Chleb Vrátna Veľký Kriváň

Chleb, Veľký Kriváň turistické trasy cyklotrasy

Jednou z dominánt Malej Fatry je Veľký Kriváň. Hneď vedľa neho je vrchol Chleb. Presne medzi tieto dva kopce ide z Vrátnej doliny lanovka. Oba kopce sa tak stali spoločným cieľom turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá 2020. Chleb, Veľký Kriváň turistické trasy cyklotrasy a tipy v Malej Fatre, Terchovej a Zázrivej na výlety v okolí.

Veľký Kriváň

Veľký Kriváň (1708 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno. Tento lúčnatý vrch s vrcholom nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Pekelník (1609 m n. m.) a Chleb (1645,6 m n. m.), od ktorých ho oddeľujú sedlá Bublen (1610 m n. m.) a Snilovské sedlo (1524 m n. m.).

Chleb

Chleb (1645,6 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza v Krivánskej Fatre na hlavnom hrebeni a od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Na jeho vrchole sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia Chleb. 

Chleb Vrátna Veľký Kriváň
Skialp Chleb foto tamara Greksáková

Chata pod Chlebom

Chata pod Chlebom (1 423 m n. m.) je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre s celoročnou prevádzkou. Prvé zmienky o Chate pod Chlebom sú známe z obdobia Slovenského štátu. V roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola na pôvodných základoch obnovená, ale 12. apríla 1982 opäť vyhorela. Súčasná chata je postavená na mieste hospodárskej budovy bývalej chaty. Dá sa k nej dostať aj na bicykli. Na chate je možnosť ubytovania a stravovania. Z okolia je výborný výhľad. Každá izba v chate má svoje meno podľa výhľadu z jej okna: Magura, Chleb, Kriváň.

Malá Fatra

Malá Fatra leží na severe Slovenska v Žilinskom kraji. Je súčasťou krajinného celku Fatransko-tatranskej oblasti, ktorá je súčasťou Vnútorných Západných Karpát. Po Vysokých, Nízkych Tatrách a Oravských Beskydách je štvrtým najvyšším pohorím s bohatou a pomerne zachovalou západokarpatskou prírodou. Významnú časť pohoria v Krivánskej časti Malej Fatry zaberá Národný park Malá Fatra.

Turistické trasy na Chleb i Veľký kriváň sú výborne značené.

Chleb v ročných obdobiach: Helena Továrňaková, Peter Greksák, Katka Koverová

Turistické trasy Chleb

túra na Chleb a Veľký Kriváň je možná z oboch strán Malej Fatry. Turistika na hrebeni očarí.

Vrátna Chleb

Po blank zelenej trase z Vrátnej popod lanovkou až do Snilovského sedla. Po blank červenej trase objavíte po ľavej strane Chleb a po pravej Veľký Kriváň.  Kondične náročný 3km výstup s prevýšením vám zaberie smerom nahor cca 2 hodiny. Hodinu dve na hrebeni a dole. Trasa tu

Hrebeňový okruh Pekelník Veľký Kriváň Chleb Hromové Poludňový vrch Vrátna

Náročná trasa začína dolinou po blank zelenej značke na parkovisku pod Vrátnou. Po blank zelenej pokračujete do sedla za Kraviarskym, kde sa napojíte na blank modrú trasu, ktorá vás dovedie na Chrapáky, kde pokračujete po blank žltej značke do sedla Bublen. Napojíte sa na hrebeňovú blank červenú značku a míňate to najkrajšie. Pekelník, Veľký Kriváň, Chleb, Hromové, Steny a Poludňový Grúň. Z neho sa po blank žltej značke vrátite okolo chaty na Grúni spät do Vrátnej. Nádherný ale náročný 14km okruh s prevýšením 1288m vám dá zabrať 6-7 hodín intenzívnej chôdze. Nič pre rodiny s deťmi. Trasa tu

