Oravský hrad vlakom ZSSK

Turistickým vlakom ZSSK na Oravský hrad

7 kopcov 3 jazerá sa tohto roku vybrali na Oravu. Jedným z cieľov bola Babia Hora. Čo však, ak prší, alebo máte malé deti a na výstup si netrúfate? Máme tu pre vás jedinečnú náhradu.

Bezplatne vlakom ZSSK do Oravského Podzámku.

Žilinský turistický kraj v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko spúšťa počas letných prázdnin špeciálny turistický vlak ORAVSKÝ EXPRES. V júli a v auguste premáva každú sobotu zadarmo na trase Žilina – Oravský Podzámok a späť. Rozhodli sme sa ho vyskúšať.

vlakom zssk

Nástupná stanica Žilina 8,00. Trochu skoro. Treba si privstať. Ale vlak samotný – žiadne retro. Kvalitný, čistý, vybavený. Už pred desiatou vystupujeme v Oravskom Podzámku, odkiaľ je iba 15 minút pešo na Oravský hrad.

Oravský hrad

Nie nadarmo mnohí turisti hodnotia Oravský hrad ako jeden z najkrajších. Dispozičná poloha jeho nádvorí a stupňovitá stavba z neho robia jednu z najkrajších stavieb Slovenska. Točilo sa tu mnoho filmov. Málokto však vie, že sa tu točila aj prvá verzia filmu Dracula.

Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Hrad je totiž stále živý komplex, ktorého vývoj sa dodnes nezastavil.

Oravský hrad tvorí rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1556 sa dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Svoju dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611. Hradná expozícia dobových fragmentov a nábytku je dychberúca.

Na prehliadku hradu si vyčleňte niekoľko hodín. Je to fakt rozsiahle a deti naň rozhodne nezabudnú. Rátajte s tým, že v letných mesiacoch budete musieť na vstup aj niekoľko hodín čakať.

Oravský expres

Oravský expres však nieje len o Oravskom Podzámku. Má svoje zastávky aj pri Strečne a Starhrade, alebo Šútovských vodopádoch. Vlak zastavuje aj v Dolnom Kubíne, kde môžete navštíviť Oravské múzeum v Dolnom Kubíne s expozíciou P.O. Hviezdoslava.

Späť do Žiliny vyrážame z Podzámku o 16:34. Odchod vlaku odporúčame nezmeškať. Ďalší pôjde o týždeň. 🙂 V Žiline sme čosi po šiestej. Presadáme na rýchlik a pred desiatou ležíme doma na gauči. Krásny deň za nami.

60+ tipov na výlet vlakom

Turistika, cykloturistiky, rodinný výlet. Objav s nami Slovensko.

Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok