Vlakom a bicyklom na VN Starina a Ruské sedlo

Medzi tohtoročné ciele 7 kopcov 3 jazerá patria aj Poloniny. Pre nás je to dosť ďaleká cesta na východ, ale prečo nie. Vybrali sme sa vlakom a bicyklom na VN Starina.

Nočným vlakom do Humenného a Stakčína

Nočný vlak Žilinák

So Zuzkou sme sa dohodli opäť ísť nočným vlakom, to znamenalo vstávať cca o polnoci. Tento nočný vlak moc nemusím, ale keďže nebola iná možnosť ako tam byť ráno, išla som. Jedna takáto cesta sa predsa dá vydržať.

Naložili sme bicykle a zvyšok cesty predriemali. To som ale ešte netušila, že pôjdeme týmto nočným vlakom aj nazad. 🙂

Cestou do Humenného vlak nabral meškanie 45 minút. Zdá sa, že to je nič, ale pre nás to bolo dosť. Nestihli sme prípoj do Stakčína. Našťastie kamaráti z východu vymysleli plán, ako nás do Stakčína dopraviť. Ušetrili sme asi hodinku.

Stakčín

Konečne sme v Stakčíne. Pekne sme sa zvítali a ideme. Pokračujeme smerom k vodnej nádrži. Bicyklom na VN Starina, ktorá je ďalším z tohtoročných cieľov 7 kopcov 3 jazerá 2023 ZSSK restart challenge. Cesta je mierne rozbitá, aktuálne sa robia nové cyklochodníky.

Bicyklom na VN Starina
Bicyklom na VN Starina

Miernym stúpaním pokračujeme po zelenej cykloznačke popri Starine. Sem-tam už vidíme po pravej strane vodu. Medzi cestou a vodou je les. Pri tom najkrajšom výhľade sa zastavíme a urobíme pár fotiek. Zrazu počujeme, ako niekto kričí: „oni sa tam kúpu!“  Pekne sme sa na tom pobavili. Kúpanie nebol náš zámer. Ale v pláne bol krásny výlet na bicykloch cez zaniknutú dedinku Ruské na Ruské sedlo.

VN Starina

Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku a zároveň je najväčším zdrojom pitnej vody v Strednej Európe. Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie 7 rusínskych dedín z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody nad nádržou v 70. rokoch 20. storočia. Jednou z týchto dediniek je aj Ruské. Cestou nachádzame ešte cintoríny a opustené ovocné sady, prístrešky. Od Ruského smerom na Ruské sedlo aktuálne robia asfalt. Po kameni sa ide trošku ťažšie, ale tento úsek však netrvá dlho.

Bicyklom na VN Starina
Pokračujeme po starej asfaltke

Pokračujeme po staršej asfaltovej ceste. Cez les vedie ešte aj pôvodná kamenná cesta. Ani sa nenazdáme a sme hore.

Ruské sedlo

Ruské sedlo dosahuje výšku 801 m. n.m. a rozdeľuje Slovenskú a Poľskú republiku. Je tam malá rozhľadňa a výhľad na slovenskú stranu.

Kúsok pod Ruským sedlom je prameň Cirochy. Samozrejme, že sme ho neobišli. Je to krátka zachádzka do lesa okolo malej útulne.

Prameň Cirochy

Prameň Cirochy
Prameň Cirochy

Dole pokračujeme už smerom na Topoľu. Od Ruského je zase tá rozostavaná cesta, tak prišiel nápad: skratka. Skratka po zelenej turistickej značke. Cestička fajn, avšak predtým týždeň pršalo, takže veeeľa blata. 2x sme preliezli potok a nakoniec sme vyšli v sedle Zálomy. Ďalej už po ceste, až do Stakčína.

Cyklovýlet vlakom a bicyklom na VN Starina a Ruské sedlo sa nakoniec skvelo vydaril. Hoci počas celej trasy nebolo kde sa zastaviť. Zaslúžené pivko bolo až v Stakčíne.

A na záver – obligátny nočný vlak ZSSK domov. 🙂

Desatoro milovníkov prírody
Desatoro milovníkov prírody
Ruské sedlo
Ruské sedlo

Ďalšie tipy na výlety vlakom

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 24