Roháčske plesá - turistické trasy/ cyklotrasy

Roháčske plesá – turistické trasy/ cyklotrasy

Roháčske plesá

Nadšencov vysokohorskej turistiky (VHT) od nepamäti láka jedna z najkrajších a zároveň náročnejších hrebeňoviek na Slovensku- hrebeň Západných Tatier. Celkový hrebeň má dĺžku približne 37 km a je orientovaný v smere východ- západ, s množstvom rázsoch (bočných horských vetiev odbočujúcich z hlavného hrebeňa), tiahnucich sa na sever a juh. Práve tu, na južných rázsochách sa nachádzajú najvyššie končiare Západných Tatier ako Bystrá (2.248 m.n.m.) Jakubiná a Baranec. Najvyšším vrcholom hlavného hrebeňa je Baníkov s výškou 2178 m.n.m.

My sa vrámci challengu 7 kopcov, 3 jazerá 2017 pozrieme na jednu z najkrajších častí Západných Tatier- Roháče, konkrétne túry v okolí Roháčskych plies.

Roháče po stáročia vzbudzovali v obyvateľoch okolitých dedín a mestečiek úctu a rešpekt. Najvyššie končiare hrebeňa, charakteristické svojimi štíhlymi ostrými skalnatými vrcholmi boli opradené legendami, a tak vznikol aj ich názov – Roháče, alebo čertove rohy.

Štyri Roháčske Plesá v Smutnej doline patria medzi najnižšie položenú sústavu ľadovcových jazierok v Európe. Ležia terasovito nad sebou a sú obklopené prevažne kosodrevinou a čiastočne kamenitým terénom. Plesá svojimi ľadovými vodami napĺňajú Roháčsky potok pretekajúci Rohačskou dolinou. Najlepší spôsob ako ich zblízka preskúmať, je sledovaním Náučného chodníka dlhého 5,4 km, ktorý Vás postupne prevedie popri všetkých štyroch plesách v tieni majestátnych obrov – Ostrého Roháča, Plačlivého či Troch Kôp. V okolí Roháčskych plies si môžete vybrať rôzne dlhé túry, od nenáročných túr vhodných aj pre rodiny s deťmi, po exponované túry, na ktoré treba istý krok a aspoň základnú skúsenosť v pohybe vo vysokohorskom teréne.

Doprava

Vlakom ZSSK/Autobusom

Najjednoduchšia prístupová cesta k Plesám vedie cez Zuberec. Vlakom ZSSK sa celkom pohodlne presuniete do staníc Kraľovany, Liptovský Mikuláš, alebo Ružomberok. Do Zuberca pokračujete s SAD z okolitých miest podľa toho, odkiaľ prichádzate. Zo zastávky Zuberec, pri kostole prestúpte na autobus, ktorý Vás vezme až k chate Zverovka (zastávka Zuberec, Zverovka chata, cesta trvá približne 15 min, cena lístka 0,80 EUR). Z chaty Zverovka už pokračujete pešo hore Roháčskou dolinou.

Autom sa dá zaparkovať priamo pri chate Zverovka, alebo kúsok vyššie pri penzióne Šindľovec (cca 1 km nad chatou Zverovka, po asfaltovej ceste) alebo na Parkovisku Pod Spálenou. Bližšie sa k plesám dopravnými prostriedkami nedostanete. A načo aj?

Ubytovanie

Kde sa ubytovať: Ubytovať sa dá priamo v okolitých obciach Zuberec, Habovka, či Oravice, v ktorých nájdete množstvo penziónov, privátov a chát.

Východzím bod pre začiatok väčšiny peších túr je Chata Zverovka. Okrem jej strategickej polohy a veľmi rozumných cien ju vrelo odporúčame aj kvôli príjemného personálu a veľmi dobrej slovenskej kuchyni. Ak chcete dohodnúť skutočne dobrú cenu, dohodnite si pobyt cez týždeň a mimo hlavnú dovolenkovú sezónu. Chata má obmedzené kapacity a veľmi dobré ceny, preto je dobré predrezervovať  si pobyt včas. V prípade spoločného výstupu budeme spoločné ubytovanie riešiť práve tu.

