Baníkov turistické trasy cyklotrasy

Cieľom Baníkov sa vraciame po Roháčskych plesách a Tichej a Kôprovej doline do Západných Tatier už po tretí krát. Nečudo. Západné Tatry majú presne to, čo tým Vysokým chýba. Kľud, menej komerčného hluku, ľudský rozmer, životný priestor a prenádherné scenérie dostupné aj menej zdatným lezcom. Baníkov turistické trasy cyklotrasy


Baníkov

Baníkov (poľ. Banówka) je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Jeho vrchol dosahuje výšku 2 178 m n. m. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou. Budujú ho granitoidné horniny, ostré formy vznikli podťatím niváciou a tiež činnosťou horských ľadovcov.

Zo severnej strany zostupujú strmé svahy asi 350 m smerom do Spálenej doliny. V spodnej časti svahov sú veľké sutinové polia.

Hrebeň Roháčov pri východe slnka
Hrebeň Roháčov pri východe slnka

Túra na Baníkov

Hreben Roháčov pri západe slnka
Baníkov turistické trasy cyklotrasy

Baníkov turistické trasy

Zo Žiarskej doliny

Dlhá- po modrej trase žiarskou dolinou až na Žiarsku chatu, kde odbočíte na zelenú trasu cez Jalovecké sedlo, Príslop na Baníkov. Dlhá trasa 10,4 km jednosmerne vám zaberie min. 5 hodín stúpania. GPX Treba sa aj vrátiť. Trasu si môžete skrátiť od Žiarskej chaty na ktorú sa dostanete autom. Výsledná trasa dlhá 3,7 km hore je síce strmá, 911m, ale zvládnete ju do 3 hodín. 

Z Roháčskej doliny cez Baníkovské sedlo

Štart na parkoviskách pri Zverovke, Šindľovec, v Adamcule odbočíte na žltú trasu smerom na Roháčsky vodopád a Baníkovské sedlo po červenej hrebeňovej trase na Baníkov. Trasa tu. Ak si chcete užiť výhľady a máte kondíciu odporúčame pokračovať na Hrubú kopu a odtiaľ po zelená turistická značka zelenej trase späť k vodopádu. Nádherný okruh kondične však mimoriadne náročný. Zaberie celý deň a nastúpate vyše 1100 výškových metrov.

Z Príslopu na Baníkov
Z Príslopu na Baníkov

Veľký okruh cez Jaloveckú kopu

Štart od žiarskej chaty po modrá turistická značka modrej trase cez Prostredný Grúň až do Smutného sedla, odtiaľ po červená turistická značka hrebeni cez 3 kopy, Hrubú kopu, Baníkovskú ihlu až na Baníkov, kde po zelená turistická značka zelenej trase zídete cez Príslop a Jalovecké sedlo k Źiarskej chate. 9,8 km okruh  s 1295m prevýšenia dá zabrať 5 hodín.Trasa tu

Z Pachole

po červená turistická značka značke z Pachole, trvanie 0:35 hodiny. Trasa tu

Trasy je možné ľubovolne kombinovať

Hladní vlci na Roháčoch
Hladní vlci na Roháčoch

Cyklotrasy Liptov

Bobrovec- Chata pod Náružím

10,5 km výšľap s 920m prevýšenia dá určite slušne zabrať 🙂 Trasa tu

Bobrovecký okruh

ambicióznejší 41 km okruh s 1250m prevýšením poteší krásnymi výhľadmi. Trasa tu

Kvačianskou dolinou

36km okruh Kvačianskou dolinou cez Huty a Veľké Borové tiež nadelí 1040 m prevýšenia. Trasa tu

Pribylinský okruh na Podbanské

Nenáročný 2 hodinový okruh s dĺžkou 26km štartuje vo Vavrišove. V Pribyline neodporúčame kvôli turistickému ruchu parkovať. Pokračujeme na razcestník pod Račkovou a späť cez Jakubovany do Vavrišova. Trasu si môžete natiahnuť cez Liptovskú Kokavu na Podbanské a Tichú a/alebo Kôprovu dolinu.

Tichá a Kôprova dolina na bicykli vlakom ZSSK

Tichá a Kôprova dolina na bicykloch vlakom ZSSK

Tentokrát som sa rozhodol otestovať cyklotrasy Západných Tatier elektrobajkom a vlakmi ZSSK. Ako cieľ sme si zvolili Tichú a Kôprovu dolinu zo štartom z Podbanského.

Výlet s deťmi

Roháče ponúkajú nádherné ale zväčša technicky náročné túry, často z reťazami a istením. Zvážte svoju výbavu a skúsenosti. Výstupy na hrebene nie sú vhodné pre malé deti.

Od Žiarskej chaty

Vyštartujete od Žiarskej chaty na ktorú sa dostanete autom. Výsledná trasa zelená turistická značka dlhá 3,7 km hore je síce strmá, 911m, ale zvládnete ju nahor do 3 hodín. Každopádne je to celodenný výstup.

Roháčske plesá

Ak si na strmé svahy netrúfate, kľudne si dajte ako alternatívu jeden z predošlých cieľov, Roháčske plesá alebo technicky nenáročný kopec Volovec.

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika

Roháčske plesá v Západných Tatrách sú turistická klasika. Ide o stredne náročnú celodennú túru. Tento rok sme to skúsili ako výlet s deťmi.

Kam v okolí

Bežkovanie, skialpinizmus a lyžovanie:

Priamo v Roháčskej doline sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Spálená s novou 6 -sedačkovou a staršou 4-sedačkovou lanovkou, troma vlekmi, požičovňou výstroje, parkovaním a možnosťou občerstvenia.

Z lyžiarskeho strediska Roháče Spálená štartujú 2 bežecké okruhy s dĺžkou 2,8 a 8,5 km. Tieto bežecké trate sú pri priaznivých podmienkach upravované. Zo strediska sa dá na bežkách vybrať aj na pekné prechádzky na Ťatliačku , Látanú dolinu a okolo Zuberca. Na bežkárskych tratiach sa dá využiť klasický aj korčuliarsky štýl. Na Roháčske plesá sa ale cez zimu kvôli uzávere nedostanete.

Termálne kúpaliská

Meanderpark Oravice, Termálne kúpalisko Oravice (cca 13km od Zuberca)
Tatralandia, Bešeňová 

Múzeá

Múzeum Oravskej dediny– skanzen cca 4km od centra Zuberca

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Väčšina stúpania je po turistických chodníkoch cez kosodrevinu a kamenitý terén. Terén na hlavnom hrebeni je prevažne skalnatý, v niektorých miestach exponovaný a silno rozoklaný.

!UPOZORNENIE! Niektoré časti hrebeňa sú exponované a zabezpečené fixnými reťazami, často je nutné využiť ruky pri čiastočnom lezení, najmä v úsekoch, kde sa nachádzajú viacmetrové komíny. Obtiažnosť terénu sa v niektorých miestach pohybuje v rozmedzí I. až II. stupňa medzinárodnej stupnice obtiažnosti horolezeckých výstupov UIAA, čo neskúseným ľuďom môže spôsobiť značné obtiaže. Trasy vedúce cez vrcholy Ostrý Roháč, Tri Kopy, Hrubá kopa a Baníkov nie sú vhodné pre neskúsených turistov, deti a ľudí so závratmi a úplne nevhodné za zlého počasia (dážď, prehánky, silná hmla, sneženie).

Ostrý Roháč hrebeňovka Roháčov v pozadí Volovec
Ostrý Roháč hrebeňovka Roháčov v pozadí Volovec

Baníkov turistické trasy cyklotrasy

Kontakt na Horskú záchrannú službu- Západné Tatry:
OS HZS Západné Tatry-Žiarska dolina
Žiarska Dolina, 032 05 Smrečany
tel.: 044/5586218
e-mail: [email protected]

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114