Veľká Javorina - turistické trasy/ cyklotrasy

Veľká Javorina – turistické trasy/ cyklotrasy

Veľká Javorina je najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty, nachádza sa v jeho juhozápadnej časti. Vrchol vo výške 970 m.n.m. sa nachádza na slovenskej strane a má tvar širokého plochého chrbta. Je odlesnený a pokrytý rozsiahlou lúkou. Veľkou Javorinou (prírodnou rezerváciou) prebieha štátna hranica s Českom. Na vrchole stojí televízny vysielač Veľká Javorina, z dolín sem smeruje asfaltová komunikácia – rovnako z moravskej ako aj slovenskej strany.

Veľká Javorina je aj vyhľadávaným lyžiarskym a bežkárskym strediskom. Tesne pod vrcholom leží Holubyho chata.

Veľká Javorina je oddávna považovaná za federálny symbol Česko Slovenskej vzájomnosti, o čom svedčí i kameň na vrchole Javoriny s nápisom: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Každoročným letným podujatím sú na vrchole Javoriny Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Tieto slávnosti zaviedli ešte naši predkovia – Štúrovci, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech.

Doprava

Autom Aj keď neradi, musíme informovať, že až na Holubyho chatu (tesne pred vrchol) sa viete dostať autom zo Starej Turej. Budeme však radi, ak odparkujete dole a dáte si výstup turisticky po svojich.

Vlakom ZSSK

Rýchlikmi ZSSK do Nového mesta nad Váhom, kde prestúpite na nádhernú lokálku ktorá vás prevedie myjavskou dolinou cez Čachtice, Višňové až na Starú turú. Odtiaľ pešo.

 

Ubytovanie

Ideálnym miestom pre ubytovanie je Holubyho chata. Stará turá a okolie však ponúka množstvo penziónov za veľmi rozumné peniaze. Možnosti ubytovania pozri tu.

Turistické trasy

Stará Turá – Holubyho Chata -Veľká Javorina

Priamo od stanice Stará Turá vedie po blank žltej značke 8112 trasa cez Teheľňu, Trávniky, Salaš Miškech až k Holubyho chat, kde prejdete na hrebeňovú blank červenú značku a po pár sto metroch ste na vrchole. Vysielač.

Myjava – Veľká Javorina

Z Myjavy vedie blank červená hrebeňová trasa hrdinov Dukly E8 priamo na vrchol.

Stará Turá – Rudník – Veľká javorina

Zo starej Turej sa môžete dostať na Veľkú Javorinu aj oblúkom okolo priehrady Dibník II. Po blank zelenej trase, ktorá je ale miestami prerušená sa dostanete na Rudník a cez Prídolie stále po blank zelenej až na vrch. Pri tejto trase odporúčame mať Locus navigáciu alebo kvalitnú tlačenú mapu. 🙂 Môžte zablúdiť.  Oba okruhy okolo Starej Turej je možné zokruhovať.

Z moravskej strany vedie tiež niekoľko turistických chodníkov. Ak si chcete cestu naplánovať, trasy nájdete tu. Mapa

foto: Robo Anda

Cyklotrasy

Cestný bicykel – trasy

Stará Turá – Veľká Javorina (Cestný bicykel)

Zo Starej Turej vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 25 km hore dolu
  • Prevýšenie 780 m
  • trasa z Piešťan je trochu dlhšia a ambicióznejšia, ale ukazuje smer  GPX
  • a ak si chcete Myjavu zokruhovať dá sa aj takto, cez Mohylu GPX. Toto už ale nie je pre rodiny s deťmi.

alternatívna trasa vedie tiež z Nového mesta nad Váhom, cez Moravské Lieskové, kde sa napojíte na Hrubú stranu, Cetunu a Salaš a pokračujete hore.

MTB – cross country

Stará Turá – Hrnčiarové . Salaš (koníky) – Veľká Javorina

Zo starej Turej po zelenej cyklotrase blank 5303 si to vyšlápnete až na salaš (koníky), kde sa napojíte na blank žltú cyklotrasu 8304 , ktorá vás vytiahne až na vrchol. Pokračovať môžete po červenej blank hrebeňovej trase až na Myjavu.

  • Dĺžka trasy 14 km hore
  • Prevýšenie 780 m

Moravské Lieskové . Bzynce pod Javorinou – Veľká Javorina

Alternatívna trasa z Nového mesta vedie z Moravského Lieskového, kde sa napojíte na zelenú cyklotrasu 5305 ktorá veáse prevedie okruhom okolo Bzyniec cez Cetunu až k Salašu (Koníky), kde sa napojíte na blank žltú cyklotrasu 8304 a pokračujete až hore.

  • Dĺžka trasy 18 km hore
  • Prevýšenie 810 m

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Kam v okolí

Tip: Ak chcete splniť niekoľko cieľov naraz, môžte si spojiť vlakom Čachtický hrad (z Višňového) s Veľkou Javorinou.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Biele Karpaty sú relatívne bezpečná zóna, ale určite sa neoplatí podceniť navigáciu a mapy. Ak sa totiž spustíte na moravskú stranu, výlet sa môže značne predĺžiť. 🙂

Na horách neexistuje zlé počasie, iba zle pripravený turista. Túry v okolí Bielych Karpát sú poväčšine jednoduché až mierne obtiažne. Vždy však dbajte na opatrnosť, najmä na predpoveď počasie. Pri zimných túrach sa vopred informujte o stave snehovej pokrývky a prispôsobte mu horskú výbavu (mačky, trekové paličky etc.) Nezabudnite na vhodnú pevnú obuv, pončo/ pršiplásť pri náhlych výkyvoch počasia a dostatok tekutín. S dopĺňaním vody a občerstvením v stredisku Holubyho chata nie je problém.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=utWzDfLjidg” width=”640″][/su_column] [su_column size=”1/2″ center=”no” class=””][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=rr4NtvDqDoc” width=”640″][/su_column][/su_row]
video: youtube embed autori Travel Lifestyle, Slovensko Zhora
foto: cover Robo Anda, Hi Jozef, Lucia Valentovičová

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

2 komentáre na “Veľká Javorina – turistické trasy/ cyklotrasy

  1. V časti “Stará Turá – Rudník – Veľká Javorina” sa autor pomýlil. Obec, cez ktorú musíte prejsť na tejto trase, sa nevolá Prídolie ale Poriadie !!!

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest