Skalka: raj bežkárov na Slovensku

Lyžiarske stredisko Skalka arena sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch. Každý, kto pričuchol trochu k bežkovaniu ho pozná skôr pod značkou pretekov Biela stopa. Tie v tomto roku slávia už 45. narodeniny. Bežky ma v poslednom čase úplne dostali a preto som sa rozhodol Skalku konečne vyskúšať. 

Keď nieje na západe nikde sneh, na Skalke je ho dostatok.

 A nielen to. Najmä skutočne upravené trate. Skalka disponuje skvelým lyžiarskym tréningovým štadiónom a troma okruhmi:

  • Južný okruh Zolova chata, Hostinec, 3 kríže, Kralické a Bystrické sedlo) cca 21 km
  • Severný okruh smerom na Plešinu a Svrbník 22,6 km a
  • Západný okruh smerom na Krahule 23.5 km

Všetky okruhy začínajú na štadióne. Asi najčastejšie volia bežkári Južnú trasu. Že by dôvodom bolo pivo a teplá polievka na Hostinci? Tí menej zdatní si to dávajú o 7 km skráteným južným okruhom bez stúpania zo Zolovej chaty. Holt sme leniví. V sobotu som si dal celú južnú trasu. Nádherné výhľady a kľud. Mal som pocit, že v Kremnici sa o svoje hory a turistov starajú o niečo lepšie ako inde. Nikde žiadne viditeľné holoruby, žiadne rozryté trasy mechanizmami, žiaden zvuk motorovej píly. Prírodou som bol očarený. 2€ poplatok na údržbu tratí som rád zaplatil. Treba ich podporiť, aby sa o nás dobre starali. Stopa nad očakávania po celej trase. V nedeľu som dal na dôvažok Hostinec druhý krát. Tentokrát skrátenú trasu. Viac ako hodinu som totiž strávil na štadióne tréningom klasikárskej techniky a objavovaním nájazdov na ďalšie okruhy. Vďaka Noro a Davor. Cestou na mňa zamávali aj Rišo Chrappa a makači s OCRA, ktorí práve trénovali na severnom okruhu.

[pl_section section=“popthumbs“ id=“125872384″]

Terény na Skalke vedú zväčša po mimoriadne príjemných zvážniciach s krásnymi výhľadmi. Je tu viac kopečkov. Skalka zo mňa postupne robí klasikárskeho skejtera. 🙂 Zbystril som, keď som popri bežeckých značkách našiel aj značky cyklotrás. Veď tie okruhy sú vlastne cyklotrasy. Ubytovaní sme boli v Turčianskych Tepliciach. Je to kúsok od Krahúl a Skalky. Mám rád kvalitné vymáčanie sa v bazénoch po výkone. A aquapark v Turčianskych Tepliciach má mimoriadne výhodné vstupy po 18 hod. 🙂 Viete o tom, že Skalka má aj vlastnú ferratu Komín a vedľa Aquaparku je hala s výbornou lezeckou stenou? Nie, že by som bol lezec. Ale práve v Turčianskych Tepliciach som zvládol svoju prvú lezeckú stenu. Až hore, bez pomoci a bez istenia. Pre žiletkárov mám ešte iný objav. Skúsili ste vyšliapať na Skalku cez Krahule? Mimoriadne výživné a fotogenické miesto.

[pl_section section=“popthumbs“ id=“461536998″]

Áno. Skalka, Turiec a Kremica nebudú len rajom bežkárov, ale aj cyklistov, turistov, lezcov a wellnesákov. A to je dôvod tohto príspevku. Do našich výziev sa čoraz viac zapájajú aj milovníci zimných športov, skialpu a bežkovania. Skalka a Kremnické vrchy sa určite v nejakej forme zjavia v cieľoch budúceho ročníka 7 kopcov 3 jazerá. Svojim prístupom k športu, turistike a cykloturistike si to ľudia okolo Skalky určite zaslúžia.


[pl_section section=“text“ id=“1115720850″] [pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Poď s nami na hory. Zdolaj s nami 10 cieľov. Jubilejný 5. ročník turistickej výzvy pre cyklistov, turistov a rodiny s deťmi práve štartuje

VIAC »
kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

KARDIO NÁPRAVNÍK 2020 Zapoj sa do jarnej série. V teniskách alebo na bicykli. Chôdzou, nw i behom. Rozhýb sa s nami a zhoď do plaviek prebytočné kilá. Nesúťažíme.

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *