Šíp turistické trasy cyklotrasy Veľký Fatra

Šíp turistické trasy cyklotrasy

Výstupom na vrch Šíp si môžte urobiť ďalší zárez do turistického itinerára Veľkej Fatry. Na vrchole Šípu vás čakajú nádherné panoramatické výhľady, skalné okná i jaskyne.

Šíp

Šíp je masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa do výšky 1170 m n. m. nad sútokom riek Orava a Váh. Celé okolie nesie názov národná prírodná rezervácia Šíp.

Šípska Fatra bola až do roku 1978 súčasťou Chočských vrchov, ale pre väčšiu geologickú príbuznosť ju preradili do zóny Veľkej Fatry. Najvyšším vrcholom Šípu kuriózne nie je Šíp (ktorý je našim cieľom) ale Vtáčnik.

Šíp turistické trasy cyklotrasy Veľký Fatra
Šíp foto Katka Synaková

Masív šípu má tri vrcholy.

  • Z hlavného (východného) vrcholu Šípu je takmer kruhový rozhľad.
  • Východne, na hrebeni sa nachádza kryha vápencov, Okrúhla skala, nazývaná aj Jánošíkov stôl. Na južnej strane Okrúhlej skaly sa nachádza jaskyňa s prameňom.
  • Na nižšom (západnom) vrchole Zadného šípu (1143 m n. m.) je veľký drevený kríž, naposledy obnovený v roku 2005.
  • Najnižší, súvisle zalesnený, je vrchol Žaškovského Šípu (940 m n. m.).
Šíp turistické trasy cyklotrasy Veľký Fatra
Zimný výstup na Šíp foto karol Baculík

Turistické trasy Šíp

Prístupy na Šíp vedú zo Stankovian alebo Kraľovian:

Túra na Šíp Stankovany

Celá trasa výstupu na Šíp (1170 m n.m.) je dlhá asi 5,6 km s prevýšením 730 až 830 m, podľa toho, či sa rozhodnete ísť ešte na Zadný Šíp, ktorého výška je 1143 m n.m. Prejdete Škútovou dolinou až na Žaškovské sedlo a odtiaľ nahor. Výstup by ste mali zvládnuť maximálne za 3 hodiny po žltej turistickej značke. Turistická trasa zo Stankovian je príjemnejšia, lebo tu nie je tak strmý kopec, ako z Kraľovian.

Do jaskyne foto Estel Samolejová

Kúsok pod vrcholom Šípu sa nachádza jaskyňa, jej zvládnutie je však podmienené aj trochu lezeckými schopnosťami.

Zimný Šip foto Maroš Sáler

Kombinácia oboch trás vedie po neznačenom chodníku z obce Stankovany cez ,,Rybku“ do osady Podšíp s napojením sa na žltú značku po neznačenom chodníku z obce Stankovany cez ,,Rybku“ do osady Podšíp s napojením sa na žltú značku.

Túra na Šíp Kraľovany

Od železničnej zastávky Kraľovany, cez rekreačnú oblasť Dierová, osadu Podšíp a Zadný Šíp. (značené ako cyklotrasa) Na výstup si vyčleňte dve a pol hodiny a rátajte v závere so strmším terénom.

blank
Turistické trasy cykklotrasy Šíp kliknutím otvoríte interaktívnu mapu

Cyklotrasy okolo Šípu

Okruh Podšíp

Stankovany, Močiar, Podšíp, nenáročný MTB okruh 7,4 km z 370 m prevýšením. Trasa tu

foto Katka Synaková

alternatívne

Cyklotrasa Ľubochnianskou dolinou

Pohodová dlhšia výletná cyklotrasa s viac ako 500 m prevýšením. Trasa je asfaltová, vhodná aj pre cestné bicykle.

Šíp turistické trasy cyklotrasy Veľký Fatra
Výhľad zo Šípu foto Katka Synaková

Doprava Kraľovany Stankovany

Obe zastávky, Stankovany aj Kraľovany, sú železničné stanice dostupné vlakmi ZSSK. Všetky turistické a výletné trasy od týchto železničných staníc štartujú. Ak idete autom, priamo pri nich sú priľahlé parkoviská.

Ubytovanie v okolí Šípu

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania v okolí Šípu >

Uzitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Šípska Fatra zo Stankovian, Ľadová jaskyňa, Šíp, Podšíp
Šípska ľadová jaskyňa foto Estel Samolejová

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

Ďalšie turistické ciele

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok