Skalka: raj bežkárov na Slovensku

Lyžiarske stredisko Skalka arena sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch. Každý, kto pričuchol trochu k bežkovaniu ho pozná skôr pod značkou pretekov Biela stopa. Tie v tomto roku slávia už 45. narodeniny. Bežky ma v poslednom čase úplne dostali a preto som sa rozhodol Skalku konečne vyskúšať. 

Keď nieje na západe nikde sneh, na Skalke je ho dostatok.

 A nielen to. Najmä skutočne upravené trate. Skalka disponuje skvelým lyžiarskym tréningovým štadiónom a troma okruhmi:

  • Južný okruh Zolova chata, Hostinec, 3 kríže, Kralické a Bystrické sedlo) cca 21 km
  • Severný okruh smerom na Plešinu a Svrbník 22,6 km a
  • Západný okruh smerom na Krahule 23.5 km

Všetky okruhy začínajú na štadióne. Asi najčastejšie volia bežkári Južnú trasu. Že by dôvodom bolo pivo a teplá polievka na Hostinci? Tí menej zdatní si to dávajú o 7 km skráteným južným okruhom bez stúpania zo Zolovej chaty. Holt sme leniví. V sobotu som si dal celú južnú trasu. Nádherné výhľady a kľud. Mal som pocit, že v Kremnici sa o svoje hory a turistov starajú o niečo lepšie ako inde. Nikde žiadne viditeľné holoruby, žiadne rozryté trasy mechanizmami, žiaden zvuk motorovej píly. Prírodou som bol očarený. 2€ poplatok na údržbu tratí som rád zaplatil. Treba ich podporiť, aby sa o nás dobre starali. Stopa nad očakávania po celej trase. V nedeľu som dal na dôvažok Hostinec druhý krát. Tentokrát skrátenú trasu. Viac ako hodinu som totiž strávil na štadióne tréningom klasikárskej techniky a objavovaním nájazdov na ďalšie okruhy. Vďaka Noro a Davor. Cestou na mňa zamávali aj Rišo Chrappa a makači s OCRA, ktorí práve trénovali na severnom okruhu.

[pl_section section=”popthumbs” id=”125872384″]

Terény na Skalke vedú zväčša po mimoriadne príjemných zvážniciach s krásnymi výhľadmi. Je tu viac kopečkov. Skalka zo mňa postupne robí klasikárskeho skejtera. 🙂 Zbystril som, keď som popri bežeckých značkách našiel aj značky cyklotrás. Veď tie okruhy sú vlastne cyklotrasy. Ubytovaní sme boli v Turčianskych Tepliciach. Je to kúsok od Krahúl a Skalky. Mám rád kvalitné vymáčanie sa v bazénoch po výkone. A aquapark v Turčianskych Tepliciach má mimoriadne výhodné vstupy po 18 hod. 🙂 Viete o tom, že Skalka má aj vlastnú ferratu Komín a vedľa Aquaparku je hala s výbornou lezeckou stenou? Nie, že by som bol lezec. Ale práve v Turčianskych Tepliciach som zvládol svoju prvú lezeckú stenu. Až hore, bez pomoci a bez istenia. Pre žiletkárov mám ešte iný objav. Skúsili ste vyšliapať na Skalku cez Krahule? Mimoriadne výživné a fotogenické miesto.

[pl_section section=”popthumbs” id=”461536998″]

Áno. Skalka, Turiec a Kremica nebudú len rajom bežkárov, ale aj cyklistov, turistov, lezcov a wellnesákov. A to je dôvod tohto príspevku. Do našich výziev sa čoraz viac zapájajú aj milovníci zimných športov, skialpu a bežkovania. Skalka a Kremnické vrchy sa určite v nejakej forme zjavia v cieľoch budúceho ročníka 7 kopcov 3 jazerá. Svojim prístupom k športu, turistike a cykloturistike si to ľudia okolo Skalky určite zaslúžia.


[pl_section section=”text” id=”1115720850″] [pl_section section=”widgets” id=”1390819366″]
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.