Skalka turistické trasy cyklotrasy

Legendárna Biela stopa. Skalka je o bežkách, bicykloch, a o aktívnom športe. Horské stredisko Skalka aréna sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch neďaleko stredovekého kráľovského banského mesta Kremnica. Je celoročná. V zime bežky, v lete ponúka skvelé turistické trasy, cyklotrasy i ferraty.

Skalka aréna

Zimné športy. Biela stopa. Okrem tradičného zjazdového lyžovania si môžu milovníci zimných športov vychutnať na Skalke pri Kremnici takmer 60 km bežeckých tratí, ktoré sú prispôsobené ako začínajúcim bežkárom, tak aj nadšencom tohto klasického športu. Priamo pri aréne je hotel Skalka.

Biela stopa

Bežecké trate majú certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Euroloppet. Čoraz populárnejším v medzinárodnom meradle sa stáva vytrvalostný bežecký pretek Biela stopa, ktorý sa na Skalke pri Kremnici koná každoročne posledný januárový víkend.

Všetky bežkárske trasy sú mimo zimnú sezónu využívané ako MTB turistické trasy a cyklotrasy. Ubajkujete sa. 

Via Ferrata Skalka

Pre lezcov ponúka Skalka aj najťažšiu Ferratu na Slovensku – Komín. Zapožičanie ferratového setu na via ferratu Komín nie je až taký problém, ako dostať v sezóne časenku. 🙂 Ferraty Skalka stále pridajú. Túto zimu aj ľadopád. Nezabudnite sa prejsť po lanovom moste.

foto: bea merely

Doprava

Na Skalku vedú turistické chodníky zo strany Turca i Banskej Bystrice. Všetky východzie miesta trás sú dedinky a lokality nenáročné na bezplatné parkovanie. Ak chcete v sezóne parkovať na Skalke je tam husto.

ZSSK

Vlakom ZSSK sa dostanete od Zvolena (cez Trnavú Horu) aj s Vrútok, Harmanca a Banskej Bystrice (Cez Hornú Štubňu) fakt štýlovým osobákom ZSSK. Trate cez Harmaneckú dolinu a zo Zvolena patria medzi najkrajšie železničné trate na Slovensku. Prechádzajú nádhernou prírodnou scenériou, množstvom tunelov a mostov. Rozhodne si to nenechajte ujsť.

Ubytovanie

V Turčianskych Tepliciach priamo pri Aquaparku vieme ponúknuť skvelé ubytovanie pre 4-8 ľudí v súkromnom penzióne, ktorí vlastnia naši kamaráti. Garancia kvality a hodnoty.

V stredisku Skalka je tiež viac možností ubytovania. Ako vhodné miesto sa tiež ponúkajú Krahule, mesto Kremnica a východzie miesta z Banskobystrickej strany – Tajov, Králiky, Kordíky. Penziónov je dosť.

Skalka- turistické trasy/ cyklotrasy

Turistické trasy

Výstupy od Banskej Bystrice

Banská Bystrica – Kremnické bane – Skalka

25 km, stúpanie: 984 m, klesanie: 600 m. Modrá trasa štartuje vo Fončorde (Banskej Bystrici) , prechádza cez Suchý vrch, Trávny Ždiar na Králiky a Bystrické, kde sa napája na  červenú trasu na Skalku. Pozor dlhá trasa treba riešiť dopravu späť.

Tajov – Skalka

Z centra Tajova po žltej značke až po Chatu nad Tajovom, kde pokračujeme po zelenej značke cez Tichú buď k ferrate Kremnická skala alebo okruhom cez Králiky na stredisko Skalka. (napája sa na modrú značku)

Kordíky – Skalka

Z Kordíkov po žltej alebo zelenej značke. Žltou trasou sa dostanete do Kordického sedlo, odkiaľ po červenej hrebeňovej trase míňate Gergeliho tunel, ferraty a Skalku.

Všetky tri Bansko Bystrické trasy je možné kombinovať v okruhoch. Ideálnym východzím miestom je Tajov.

Výstupy z Turca

Kremnické bane – Krahule – Skalka

po červenej značke z Kremnických baní, cez stredisko Krahule až na Skalku. Dĺžka cca 10 km, s prevýšením 600 m.

Turček – Kremnická Skala

po zelenej značke z Turčeka, na Gergelyho tunel a ferraty. Dĺžka cca 9 km, s prevýšením 600 m.

Turček – Kordíky – Skalka

Fyzicky náročnejšia, dlhšia trasa vedie po modrej značke z Turčeka okolo vodnej nádrže na Studený žľab. kde sa napojíte na žltú značku, ktorá vás dovedie do Kordického sedla, odkiaľ pokračujete po červenej hrebeňovej trase na Gergeliho tunel a Skalku. Táto trasa je ideálnym okruhom ak pri Gergeliho tuneli zídete po zelenej trase späť na Turček. Celková trasa min. 22 km s prevýšením temer 900 m.

Skalka – na Hostinec

Bonus pre rodiny s deťmi. 🙂 S malými deťmi sa vyvezte do strediska Skalka a spravte si výlet k Hostincu. Nenáročná 12 km trasa hore dole s miernym prevýšením poskytne krásne výhľady a nezomriete na vyčerpanie. 🙂

Na bežky

Skalka je mekkou slovenského bežkárskeho lyžovania. Každoročne sa tam v posledný januárový víkend organizuje závod Biela stopa. Biela stopa, predtým tiež Biela stopa SNP je najstarší pravidelne organizovaný masový vytrvalostný beh na lyžiach na Slovensku, ktoré sa koná v Kremnických vrchoch pri Kremnici.

V prvom ročníku v roku 1974 štartovali len muži na 51 km so štartom na Krahuliach a cieľom v Laskomerskom pri Banskej Bystrici a priami účastníci SNP na 22 km so štartom na Skalke. Skalka je raj bežkárov na Slovensku. Viac tu

Ferraty Skalka

Na Skalke nájdete aj jednu z najťažších ferát – Komín. Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke. Nájdete tu aj najdlhší lanový most na Slovensku. Cez zimu je ferrata uzavretá. 🙂  viac >

Lanový most ferrata Komín

Cyklotrasy

Južný a severný okruh

Južný aj severný bežkársky okruh sa v lete bežne využíva ako cyklotrasa. Cesta vedie po značených zvážniciach v miernych stúpaniach a klesaniach. Južný okruh cca 129 km severný cca 22 km.

Krahule – Skalka

Asfalt, cestný bicykel – trasa vedie z lyžiarskeho strediska Krahule cez scénickňu cestu až na odbočku na Kremnicu, kde začína samotné stúpanie na Skalku.

Kordíky – Králiky – Skalka

Dĺžka 5-6 km, prevýšenie cca 560 m

Tajov – Skalka (cez Gorgelyho tunel)

Dĺžka 4 km s prevýšením 460 m

Kordíky – Skalka

Dĺžka 8,6 km s prevýšením 580 m

Cyklotrasy Skalka

Laskomerské traily

prístupné zo Skalky cez kordíky alebo z Banskej Bystrice okruhom

  • Dlhý trail 3,4 km, 240 m
  • Laskomerský trail 2,5 km, 96 m
  • Podlavické výmole 2,4 km, 218 m
  • Koreňovka 1,7 km, 141 m
  • okruh k Laskomerským singletrailom 31 km, 793 m

Hociktorú z uvedených trás (Skalkové okruhy aj Laskomerské traily) považujeme za splnenie cieľa.

Biela stopa
MTB Skalka Krížna

Skalka kam v okolí

ZSSK bonus

Nenechajte si ujsť jednu z najkrajších tratí s desiatimi tunelmi: Zvolen – Trnavá hora – Horná Štubňa. Jazda je skutočná zážitok. Viac tu

Skalka Ferrata
Via Verrata Skalka

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Všetky trasy trasy sú dobre značené. Z každej strany je civilizácia. Nemáte sa veľmi kde stratiť. Pozor na medvede.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114