Skalka: raj bežkárov na Slovensku

Lyžiarske stredisko Skalka arena sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch.

Každý, kto pričuchol trochu k bežkovaniu ho pozná skôr pod značkou pretekov Biela stopa.

Biela stopa

je najstaršie pravidelne organizované podujatie v behu na lyžiach na Slovensku. Prvé preteky boli usporiadané v roku 1973. Trasa maratónskeho behu bola určená z Krahúl do Banskej Bystrice. Počet účastníkov každoročne od založenia stúpal až do roku 1985, ked dosiahol rekord v počte 7583 účastníkov vo všetkých kategóriách. Rekord nebol dodnes prekonaný. Preteky v tomto roku oslávili už 48. narodeniny.

Vďaka Ramsau, Semmeringu, Malým Karpatom a Skalke bežky dostali úplne aj nás. Aj preto som sa rozhodol vám Skalku teraz pripomenúť. 

Keď nieje na západe nikde sneh, na Skalke je ho dostatok.

 A nielen to. Najmä skutočne upravené trate. Skalka disponuje skvelým lyžiarskym tréningovým štadiónom a troma okruhmi:

  • Južný okruh Zolova chata, Hostinec, 3 kríže, Kralické a Bystrické sedlo) cca 21 km
  • Severný okruh smerom na Plešinu a Svrbník 22,6 km a
  • Západný okruh smerom na Krahule 23.5 km

Skalka okruhy

Všetky okruhy začínajú na štadióne. Asi najčastejšie volia bežkári Južnú trasu.

Že by dôvodom bolo pivo a teplá polievka na Hostinci? Tí menej zdatní si to dávajú o 7 km skráteným južným okruhom bez stúpania zo Zolovej chaty. Holt sme leniví. V sobotu som si dal celú južnú trasu. Nádherné výhľady a kľud. Mal som pocit, že v Kremnici sa o svoje hory a turistov starajú o niečo lepšie ako inde.

Nikde žiadne viditeľné holoruby, žiadne rozryté trasy mechanizmami, žiaden zvuk motorovej píly. Prírodou som bol očarený.

2€ poplatok na údržbu tratí som rád zaplatil. Treba ich podporiť, aby sa o nás dobre starali. Stopa nad očakávania po celej trase. V nedeľu som dal na dôvažok Hostinec druhý krát. Tentokrát skrátenú trasu. Viac ako hodinu som totiž strávil na štadióne tréningom klasikárskej techniky a objavovaním nájazdov na ďalšie okruhy. Cestou na mňa zamávali aj makači s OCRA, ktorí práve trénovali na severnom okruhu.

Kvalita okruhov

Terény na Skalke vedú zväčša po mimoriadne príjemných zvážniciach s krásnymi výhľadmi. Je tu viac kopečkov. Skalka zo mňa postupne robí klasikárskeho skejtera. Na hlavných ťahoch môžete vždy očakávať krásne vyratrákovanú stopu pre klasikárov i skate. 🙂

Zbystril som, keď som popri bežeckých značkách našiel aj značky cyklotrás. Veď tie okruhy sú vlastne cyklotrasy.

Čo ďalej na Turci

Ubytovaní sme boli v Turčianskych Tepliciach. Je to kúsok od Krahúl a Skalky. Mám rád kvalitné vymáčanie sa v bazénoch po výkone. A aquapark v Turčianskych Tepliciach (pokiaľ nezúri korona) má mimoriadne výhodné vstupy po 18 hod. 🙂 Viete o tom, že na Skalke sú aj celkom náročné ferraty a vedľa Aquaparku je hala s lezeckou stenou? Nie, že by som bol lezec.

Pre cyklistov- žiletkárov mám ešte iný objav. Skúsili ste vyšliapať na Skalku cez Krahule? Mimoriadne výživné a fotogenické miesto.

Naspäť na Hostinec

Poriadna turistická chata v Kremnických vrchoch. Zrubová chata s pravou horskou atmosférou. Zvykne byť cieľom a polotrasou každého bežkára.

Kedysi bola oddávna zastávkou na hrebeňovej furmanskej ceste v Kremnických vrchoch. Poza rozložitý vrch Zlatá Studňa spájala cez sedlo Tri kríže banícke mestá Kremnica a Banská Bystrica. Dnes ju spravuje KST Kremnica a vždy je dôvod zastaviť na Horalku, teplý čaj alebo pivo.

Do našich výziev sa čoraz viac zapájajú aj milovníci zimných športov, skialpu a bežkovania. Aj preto sme Skalku a Kremnické vrchy zaradili v roku 2018 za cieľ 4. ročníka 7 kopcov 3 jazerá. Svojim prístupom k športu, turistike a cykloturistike si to ľudia okolo Skalky určite zaslúžia.

Ak by nebolo corona obmedzení asi by som teraz bežkoval na Turci. 🙂 Tak do zbežkovania priatelia.


7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25