S Minou, ťahačkou to ide. Výstup cez Kľačiansku Maguru na Suchý

Výstup s parťáčkou (Mina) začíname v Turčianskych Kľačanoch z parkoviska pri ihrisku. Od ihriska vyrážame po cyklotrase, z ktorej sa po 2 km napájame na zelenú značku, ktorá nás dovedie do Malej Fatry. Výstup cez Kľačiansku Maguru na Suchý so psom má svoje výhody. 🙂

Strmo a krátko

Na chatu pod Kľačianskou Magurou si zvolím síce strmšiu ale za to kratšiu trasu, nakoľko mám so sebou super ťahača. Počas náročného výstupu mi Mina dokáže ušetriť 20% energie.

Chatu miestni nazývajú jednoducho Magura. Patrí k najčastejším turistickým cieľom z okolia Vrútok a Martina. Je ľahko dostupná aj na bicykli a ponúka krásne ďaleké výhľady na celý Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry a Veľkú Fatru.

Na chate sa zastavím pre pečiatku a pokračujeme ďalej po zelenej na Sedlo pod Suchým a vrch Suchý. Takmer celá cesta vedie cez les, kde si užívame snehu vyše kolien.

Do sedla a na vrch Suchý

Na sedle je hustá hmla, ledva vidím na 10 metrov a uvažujem, či mám ísť ďalej. No keďže som už tak blízko pokračujem strmým vyšliapaným chodníkom hore.

100 metrov pod vrcholom sa hmla konečne trhá a odhalí Kľačiansku Maguru a vrcholy Veľkej Fatry.

Výstup cez Kľačiansku Maguru na Suchý sa neočakávane vydaril. Pokocháme sa výhľadom a po načerpaní nových síl vyrazíme klusom dole. 🏃‍♀️🏃‍♂️🐧

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Monika Ťažiarová
Monika Ťažiarová

Turistka, psíčkarka a príležitostná blogerka z Hornej Nitry

Articles: 1