Tiesňava Čertova dolina na Muránskej planine

Tiesňava Čertova dolina alebo aj malý kúsok Slovenského raja na území Muránskej planiny.

Tiesňava na Gemeri

It is located near the Zbojská saddle on the connection between the cities Tisovec – Pohronská Polhora.

Vyznačuje sa výraznými krasovým reliéfom, nájdeme tu množstvo vodopádov, jaskýň, priepastí a skalných brál, pripomínajúcich rokliny Slovenského raja. Preto to pomenovanie malý kúsok Slovenského raja z úvodu. 🙂

Čertov potok

Preteká ňou Čertov potok a jeho skalným korytom vedie náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca.

Trasa náučného chodníka začína v sedle Zbojská smerom k vyhliadkovej veži, ďalej cez Remetisko až ku hlavnej ceste. Popod hlavnú cestu sa dostaneme ku železničnému mostu, kde už začína najkrajšia časť náučného chodníka. Dostanete sa ňou k verejnosti neprístupnej Čertovej jaskyni

Zimná Čertova roklina

Roklina sa postupne zužuje a prichádzame k najkrajším miestam tiesňavy. Hlavne v zime tu zamrznutá voda vytvára krásne ľadové vodopády. Najexponovanejšie časti rokliny sú istené stupačkami s lanom.

Potokom sa dostaneme naspäť do sedla Zbojská ku turisticky známemu salašu Zbojská. Popri trase sa nachádzajú informačné panely. Tiesňava Čertova dolina a celý jej okruh má cca 5 km.

Čertova roklina v letnom háve

A viac už prezrádzať nebudem, oveľa viac sa dozviete pri návšteve tohto turisticky menej známeho kúta Muránskej planiny 🙂 Objavte Gemer.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
René Sirota
René Sirota

volám sa René Sirota a žijem v mestečku Tisovec v severnej časti Gemera v území Muránskej planiny. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodievam do prírody na turistiku a popri tejto záľube sa rozvinula ďalšia vášeň - fotografovanie prírody a krajiny. Rád spoznávam nové miesta a regiony Slovenska a zachytávam ich cez svoj objektív.

Articles: 7