Skialp okolo Ďumbiera a Chopku po hrebeni Nízkych Tatier

Dnes s chlpatými. Trangoška, Štefánička, Ďumbier a tiež Chopok, Srdiečko. Skialp okolo Ďumbiera a Chopku po hrebeni Nízkych Tatier.

Štartujeme z Trangošky

Parkujeme pri hoteli. Okienko funguje, tak si dáme kávičku. Chata Trangoška sa nachádza na úpätí horského masívu Nízkych Tatier, v závere doliny Bystrá v lokalite Chopok – juh. Priamo od chaty vedú značené turistické chodníky na najvyšší vrchol Ďumbier (2043 m) a druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok (2024 m). Začiatok v pohode po odbočku na jaskyňu Netopierov.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

sa nachádza v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1750 m.n.m) Relatívne drobný, hlbokozavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 kilometre a šírkou len 300 metrov obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelných vetvách. Najväčší podzemný priestor Bystrický dóm, sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 metrov priamo pod chatou M. R. Štefánika, a jeho objem dosahuje 52 500 m3.

Skialp stúpanie na Štefáničku

Pri odbočke by sme mohli dať pauzu, ale my pokračujeme na chatu. Terén začína stúpať. Dnes je sneh OK, Pásy držia, treba trochu použiť ruky.

Ak je sneh ĺadový, doporučujem hatšajzne (stúpacie železá pod lyže). Prichádzame na chatu. Ide sa kolmo. Momentálne funguje okienko. Dostať čaj, pivko, polievku. Dáme pauzu a pokračujeme na Ďumbier.

Skialp okolo Ďumbier a Chopku, po hrebení Nízkych Tatier

Na Ďumbier

Ďumbier je menej známy ako Chopok, je však najvyšší vrch Nízkych Tatier týčiaci sa do výšky 2.043 m n. m. Pohľad od vrcholového dvojkríža je priam poetický a uvidíte z neho väčšinu pohorí stredného a severného Slovenska. V roku 2018 bol cieľom 7 kopcov 3 jazerá.

Počasie ideálne, fúka málo, pásy držia, prichádzame do sedla. Tu pri peknom počasí obdivujeme nádherné výhľady na Vysoké Tatry. Na vrch Ďumbiera je to kúsok. Skladáme pásy, dobre si ich dať do vetrovky, aby sa dali nalepiť opäť. Lyžujeme cez Krupovské sedlo do Širokého sedla. Tu nasadzujeme opäť pásy a stúpame na Chopok ku Kamienke.

Chopok

po občerstvení možeme zlyžovať Prednými Derešmi na Srdiečko, alebo Zadnými Derešmi do Krupovej. My parkujeme na Trangoške, tak v Krupovej nasadzujeme pásy a stúpame na Srdiečko, keď je dosť snehu pod cestou zlyžujeme na Trangošku.

Doporučenie

Dobrá kondícia, prijateĺné počasie. Prechod cez hrebeň musí mať dosť snehu, inak urobíte lepšie ak zlyžujete z Ďumbiera späť cez chatu na Trangošku. Skialp okolo Ďumbiera a Chopku po hrebeni Nízkych Tatier sa vydaril.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Izabela Rafanidesová
Izabela Rafanidesová

Turista, skialpinista a cyklista po Slovenských horách.

Articles: 4