Vlakom k hradom: Z Ružomberku na hrad Likava

Vystupujeme v železničnej stanici v Ružomberku a tešíme sa na krátky ale intenzívny výstup na hrad Likava. Keď sa rozhodnete tento hrad navštíviť, nečakajte len obyčajnú prehliadku starých múrov.

Tento hrad v tesnej blízkosti Ružomberku je miestom, kde sa (najmä na jeseň) história mieša s úžasnými farbami Každá túra sa tak môže zmeniť na malú fotoexpedíciu alebo naopak, na veľké dobrodružstvo, najmä ak zablúdite a odbočíte na Valaskú Dubovú a výstupové chodníky na neďaleký Veľký Choč.

Vlakom k hradom

Stanica Vrútky

Ak objavujete hrady, tak jednou z radostí je fakt, že väčšina tých najvýznamnejších sa nachádza v dostupnej vzdialenosti od vlakových staníc. Pre mnohých, najmä po posilnení cyklovlakov, to môže znieť ako úžasná sloboda, Je to ekonomické, bez stresu zo šoférovania ale najmä odpadá starosť o parkovanie a auto.

Hrad Likava patrí práve medzi tie. Od stanice je vzdialený iba 4,5 km, slabú hodinku chôdze. Môže tak byť ideálnym cieľom na jednodenný výlet hoci aj s Bratislavy s rodinou a s deťmi.

Hrad Likava, cesta do minulosti…

Stúpame po kamenistej ceste. Príchod k hradu Likava nie je len taký obyčajný výlet. Najprv si musíte trochu máknuť a prekonať mierne stúpanie po lesnej ceste. Samozrejme, miestni tvrdia, že je to „len taká prechádzka“, ale vaše nohy by mohli mať iný názor. Prechádzate cez lesy, kde sa môžete stretnúť s faunou a flórou, ktorú by vám závidel aj David Attenborough.

Cesta je kamenistá a plná koreňov. Najmä pre ženy platí: „Ak máte slabosť pre elegantné módne topánky, možno by ste mali zvážiť ich výmenu za niečo praktickejšie. Alebo si aspoň pripraviť veselú historku o tom, ako ste prišli o podpätok v hlbokých lesoch pri Ružomberku.“

Zrúcaniny plné príbehov

Vnútro Likavského hradu
Vnútro Likavského hradu

Keď konečne dorazíte k hradu, jeho impozantné zrúcaniny vás privítajú s otvorenými bránami – doslova, pretože dvere tu už dávno neexistujú. Vstup je bezplatný. Hrad Likava bol pôvodne postavený v 14. storočí a má za sebou bohatú históriu plnú obliehaní, prestavieb a pohnutých osudov.

Jednou z najzaujímavejších častí návštevy sú miestne legendy, ktoré vám ochotne porozpráva každý domáci. Od strašidelného ducha bývalého hradného pána až po príbehy o skrytých pokladoch, ktoré údajne čakajú na objavenie – hoci žiaden z turistov sa ešte s plným mešcom zlata nevrátil.

Hrad Likava
Hrad Likava foto deposit photos

Panoramatické výhľady a fotografie

Ak ste fanúšikom panoramatických výhľadov, hrad Likava vás nesklame. Z jeho hradieb sa vám naskytne úchvatný pohľad na okolité kopce a údolia. Pripravte si fotoaparát, pretože tu budete mať príležitosť zachytiť niektoré z najkrajších scenérií, aké Slovensko ponúka.

A ak ste milovníkom selfies, nezabudnite na povinnú fotku s hradom v pozadí. Pretože nič nedodá na Instagrame „smajlíky“ lepšie, ako vy na fotke s pozadím starobylých múrov.

Hrad Likava je tiež ideálnym miestom na košík s jedlom a malý piknik. Obed si však musíte vyniesť hore po svojich. Hradná reštaurácia (ak tu niekedy bola) je už storočia zavretá. Rozložte si deku na hradnom nádvorí a vychutnajte si obed v štýle hipster 21. storočia s dotykom stredoveku. Niekde medzi sendvičmi a domácim koláčom sa môžete zamyslieť nad tým, aké to asi bolo, keď tu pred storočiami hradní páni organizovali svoje hostiny. Len si dávajte pozor na divoké vtáky, ktoré môžu mať rovnaký záujem o váš obed ako vy.

Rozlúčka s Likavou

Hrad Likava
Hrad Likava v jesenných farbách foto depositphotos

Nenáročný prístup k hradu to istí. Túra na hrad Likava je výlet, ktoré vás prenesie späť do minulosti. Najmä na jeseň vám pestrí okolie neuveriteľnými farbami. Od kamenistých cestičiek cez zrúcaniny plné príbehov až po panoramatické výhľady, každú chvíľu budete vnímať ako jedinečnú. A zážitky si nekúpiš za žiadne peniaze. Túra je ľahko prístupná aj vlakom. V Ružomberku totiž stoja všetky, vrátane rýchlikov. A nezabudnite, ak cestujete vlakom s deťmi, dobrudružstvo začína už nastúpením do vlaku.

Malý tip: na opačnej strane Ružomberka nájdete ďalší cieľ 7 kopcov 3 jazerá, cykloraj Malinô Brdo.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 78