Veľká Javorina - turistické trasy/ cyklotrasy

Veľká Javorina turistické trasy cyklotrasy

Veľká Javorina je najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty, nachádza sa v jeho juhozápadnej časti.


Veľká Javorina

Vrchol vo výške 970 m.n.m. sa nachádza na slovenskej strane a má tvar širokého plochého chrbta. Je odlesnený a pokrytý rozsiahlou lúkou. Veľkou Javorinou (prírodnou rezerváciou) prebieha štátna hranica s Českom. Na vrchole stojí televízny vysielač Veľká Javorina, z dolín sem smeruje asfaltová komunikácia – rovnako z moravskej ako aj slovenskej strany.

Veľká Javorina je aj vyhľadávaným lyžiarskym a bežkárskym strediskom. Tesne pod vrcholom leží Holubyho chata.

Veľká Javorina - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Holubyho chata

Veľká Javorina je oddávna považovaná za federálny symbol Česko Slovenskej vzájomnosti, o čom svedčí i kameň na vrchole Javoriny s nápisom: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Každoročným letným podujatím sú na vrchole Javoriny Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Tieto slávnosti zaviedli ešte naši predkovia – Štúrovci, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech.

Doprava

Autom Aj keď neradi, musíme informovať, že až na Holubyho chatu (tesne pred vrchol) sa viete dostať autom zo Starej Turej. Budeme však radi, ak odparkujete dole a dáte si výstup turisticky po svojich.

Vlakom ZSSK

Rýchlikmi ZSSK do Nového mesta nad Váhom, kde prestúpite na nádhernú lokálku ktorá vás prevedie myjavskou dolinou cez Čachtice, Višňové až na Starú turú. Odtiaľ pešo.

Čachtice hrad - turistické trasy/ cyklotrasy
Po hrebeni k vysielaču

Ubytovanie

Ideálnym miestom pre ubytovanie je Holubyho chata. Stará Turá a okolie však ponúka množstvo penziónov za veľmi rozumné peniaze.

Veľká Javorina - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Turistika Veľká Javorina

turistické trasy okolo Veľkej Javoriny a Bielych Karpát

Stará Turá – Holubyho Chata -Veľká Javorina

Priamo od stanice Stará Turá vedie po  žltej značke 8112 trasa cez Teheľňu, Trávniky, Salaš Miškech až k Holubyho chat, kde prejdete na hrebeňovú  červenú značku a po pár sto metroch ste na vrchole. Vysielač.

Myjava – Veľká Javorina

Z Myjavy vedie  červená hrebeňová trasa hrdinov Dukly E8 priamo na vrchol.

Stará Turá – Rudník – Veľká javorina

Zo starej Turej sa môžete dostať na Veľkú Javorinu aj oblúkom okolo priehrady Dibník II. Po  zelenej trase, ktorá je ale miestami prerušená sa dostanete na Rudník a cez Prídolie stále po  zelenej až na vrch. Pri tejto trase odporúčame mať Locus navigáciu alebo kvalitnú tlačenú mapu. 🙂 Môžte zablúdiť.  Oba okruhy okolo Starej Turej je možné zokruhovať.

Z moravskej strany vedie tiež niekoľko turistických chodníkov. Ak si chcete cestu naplánovať, trasy nájdete tu. Mapa

Cyklotrasy Veľká Javorina

Cestný bicykel – trasy

Stará Turá – Veľká Javorina (Cestný bicykel)

Zo Starej Turej vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 25 km hore dolu
  • Prevýšenie 780 m
  • trasa z Piešťan je trochu dlhšia a ambicióznejšia, ale ukazuje smer  GPX
  • a ak si chcete Myjavu zokruhovať dá sa aj takto, cez Mohylu GPX. Toto už ale nie je pre rodiny s deťmi.

alternatívna trasa vedie tiež z Nového mesta nad Váhom, cez Moravské Lieskové, kde sa napojíte na Hrubú stranu, Cetunu a Salaš a pokračujete hore.

MTB – cross country

Stará Turá – Hrnčiarové . Salaš (koníky) – Veľká Javorina

Zo starej Turej po zelenej cyklotrase  5303 si to vyšlápnete až na salaš (koníky), kde sa napojíte na  žltú cyklotrasu 8304 , ktorá vás vytiahne až na vrchol. Pokračovať môžete po červenej  hrebeňovej trase až na Myjavu.

  • Dĺžka trasy 14 km hore
  • Prevýšenie 780 m

Moravské Lieskové . Bzynce pod Javorinou – Veľká Javorina

Alternatívna trasa z Nového mesta vedie z Moravského Lieskového, kde sa napojíte na zelenú cyklotrasu 5305 ktorá veáse prevedie okruhom okolo Bzyniec cez Cetunu až k Salašu (Koníky), kde sa napojíte na  žltú cyklotrasu 8304 a pokračujete až hore.

  • Dĺžka trasy 18 km hore
  • Prevýšenie 810 m

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Výlety Myjava

Tip: Ak chcete splniť niekoľko cieľov naraz, môžte si spojiť vlakom Čachtický hrad (z Višňového) s Veľkou Javorinou.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Biele Karpaty sú relatívne bezpečná zóna, ale určite sa neoplatí podceniť navigáciu a mapy. Ak sa totiž spustíte na moravskú stranu, výlet sa môže značne predĺžiť. 🙂

Na horách neexistuje zlé počasie, iba zle pripravený turista. Túry v okolí Bielych Karpát sú poväčšine jednoduché až mierne obtiažne. Pri zimných túrach sa vopred informujte o stave snehovej pokrývky a prispôsobte mu horskú výbavu (mačky, trekové paličky etc.) S dopĺňaním vody a občerstvením v stredisku Holubyho chata nie je problém.

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.


Videopozvánka

Adrian Kiripolský
Jozef Dovičin

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7k3j

7 kopcov 3 jazerá 2023

8. ročník turistickej výzvy okolo Slovenska štartuje

Ciele a registrácia
Ciele predošlých ročníkov
Evidencia cieľov
Do FB skupiny

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

3 komentáre na “Veľká Javorina turistické trasy cyklotrasy

  1. V časti “Stará Turá – Rudník – Veľká Javorina” sa autor pomýlil. Obec, cez ktorú musíte prejsť na tejto trase, sa nevolá Prídolie ale Poriadie !!!

  2. Spätné upozornenie: Rozhľadňa VEĽKÝ LOPENÍK » turistika z Novej Bošáce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok