Skalka- turistické trasy/ cyklotrasy

Skalka- turistické trasy/ cyklotrasy

Legendárna Biela stopa. Skalka je o bežkách, bicykloch, a o aktívnom športe. Horské stredisko Skalka aréna sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch neďaleko stredovekého kráľovského banského mesta Kremnica.

Zima: Okrem tradičného zjazdového lyžovania si môžu milovníci zimných športov vychutnať na Skalke pri Kremnici takmer 60 km bežeckých tratí, ktoré sú prispôsobené ako začínajúcim bežkárom, tak aj nadšencom tohto klasického športu. Bežecké trate majú certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Euroloppet. Čoraz populárnejším v medzinárodnom meradle sa stáva vytrvalostný bežecký pretek Biela stopa, ktorý sa na Skalke pri Kremnici koná každoročne posledný januárový víkend.

MTB Všetky bežkárske trasy sú mimo zimnú sezónu využívané ako cyklotrasy. Ubajkujete sa. Pre lezcov ponúka Skalka aj najťažšiu Ferratu na Slovensku – Komín. Nzebudnite sa prejsť po lanovom moste.

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Doprava

Na Skalku vedú turistické chodníky zo strany Turca i Banskej Bystrice. Všetky východzie miesta trás sú dedinky a lokality nenáročné na bezplatné parkovanie.

ZSSK

Vlakom ZSSK sa dostanete od Zvolena (cez Trnavú Horu) aj s Vrútok, Harmanca a Banskej Bystrice (Cez Hornú Štubňu) fakt štýlovým osobákom ZSSK. Trate cez Harmaneckú dolinu a zo Zvolena patria medzi najkrajšie železničné trate na Slovensku. Prechádzajú nádhernou prírodnou scenériou, množstvom tunelov a mostov. Rozhodne si to nenechajte ujsť.

Ubytovanie

V Turčianskych Tepliciach priamo pri Aquaparku vieme ponúknuť skvelé ubytovanie pre 4-8 ľudí v súkromnom penzióne, ktorí vlastnia naši kamaráti. Garancia kvality a hodnoty. V stredisku Skalka je tiež viac možností ubytovania. Ako vhodné miesto sa tiež ponúkajú Krahule, mesto Kremnica a východzie miesta z Banskobystrickej strany – Tajov, Králiky, Kordíky. Penziónov je dosť.

Turistické trasy

Skalka- turistické trasy/ cyklotrasy

Výstupy od Banskej Bystrice

Banská Bystrica – Kremnické bane – Skalka

25 km, stúpanie: 984 m, klesanie: 600 m. Modrá trasa  štartuje vo Fončorde (Banskej Bystrici) , prechádza cez Suchý vrch, Trávny Ždiar na Králiky a Bystrické, kde sa napája na  červenú trasu na Skalku. Pozor dlhá trasa treba riešiť dopravu späť.

Tajov – Skalka

Z centra Tajova po  žltej značke až po Chatu nad Tajovom, kde pokračujeme po  zelenej značke cez Tichú buď k ferrate Kremnická skala alebo okruhom cez Králiky na stredisko Skalka. (napája sa na  modrú značku)

Kordíky – Skalka

Z Kordíkov po žltej alebo zelenej značke. Žltou trasou sa dostanete do Kordického sedlo, odkiaľ po červenej hrebeňovej trase míňate Gergeliho tunel, ferraty a Skalku.

Všetky tri Bansko Bystrické trasy je možné kombinovať v okruhoch. Ideálnym východzím miestom je Tajov.

Výstupy z Turca

Kremnické bane – Krahule – Skalka

po červenej  značke z Kremnických baní, cez stredisko Krahule až na Skalku. Dĺžka cca 10 km, s prevýšením 600 m.

Turček – Kremnická Skala

po zelenej  značke z Turčeka, na Gergelyho tunel a ferraty. Dĺžka cca 9 km, s prevýšením 600 m.

Turček – Kordíky – Skalka

Fyzicky náročnejšia, dlhšia trasa vedie po  modrej značke z Turčeka okolo vodnej nádrže na Studený žľab. kde sa napojíte na  žltú značku, ktorá vás dovedie do Kordického sedla, odkiaľ pokračujete po  červenej hrebeňovej trase na Gergeliho tunel a Skalku. Táto trasa je ideálnym okruhom ak pri Gergeliho tuneli zídete po zelenej trase späť na Turček. Celková trasa min. 22 km s prevýšením temer 900 m.

Skalka – na Hostinec

Bonus pre rodiny s deťmi. 🙂 S malými deťmi sa vyvezte do strediska Skalka a spravte si výlet k Hostincu. Nenáročná 12 km trasa hore dole s miernym prevýšením poskytne krásne výhľady a nezomriete na vyčerpanie. 🙂

Na bežky

Skalka je mekkou slovenského bežkárskeho lyžovania. Každoročne sa tam v posledný januárový víkend organizuje závod Biela stopa.

Ferraty

Na Skalke nájdete aj jednu z najťažších ferát – Komín. Do marca je však uzavretá.  🙂  viac >

video: youtube embed: Mario Zahradník, Tomasenkoslav

Cyklotrasy

Južný a severný okruh

Južný aj severný bežkársky okruh sa v lete bežne využíva ako cyklotrasa. Cesta vedie po značených zvážniciach v miernych stúpaniach a klesaniach. Južný okruh cca 129 km severný cca 22 km.

Krahule – Sklaka

Asfalt, cestný bicykel – trasa vedie z lyžiarskeho strediska Krahule cez scénickňu cestu až na odbočku na Kremnicu, kde začína samotné stúpanie na Skalku.

Kordíky – Krákliky – Skalka

Dĺžka 5-6 km, prevýšenie cca 560 m

Tajov – Skalka (cez Gorgelyho tunel)

Dĺžka 4 km s prevýšením 460 m

Kordíky- Skalka

Dĺžka 8,6 km s prevýšením 580 m

Laskomerské traily

prístupné zo Skalky cez kordíky alebo z Banskej Bystrice okruhom

  • Dlhý trail 3,4 km, 240 m
  • Laskomerský trail 2,5 km, 96 m
  • Podlavické výmole 2,4 km, 218 m
  • Koreňovka 1,7 km, 141 m
  • okruh k Laskomerským singletrailom 31 km, 793 m

Hociktorú z uvedených trás (Kslakové okruhy aj Laskomerské traily) považujeme za splnenie cieľa.

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Kam v okolí

ZSSK bonus

Nenechajte si ujsť jednu z najkrajších tratí s desiatimi tunelmi: Zvolen – Trnavá hora – Horná Štubňa. Jazda je skutočná zážitok. Viac tu

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Kremnické vrchy nepatria k najvyšším horám, ale môžu dať kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube ADmedia studio, Richard Podivinsky

Mapy a značenie:


Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.
Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať na online hikeplanner

Odporúčané trasy sú dobre značené. Z každej strany je civilizácia. Nemáte sa veľmi kde stratiť. Pozor na medvede.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.