Prichádzame tiež s úplnou Roháčskou novinkou. Ťatliakova chata (tesne pod Roháčskymi plesami) bude už od 1.5. 2017 poskytovať okrem bufetu aj turistické ubytovanie s počtom 25 až 35 lôžok. Verím, že budeme patriť medzi prvých, ktorí toto ubytovanie otestujú a prinesú pochvalné správy 🙂

Turistické trasy

Jednoduché túry:

Zverovka – Roháčský vodopád – Roháčské plesá – Ťatliakovo jazero – Zverovka;

dĺžka túry približne 14,2km, čas: 6h (4,5h čistej chôdze priemerným turistickým tempom), prevýšenie cca 720m.

Náročné túry:

Zverovka – Adamcuľa – Roháčské plesá – Baníkov – Tri kopy – Hrubá kopa – Smutné sedlo – Ťatliakova chata – Zverovka;

dĺžka túry: cca 20km, čas: 9,5h (8,5h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1300m,

Zverovka – Adamcuľa – Roháčské plesá – Baníkovské sedlo- Spálená – Pachoľa – Skriniarky – Salatín – Brestová – Zverovka;

dĺžka túry: cca 18,5km, čas: 9,5h (8,5h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1500m,

Zverovka – Ťatliakovo jazero – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivé – Smutné sedlo – Ťatliakovo jazero – Zverovka;

dĺžka túry: cca 21,5km, čas: 10h (9h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1500m.

Túr v okolí Roháčskych plies sa dá nakombinovať mnoho, keď sa však chcete vybrať na hrebeň, počítajte so strednou až ťažkou náročnosťou. Pri plánovaní Vášho výletu odporúčame využiť hikeplanner: https://mapy.hiking.sk/, ktorý Vám priamo vypočíta dĺžku vybranej trasy s prevýšením.

Ktorúkoľvek z turistických trás si vyberiete, akceptujeme ju ako splnenie cieľa.

Cyklotrasy

Priamo na Roháčske plesá sa na bicykli nedostanete. Je to chránené územie. Najbližší cieľ je Ťatliakovo jazero (aj chata) kde si môžete odložiť bicykel a za dve hoďky obehnúť okolo plies pre krásne fotky.

Pekná cyklotrasa horskou scenériou však vedie zo Zuberca cez Studenú a Roháčsku dolinu až na Ťatliakovu chatu po asfaltovej ceste. Odtiaľ môžete pokračovať pešo až k najvyššiemu plesu a spať na chatu (celý peší okruh Vám zaberie približne 2:15h).

Ak ste mimoriadne zdatný, jazdíte na cesťáku a chcete si dať niečo chrumkavé a získať obdiv, odporúčame trasu predĺžiť už z LM okolo Liptovskej Mary Liptovský Mikuláš – Zuberec – Ťatliakova chata a späťPozor. Je to 145 km dlhá trasa s 2740 metrami stúpania. Musíte mať najazdené.

Cyklotrasa vedie aj zo Zverovky hore Látanou dolinou. Viac info o cyklotrasách v okolí Zuberca:

Ak sa dostanete na bicykli na Ťatliakovu chatu, akceptujeme ju ako splnenie cieľa.

Kam v okolí

Bežkovanie, skialpinizmus a lyžovanie:

Priamo v Roháčskej doline sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Spálená s novou 6 -sedačkovou a staršou 4-sedačkovou lanovkou, troma vlekmi, požičovňou výstroje, parkovaním a možnosťou občerstvenia.

Z lyžiarskeho strediska Roháče Spálená štartujú 2 bežecké okruhy s dĺžkou 2,8 a 8,5 km. Tieto bežecké trate sú pri priaznivých podmienkach upravované. Zo strediska sa dá na bežkách vybrať aj na pekné prechádzky na Ťatliačku , Látanú dolinu a okolo Zuberca. Na bežkárskych tratiach sa dá využiť klasický aj korčuliarsky štýl. Na Roháčske plesá sa ale cez zimu kvôli uzávere nedostanete.

Termálne kúpaliská

Meanderpark Oravice, Termálne kúpalisko Oravice (cca 13km od Zuberca)
Tatralandia, Bešeňová (cca 35km od Zuberca).

Viac možností nájdete aj na stránkach Kam na výlet

Múzeá

Múzeum Oravskej dediny– skanzen cca 4km od centra Zuberca: http://muzeum.zuberec.sk/
Oravský hrad– cca 30km od Zuberca.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Od chaty Zverovka až po Ťatliakovu chatu vedie lesom asfaltová cesta uzavretá pre motorové vozidlá. Od Ťatliakovej chaty sa k najvyššiemu plesu stúpa cez kosodrevinu a kamenitý terén približne hodinu. Terén na hlavnom hrebeni je prevažne skalnatý, v niektorých miestach exponovaný a silno rozoklaný.

!UPOZORNENIE! Niektoré časti hrebeňa sú exponované a zabezpečené fixnými reťazami, často je nutné využiť ruky pri čiastočnom lezení, najmä v úsekoch, kde sa nachádzajú viacmetrové komíny. Obtiažnosť terénu sa v niektorých miestach pohybuje v rozmedzí I. až II. stupňa medzinárodnej stupnice obtiažnosti horolezeckých výstupov UIAA, čo neskúseným ľuďom môže spôsobiť značné obtiaže. Trasy vedúce cez vrcholy Ostrý Roháč, Tri Kopy, Hrubá kopa a Baníkov nie sú vhodné pre neskúsených turistov, deti a ľudí so závratmi a úplne nevhodné za zlého počasia (dážď, prehánky, silná hmla, sneženie) Pre viac informácií o náročnosti kliknite sem>>>

Značenie: Trasy sú štandardne značené a orientačne jednoduché

Čo si vziať: pevnú vysokohorskú obuv, trekové palice, pončo/ pršiplášť, nepremokavú bundu, dostatok vody, občerstvenie.

Vodu je možné dotankovať na horských chatách (Zverovka, Šindľovec, Ťatliakova chata- posledná funguje len ako bufet, zatiaľ neposkytuje ubytovanie).

Poistenie na hory: Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony). Najmä pri náročnejších túrach Vám preto odporúčame vybaviť si postenie na hory a zásah horskej záchrannej služby (hzs), napríklad:

Kontakt na Horskú záchrannú službu- Západné Tatry:
OS HZS Západné Tatry-Žiarska dolina
Žiarska Dolina, 032 05 Smrečany
tel.: 044/5586218
e-mail: ztjuh@hzs.sk

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Mapy: Papierové mapy možno kúpiť v informačných a turistických centrách, v horských chatách alebo vopred v kníhkupectvách. Odporúčame zaobstarať si turistickú mapu v mierke 1: 25 000 alebo 1:50 000, napr. v Martinuse Mapa Západné Tatry

Ochrana prírody a zimná uzávera: Oblasť Západných Tatier bola v roku 1987 pričlenená k TANAPu a platia tu rovnaké predpisy návštevného poriadku ako vo Vysokých Tatrách, t.j. zákaz pohybu mimo vyznačených turistických chodníkov, zákaz kempovania, bivakovania, zákaz zakladania ohňa mimo vyhradených miest etc. Zimná uzávera väčšiny chodníkov v Z. Tatrách platí od 1.11. do 15.6. Dovtedy sa v Roháčskej doline dostanete maximálne na Ťatliakovu chatu, čiže na Roháčske plesá si počkáme do letných mesiacov. Viac info o zákazoch v NP a zimnej uzávere: http://www.tatryportal.sk/tatransky-narodny-park

cover photo: Adrika Nováková, youtube video Juraj Cocher

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

3 komentáre na “Roháčske plesá – turistické trasy/ cyklotrasy

  1. Tip na cyklotrasu: Babky su super skialp areal na Rohacoch. Vhodne aj pre zaciatocnikov. Ale boli sme aj na biku v jeseni. Odporucam v lete bike a v zime lyze. A po cely rok na peso.
    Tamara Greksáková Trasa spada skor pod Liptov ako Oravu. Vychodisko Jalovec (Bobrovecka Vapnica) v usti Jalovskej doliny. Znacena cyklotrasa vedie len po Chatu pod Náružím. Tam sa konci. Dalej sme sli po turistickej modrej do sedla Predúvratie (kus sa tlaci bike do kopca). Zo sedla krasna hrebenovka po zelenej na Babky. Odtial dalej po zelenej strmo dolu do Jalovca (tadial vedie vystupova skialp trasa). Snad to niekoho inspiruje…

    1. Ahoj, citam Tvoj koment o skialp areal Babky/Cervenec/vrch naruzie/Mala kopa. Je to bezpecne robit ako solo/sama. Mapa lavinovych usekov ukazuje tuto plochu ako minimalny risk. Samozrejme treba sledovat pocasie. Nemozem nikoho najst kto by som mnou isiel. Prestudovala som vsetky info o tejto trase, coho sa treba vystrihat. Viem, ze sa hovori do hor by sa nemalo chodit bez spolocnosti…..

      1. ahoj Jana prepošlem Tamare. doporučujem vždy vo dvojici aj Tamara nechodí nikdy sama. Určite sa treba riadiť najmä odpoučaniami horskej služby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *