Soláň, Pustevny turistické trasy cyklotrasy

Do Čiech a na Moravu sa každoročne radi vraciame. Nebude to inak ani tentokrát. Navštívime okolie Bečvy. Soláň, Pustevny turistické trasy cyklotrasy

Vrchol Soláň

(861 m) je od pradávna považovaný za jednu z najkrajších častí Valašska. Je súčasťou rozsiahleho celku Vsetínskej vrchy, asi 10 km juhovýchodne od Rožnova pod Radhoštěm a 4 km od Velkých Karlovic.

Soláň kaplička
Na vrchole Soláne

Soláň sa preslávil ako „Valašský Olymp, vrch umelcov“, pretože vždy patril k vyhľadávaným miestam maliarov. Za pekného počasia možno vidieť Jeseníky, hrebene Malej Fatry, Súľovské skaly i Martinské hole. Zachovalo sa tu niekoľko ukážok rázovitých valašských stavieb. V roku 2006 bola otvorená Zvonica, ktorá slúži ako informačné centrum a galéria umenia. V lete je Soláň križovatkou turistických a cyklistických trás.

Po hrebeni vedie nenáročná trasa pre turistov a zároveň cyklistov, ktorá je v zime udržiavaná pre bežkárov.

Soláň Karlovice
Turistika na Soláni

Na vrchole je SKI areál, ktorý sa rozprestiera medzi dvoma vrcholmi, Solanom a Gigulou, s krásnym výhľadom na hory Radhošť, Smrek a Lysú horu. Areál s viac ako tridsaťročnou tradíciou je najväčším lyžiarskym areálom na Vsetínsku. Bežkárska hrebeňovka zo Vsackého Cábu cez vrchol Gigula, až na Bumbálku, prechádza priamo cez areál.

Zo sedla Soláň vedie tiež náučný chodník o histórii a súčasnosti Soláne. Nájdete tu drevené sochy dokumentujúce život na Valašsku. Chodník má celkom 10 zastavení, u každého sa nachádza nejaká povesť viazaná k regiónu.

Pustevny

sú druhý kultový cieľ, ktorý by vám nemal pri návšteve Moravsko Sliezskych Beskýd ujsť. Na vrchol vedie asfaltová cesta z Prostřední Bečvy a lanovka z Trojanovic. Celý Radhošť je prehustený skvelými cyklotrasami a turistickými chodníkmi. Pustevny asi najviac preslávili Jurkovičove chaty Maměnka a Libušín. V zime zas ideálne upravené bežkárske trasy a ľadové sochy.

Určite navštívte Rožnov pod Radhoštem. Okrem Jurkovičovej rozhľadne, ktorá sa vypína nad mestom, tu nájdete aj skvelý štart na nenáročné cyklotrasy okolo Bečvy, rozsiahle Valašské múzeum v prírode a skvelý zážitkový pivovar.

Valašská stezka
Náučný chodník k vyhliadke Pustevny


Turistické trasy

Pustevny

Trasa z Trojanovíc

Nenáročná 2,7 km trasa s prevýšením 442 m po obslužnej ceste začína v Trojanoviciach – Ráztoke vedie asfaltovou cestou až na Pustevny. Po tejto trase tiež môžete zísť z Pusteven dole na požičanej kolobežke. Vhodné tiež s kočíkom, alebo na bicykli.

Oveľa zaujímavejšia trasa však vedie po modrej značke popod lanovku. Je o poznanie kratšia a od hornej chaty sa vám odmení skutočne solídnym výšľapom popri zjazdovke. Nezabudnite si trasu predĺžiť hrebeňovitým prechodom až na vrchol Radhošť.

Chata Dušana Juroviča
Znovuopravený Libušín na Pustevnách

Trasa z Bečvy

Pre cestu z Prostrednej Bečvy odporúčame trasu po modrej s napojením na zelený turistický chodník. Trasa štartuje pri hoteli Zavadilka, kde je dostatočne veľké parkovisko a aj tu môžete prísť autobusom. Trasa je síce dlhšia, ale je po lesných cestách a len v pozvoľnom stúpaní. Na temer 3 km nastúpate 442 m. Nezabudnite však že sa treba aj vrátiť. 🙂

Soláň

Hutisko Solanec – Soláň

Úplnou chuťovkou je vyraziť po modrej trase 4 km stúpaním, pri ktorom prekonáte výškových 360 m. po tom ste na hrebeni a len sa napojíte na červenú značku, ktorá vás dovedie až na vrchol Soláne. Vychutnávka GPX trasy tu.

Kto chce voliť menšie počiatočné stúpanie začne na červenej alebo zelenej trase priamo v centre strednej Bečvy.

Veľké Karlovice – Soláň

Krásna trasa vedie aj z opačnej strany od Veľkých Karlovíc po modrej značke cez vrchol Kotlová, kde sa napojíte na červenú hrebeňovku na Soláň. Povyše Veľkých Karlovíc je tiež pekná trasa po žltej značke až na vrchol. Karolínku a Veľké Karlovice považujem za najkrajšie miesta Valašskej beskydskej dediny.

Soláň Horský hotel
Ski areál Soláň v lete

Cyklotrasy

asfalt/ cesťák, cross

Prostrední Bečva – Pustevny

Asi najsolídnejší záhul na okolí je výstup na Pustevny zo strednej Bečvy. 35 km trasa s 900 m prevýšením nesklame hlavne v posledných úsekoch. Trasa s Rožnova na Pustevny s predĺžením až na Radhošť GPX

Trojanovice – Pustevny

300m pod spodnou stanicou lanovky nájdete obslužnú asfaltku, ktorá vás miernym stúpaním vyvezie až na vrchol Pusteven. Cesta je v zime neudržiavaná.

Okolo Soláne

Z Rožnova, cez Hutisko Solanec, Soláň a Bumbálku a aokuhom po Bečvovej cyklotrase naspäť. Tiež riadny brutus s 1000m prevýšením. Trasa GPX

Bečva cyklotrasa

Na návštevu cyklotrasy Bečva si môžte vybrať ktorúkoľvek ročnú dobu a môžete sa tešiť na príjemný nenáročný výlet a zážitok. Vedie popri potoku mimo áut až k priehrade na Hornú Bečvu. Príjemná jazda pestrou krajinou po bezpečnej komunikácii okolo množstva turistických atrakcií. Voľba pre deti. Trasa GPX.

MTB cyklotrasy Pustevny

Pustevny- Skalíkova Louka Trail

krátky ale výživný downhill trail s 245m padákov na 1,5km. Trasa tu

Pustevny- Martiňák- Čeladná

Martiňák 10 km značená hrebeňová trasa s krásnymi výhľadmi up 154m down 366m. Čeladná v predĺžení 22km naklesáte 740m. Ak chcete záhul, dajte si to naopak. Trasa tu

Pustevny- Trojanovice cez Nořičí

13,6 km downhill značená trasa cez kopec Nořičí s vyklesaním cez 550m. Trasa tu

MTB cyklotrasy Soláň

Benešky

Stúpavý trail od Ćartáku 10,6km s prevýšením 360m

Brzdožhavná

Downhill technický trail. Síce krátky ale výživný. Na necelých 2 km naklesáte 260m. Skontrolujte si brzdové platničky 🙂 Trasa tu

Soláň- Velké Karlovice

Downhill cyklochodník 6km s prepadom 358m. Stojí za to. Trasa tu

Solanec- Soláň- Hutisko- Horní Bečva

Vyvážená MTB trasa so stúpaním i padaním okolo 400m v celkovej dĺžke 15km. Trasu môžte zokruhovať cez cyklotrasu Bečva. Trasa tu

Singletrails Bíla

Bikepark. Vychytávka s lanovkou, stúpacím trailom a skvelými tachnickými flow-trailami. Viac tu

Okrem oficálnych cyklotrás sú celé Beskydy pretkané ambicióznymi zvážnicami pre náročnejších dobrodruhov. A nezabudnite, že existuje aj medzinároná cyklotrasa Súľov – Veľké Karlovice 🙂

Výlet s deťmi

Pustevny

Ak sa necítite, nesilte to. Na Pustevny sa pohodlne dostanete autom zo strednej Bečvy alebo lanovkou z druhej strany od Trojanovíc. Popri lanovke tiež vedie cesta, ktorá sa používa na kolobežky. Oplatí sa spustiť. Hore na Pustevnách si pozrite vyhliadkovú trasu Valašská stezka a odporúčame vám niekoľko nenáročných výletov:

Pustevny Radhosť

Nenáročná 4 km hrebeňová trasa vás povedie modrou značkou cez náučnú trasu Radegast. Výborná voľba na pekný výlet.

Pustevny Martiňák

8km hrebeňovka po červenej značke po náučnom chodníku Čertov Mlyn.

Pustevny Čertúv Mlýn

Krátšia nenáročná 3km varianta po červenej značke.

Pustevny Skalíkova Louka

Po zelenej značke sa môžte vydať na krátky trek na Skalíkovu Louku.

Všetky trasy sú veľmi pohodové aj pre malé deti. Ste v turistickom centre a  civilizácii. Najväčšie riziká budú spojené s vašou peňaženkou. 🙂 

Soláň

Do sedla Soláň sa možte vyviezť autom po ceste spájajúcej Velké Karlovice a Rožnov pod Radhoštěm. Východiskovým bodom výletu je drevená zvonica, v ktorej je umiestnené informačné centrum a galéria valašských umelcov. Tu si vypýtajte bezplatnú mapku a môžte začať obdivovať drevené sochy Valašska.

Náučná cesta cez hrebeň Soláň

6/8 km trasu zvládnete aj s kočíkom. Po červenej značke okolo hotela Čarták, cez Vyhlídku, po horskú chatu po najkrajších miestach Soláne. Pri chate sa nachádza aj vyhliadková veža.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Moravské Beskydy nepatria k najvyšším horám, ale môžu dať kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Ste v civilizácii. Turistický život okolo Bečvy cítite na každom kroku.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114