drôtmi, ako to bolo v minulosti, ale ako prírodné prostredie.

cyklovýlet na Zámok Schlosshof
cyklovýlet na Marchegg

Nádherné lužné lesy, cez ktoré sme ďalej postupovali, nám ponúkli množstvo neuveriteľných pohľadov na miestnu faunu aj flóru. A ani sme si neuvedomili, že už sme pred prvým cieľom nášho výletu.

Cyklomost VysoMarch

Most VysoMarch sa nachádza tri kilometre pred obcou Vysoká pri Morave. Vyšli sme miernym svahom na most a ponad rieku Morava sme sa dostali do Rakúska, konkrétne do obce Marchegg.

Most Chucka Norrisa
Cyklomost cez Moravu

Marchegg

V obci sa nachádza krásne zrekonštruovaný zámok.

Zámok Schlosshof
Kaštieľ Marchegg

Súčasťou zámockého areálu je aj kolónia bocianov bielych. Hniezdia nielen na stromoch zámockého parku, ale aj na komínoch samotného zámku. My sme náš výlet absolvovali v septembri, kedy už bociany odleteli, ale verím, že na budúci rok ich ešte uvidíme.

Zámok Schosslhof Pred vstupom do zámku
Pred vstupom do zámku

Po návšteve zámku sme sa vrátili späť k mostu. Určite by sme cyklocestu našli aj priamo v Marcheggu, ale išli sme radšej na istotu. Po hrádzi sme sa začali vracať k Bratislave. Po pár metroch sme z hrádze zišli a podľa smerovníkov na Cyklomost slobody /resp. na Hainburg/ sme sa „preštrikovali“ na cyklocestu.

Zámok Schloss Hof

Perfektne upravená cyklocesta nás previedla cez celú obec. Na jej úplnom konci sme sa preradili na dvojprúdovku smerom do Schloss Hofu. Prefrčali sme okolo „dostihového“ areálu pre chrty a postupne sme sa blížili k ďalšiemu z našich cieľov – k zámku Schloss Hof. Zámocký areál sme vďaka koňom spoznali ihneď a na križovatke pred zámkom sme popri plote odbočili vpravo.

Popri Morave
K zámku Schloss Hof

Cestička miernym kopčekom pomedzi výbehy pre zvieratá nás doviedla pred hlavný vchod do zámku. Do zámku sme nešli. Chýbali nám zámky na bicykle a netrúfli sme si nechať ich na dlhšiu dobu nezabezpečené. Ale chvíľu sme sa pomotali pred jeho bránou a Saška si to užila najmä pri poníkoch.

Zámok Schosslhof hospodárska expozícia
Zámok Schosshof hospodárska expozícia

Potom sme sa vrátili späť na križovatku a cyklocesta nás doviedla k ďalšiemu mostu – Cyklomostu Slobody.

Cyklomost Slobody

Opäť sme prešli ponad rieku Morava a ihneď za mostom sme odbočili doľava. Na prvej križovatke doprava a cestička nás doviedla k rybníku, pri ktorom bolo zaparkované naše auto, odkiaľ sme cyklovýlet začínali.

Most Chucka Norrisa
Most Chucka Norrisa cyklomost Slobody

V nohách sme mali cca 25 nenáročných kilometrov. Celý čas sme išli po rovinatom teréne. Výlet bol úplne pohodový aj pre Sašku, ktorá si ho patrične vychutnala.   

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61