Šútovo Chata pod Chlebom Chleb Veľká Kriváň okruh

Vyrazíte v Rieke (Šútovo) po blank modrej trase na Šútovské vodopády a Chatu pod Chlebom, odkiaľ po blank žltej trase pokračujete smer Hromové, Chleb a Veľký Kriváň. So Snilovského sedla zídete cez Chatu pod Chlebom po blank zelenej trase späť do Šútova. Táto trasa má svoje výhody. Pri občerstvení ste až dvakrát. 🙂 Asi najnáročnejšia trasa 20,4 km s prevýšením 1414m, ktorá zaberie 8-9 hodín serióznej makačky. Zvážte svoje schopnosti. Trasa tu

Okruh Malý a Veľký Kriváň

Náročný okruh 22km s prevýšením 1564m začína v Sučanoch. Po blank modrej trase pokračujete cez Sučiansku dolinu až na Malý Kriváň, Pokračujete po hrebeni na Veľký Kriváň a Snilovské sedlo odkiaľ po blank zelenej trase cez Chatu pod chlebom zídete až na Hlásnu skalu, kde sa napojíte na blank žltú trasu, ktorá vás dovedie do civilizácie. (Motorest Hrabinka. Asi najnáročnejšia trasa tu

Chle Veľký Kriváň
Pohľad z Chlebu – Poludňový Grúň, v pozadí Rozsutec

Cyklotrasy Vrátna Malá Fatra

Chleb Veľký Kriváň mtb cyklotrasy pod Chlebom. V centrálnej časti hrebeňa je bicykel kvôli 5. stupňu ochrany zakázaný.

Šútovo Chata pod Chlebom

Zo Šútova ide sa dostanete pod Havraniu skalu, z ktorej ide neznačená zásobovacia zvážnica okolitými serpentínami až na Chatu pod Chlebom. Stále ste mimo územia národného parku. Na túto trasu je vhodné mať online mapu aby ste sa nestratili v spleti zvážnic. Náročná MTB trasa ktorá vás riadne vytrasie. Začiatok trasy tu. Zvyšok je na Vašej tvorivosti.

Šútovské vodopády

Po blank modrej turistickej trase rovno za nosom až na vodopády. Trasa tu

Terchová Vrátna Nová Dolina

16 km okruh s 300 m prevýšením  je brnkačka. Na okolí z druhej strany Terchovej (smerom na Kysuce)  je množstvo cyklotrás. Akceptujeme každú. Inšpirujte sa mapou. Trasa tu

asfaltová cyklotrasa v Terchovej pre cestný bicykel

Zázrivskou dolinou

Vyštartujte v Dolnom Kubíne cez neskutočne krásnu Zázrivskú dolinu, cez Terchovú, Belú až k vodnému dielu Žilina. 40km okruh vás prekvapí. Veľká vychutnávka sú záverečné metre k salašu v Zázrivej. Na to stúpanie nezabudnete.:-)  Trasa tu

Výlet s deťmi

Ak nezvládate náročnú túru pomôžte si lanovkou. Chleb a Veľký Kriváň zvládnete ľahie. Tá vás vyvezie až do Snilovského sedla, odkiaľ po hrebeni pohodovo zvládnete Veľký Kriváň aj Chleb. Ak idete s deťmi a chcete si trochu máknuť odporúčame iba tento výstup. Turistické trasy sú dobre značené. Pozor. neurobte tú chybu že sa vyveziete hore a dole to dáte peši. Zostup môže byť náročnejší ako výstup.

Vrátna Chleb

Po blank zelenej trase z Vrátnej popod lanovkou až do Snilovského sedla. Po blank červenej trase objavíte po ľavej strane Chleb a po pravej Veľký Kriváň.  Kondične náročný 3km výstup s prevýšením vám zaberie smerom nahor cca 2 hodiny. Hodinu dve na hrebeni a dole. Trasa tu

Chleb
Kam ďalej? foto Marian Gábriš Chleb, Veľký Kriváň

Výlety v okolí

Ďalšie ciele v okolí

Ubytovanie

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Videopozvánka

Poď von: Chleb, Veľký Kriváň
SHB Skialp Veľký Kriváň

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok