Muráň, Muránska planina turistické trasy cyklotrasy

Národný park Muránska planina je jeden z najmladších národných parkov na Slovensku. Nad Veľkou lúkou na planine sa týči Muránsky hrad, ktorá bol cieľom 7 kopcov 3 jazerá v roku 2017. Muránska planina turistické trasy cyklotrasy a kam v okolí:

Muránska planina

Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. Na jej území sa stretávajú štyri geomorfologické celky Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy a Horehronské podolie. Dôsledkom toho je veľmi pestrý reliéf. V NP Muránska planina je viac ako 250 jaskýň, 15 priepastí, vyše 50 ponorov a vyvieračiek, ako aj množstvo povrchových krasových javov – škrapy, krasové jamy, tiesňavy, skalné veže, ihly, skalné brány. Najvyšší vrch Muránskej planiny je Fabova hoľa (1439 mnm), väčšina územia je zalesnená.

Hrad Muráň

Našim základným cieľom ju Muránsky hrad. Jeho zrúcaniny stoja na vrchu Cigánka (935 mnm), na južnom okraji Muránskej planiny, na sever od obce Muráň. Obec Muráň leží na križovatke ciest smerujúcích do Tisovca, Červenej Skaly a Revúcej.

Ideme vlakom Muráň

Vlakom ZSSK 173 zo smeru Zvolen alebo Margecany vystúpte na stanici Červená skala. V prípade, že chcete pojazdiť vlakom aj viac prestupná stanica na trať Tisovec je v Brezne. V trojuholníku Brezno – Tisovec – Muráň – Revúca jazdia tiež autobusové spoje.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Červená skala železničná stanica

Autom sa k hradu Muráň najbližšie dostanete priamo z dedinky Muráň, odkiaľ vedie náučný chodník. Ostatné trasy priamo závisia od toho, ktorú časť NP Muánska planina chcete vidieť, resp. kde sa ubytujete.

Turistické trasy Muránska planina

Náučný chodník k Muránskemu hradu

je rekreačná iba 6 km dlhá trasa pre tých, ktorí chcú tento cieľ poňať najmä rekreačne. 🙂 Trasa začína v obci Muráň, je doplnená informačnými tabuľami. Je vhodná na nenáročnú turistiku aj pre rodiny s malými deťmi. Z hradu sú neskutočne krásne vyhliadky na všetky smery. Ak máte málo výlet môžte predĺžiť aj výšľapom na Poludnicu. Tento kopec Poludnica je miestom s najvyšším stupňom ochrany, neopúšťajte preto značený chodník.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
vstup do hradu Muráň

Z Muránskej huty alebo Prednej hory

Na hrad sa dostanete tiež z Muránskej Huty na Piesky (cca 1,5 hodiny), alebo z Prednej hory k chate Zámok. odtiaľ pokračujete na hrad a Poludnicu.

Cez sedlo Javorinka

Ak chcete cestu bez zbytočných prevýšení, zvoľte sedlo Javorinka, cez ktoré vedie cesta z Červenej skaly do Revúc. Autobus ti síce oficiálne nestojí, ale dá sa s šoférom dohodnúť. Z Javorinky sa vydajte po modrej značke na Veľkú lúku. Toto je kondične najľahšia cesta k Muránskemu hradu. Prevýšenie je minimálne.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Chata pod hradom

Červená skala

Ak prídete na Muránsku planinu vlakom ZSSK, môžete sa vydať na trasu od Červenej Skaly. Prvý úsek žltej a zelenej trasy vedie kameňolomom. Prejdete dolinou Strateník popri potoku až k hrebienku Belkovo Zostúpite k žrebčincu na Veľkej lúke a pokračujete na Piesky. Z Červenej Skaly na Piesky 3 hodiny a ďalej na Poludnicu a hrad asi 1 hodina.

Hrdzavá dolina

Z Muráňa si môžete urobiť aj pekný výlet do Hrdzavej doliny. Je to nenáročná cesta jednou z najdlhších dolín národného parku. Otvoria sa vám krásne pohľady na skalné steny a na vrcholové partie Poludnice a Hrdzavé doliny.

Tisovec – Hradná

Odporúčame tiež hrebeňovú trasu Z Tisovca na Hradovú. Ak vyjde počasie, z hrebeňa vidno krásne panorámy Stolických a Veporských vrchov a s krásnymi pohľadmi na hrebeň Nízkych Tatier.

Martinovou dolinou na Tisoveckú Voniacu.

Martinova dolina se nachádza v južnej časti NP. Je to najkrásnějšia turisticky prístupná dolina na Muránskej planine. Ideálnym východzím miestem je samota Paseky pri ceste z Muráňa do Tisovca. Je tu autobusová zastávka, kde však nič nestojí. Je to znovu na dohode so šoférom. Výlet budete končiť v Tisovci. Práve kvôli spojeniu je teda vhodné zvoliť tento smer cesty, a nie opačný. Z Pasiek by ste sa tažko vracali.

Zbojská

je horské sedlo, cez ktoré vedie cesta a najmú unikátna ozubnicová železnica z Brezna do Tisovca. V horskom sedle má zastávku. Koliba Zbojská je ideálnym miestom nielen na gurmánske hody ale i na prekrásne výlety do okolíia. Napr. Na Kučelach (po červenej) alebo do doliny Kopačno (žltá trasa).

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Sedlo Zbojská
Ak si chcete dať náročnejšie jednodenné trasy odporúčame:

Cez Hrdzavú dolinu

Muráň – Muránsky hrad – Veľká lúka – Poludnica – Studňa – Nižná Kľaková – Skalná brána – Hrdzavá dolina – Muráň. Náročná celodenná cesta centrálnoo časťou Muránskej planiny, zahrňujúca najznámejšie mesta národného parku. Na trasu budete potrebovať min. 8 – 10 hodín.

Havranné – Lopušná

Muráň – Muránsky hrad – Veľká lúka – Poludnica – Studňa – Havranné – Lopušná – Červená Skala. Ďalšia z náročných jednodenných variant, keď nechcete na Planine nocovať a pritom chcete vidieť co najviac. Na trasu budete potrebovať min. 10 – 12 hodín.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Salaš Zbojská

cez sedlo Burda

Zbojská – Fabova hoľa – sedlo Burda – Randavica – horáreň Stožky – Skalná brána – Nižná Kľaková – Hrdzavá dolina – Muráň. Jedna z najkrásnejších trás na Muránskej planine. Náročná celodenná trasa, (10 – 12 hod.). Skrátiť ju možno tak, že zo sedla Zbojská vystúpite po červenom chodníku na Kučelach a do sedla Burda a budete pokračovať po zelenej trase úbočím Fabovej hole. Detailný popis jednotlivých trás nájdete tu

Upozornenie: NP Muránska planina je rozsiahly, lesnatý a divoký. Hrozí zablúdenie, aj stret s medveďom, či iným divým zvieraťom. Prospôsobte preto voľbu trasy svojim možnostiam a skúsenostiam. Nepreceňujte svoje schopnosti. Zásady bezpečného pohybu v horách a pri styku s medveďom 

Cyklotrasy Muráň

Okruh Zelený Muránsky okruh 5576 (Červená Skala – Veľká lúka – Muránsky hrad – Veľká lúka – Javorinky – Kuchárová – Čuntava – Zbojnícka dolina – Havranie skaly – Šumiac – Červená Skala) 66 km okruh pre MTB a cross bicykle považujeme za jednu zo základných trás. Aj keď pár km ide po asfalte veľká väčšina trasy ide po nespevnených chodníkoch a cestách.

Z Revúcej po žltej MTB cyklotrase Muránska Zdychava 8593 (sedlo Severná lúka – chata Janka – Karafová – Muránska Zdychava – Revúčka – Revúca) kratšia trasa so solídnym 600m prevýšením. Žltá trasa vedie aj zo Šumiacu (Červenej Skaly) trasou 8592 okolo kopca Strundžanik (902mnm) popod Valkovňu až do Heľpy. Trasa má dĺžku 33 km a prevýšenia cez 600 m. Nespevnené cesty sú vhodné pre MTB a kross.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Veľká lúka

Pre cestný bicykel

Ak chcete absolvovať výzvu cesťákom doporučujeme Muráňsky okruh po asfalte: Brezno, Pohronská Polhora, Tisovec, Muráň, Červená skala, Valkovňa, Heľpa, Závadka, Beňuš, Brezno. Okruh má 97 km a 1170 m prevýšenia komplet na asfaltovom povrchu. Dĺžku trasy si môžete podľa uváženia predĺžiť alebo skrátiť, podľa kondície.

Druhou variantou pre cestné bicykle je trasa Tisovec – Telgárt, obojsmerne 60 km s 1230 m prevýšenia. Cesťákom sa na hrad Muráň nedostanete, skúste sa však na Prednej hore alebo v dedine Muráň  s niekým dohodnúť, že si tam necháte bicykel a prešliapnite si aspoň časovo nenáročný Náučný chodník k Muránskemu hradu.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Štartujeme z Prednej hory

Pekné fúzy tiež idú so Závadky nad Hronom na Stožky a tiež okruh na sedlo Zbojská. Tiež môžete vyskúšať trasu Muráň – Predná Hora.

Muránska planina sľubuje desiatky kilometrov, neobjavených, celkom kopcovitých a náročných trás. Cyklotrasy je možné na Muránskej planine kombinovať. Pokiaľ idete do terénu mimo ciest, dodržujte prosím značené trasy.

Ktorúkoľvek z uvedených turistických či cyklotrás si zvolíte akceptujeme ju ako splnenie cieľa.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Kameňolom nad Červenou skalou

Tip Kardionápravníka – Vybehnite si náučný chodník na hrad, alebo odbehnite v rámci národného parku akýkoľvek trek v dĺžke min. 10 km a zaevidujte ho. Úlohu ste splnili.

Tip: Zakúpte si pred cestou za pár eur aj kvalitnú papierovú mapu.


Muráň kam na výlet

Objavte Muránsku planinu vlakom ZSSK

Na trase Zbojská Tisovec sa nachádza jediná ozubnicová trať v Európe, kde sa môžete zviezť parnou lokomotívou. V roku 2008 sa táto železnica stala kultúrnou pamiatkou. Pravidelnu linku medzi Tisovcom a Breznom zabezpečuje osobný vlak ZSSK 174 Brezno Jesenské. Ak sa vyberiete na Červenú skalu zo smeru Margecany ZSSK 173 určite stojí za povšimnutie Chramošský kamenný viadukt (112 m) – jeden z najkrajších a najdlhších železničných viaduktov na Slovensku. Prejdete tiež troma tunelmi Telgátskym, Hronským a Besnickým aj 86 m Telgártskym viaduktom.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Telgártska slučka

Netradičné ubytovanie na salaši Zbojská

Na západe Muránskej planiny ponúka netradičné ubytovanie na skutočnom salaši Zbojnícky dvor. Môžete sa tu budiť s bečiacimi ovečkami, erdžaním koní a brechotom salašníckych psov. Spoločne s bačom a valachmi sa môžete zúčastniť pri starostlivosti o ovečky a iné zvieratá, alebo pri výrobe syra a oštiepkov. Cena od 15 do 20 € za noc sľubuje výnimočný zážitok. Kapacita ubytovania je 40 – 45 lôžok.

Muránska planina - turistické trasy/ cyklotrasy
Salaš Zbojská

Predná hora

Wellness a vlastný pivovar v penzióne Predná hora. Iba kúsok od náučného chodníka na hrad Muráň sa nachádza rekreačný areál Predná Hora. Koliba a penzión ponúkajú širokú škálu ubytovacích možností pre rodiny i väčšie skupiny. Dobre tu zrelaxujete. Okrem sáun, fyzioterapie, vodného sveta a hradného wellness na veľmi slušnej úrovni však dávame do pozornosti aj vlastný pivovar. Privátny pivný špeciál PREDNÁ HORA vás presvedčí, že nie všetky pivá chutia rovnako.

photo: gal. Predná hora, Zbojská, bigstockphoto, Emília Hamráková, Peter Kovaľ, Peter Ertl, Barbora Grzánko

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114