Výlet na Piešťanskú Sĺňavu vlakom ZSSK a skladačkou

Sú výlety na ktoré potrebuješ z Bratislavy plánovať dovolenku. A sú aj také, na ktoré sa stačí spontánne rozhodnúť pri pracovnom obede.

Jedným z takých cieľov je aj Piešťanská Sĺňava, ďalší z tohtoročných cieľov 7 kopcov 3 jazerá.

Piešťanská Sĺňava

Sĺňava bola vybudovaná koncom päťdesiatych rokov 20. storočia na juhovýchodnej hranici Piešťan. Hoci vznikla ako akumulačná nádrž madunickej hydroelektrárne, čoskoro sa ukázalo, že táto rozľahlá vodná plocha môže mať význam aj pre vtáctvo a rekreáciu. Dnes je jej polovica vďaka výskytu vtáctva chránený areál a tá druhá vďaka bicyklovaniu, veslovaniu, vodným lyžiam a športovému areálu centrom vodáctva v širokom okolí.

Piešťany a Piešťanská Sĺňava splňujú všetky predpoklady na krátkodobý pohodový letný relax. Kúpanie, príroda, kľud, nenáročná cyklistika, lodenica aj pivko. To všetko nájdete na hrádzi. Ak sa po nej presuniete len pár kilometrov k mestu, ste v centre kúpeľnej atmosféry, kaviarní. hudby a kultúry. Kúpeľný most je pritom bicyklom iba 10 minút od stanice. A na stanici stojí každú hodinku rýchlik ZSSK.

Hlavná stanica alebo Vinohrady

Zo skladačkou si za pár minút na stanici. Lístok si si kúpil na internete, aby si sa pri pokladniach nezdržoval. Skladačka je vnímaná ako batožina, žiaden špeciálny lístok ani rezerváciu nepotrebuješ. Poskladáš, počkáš a už sa vezieš. Za 40 minút vystupuješ v Piešťanoch. Do centra to máš iba 10 minút. Si na hrádzi. Od kúpeľného mosta vedie cyklotrasa. V lete aj cez priehradné teleso, okolo celej Sĺňavy.

Piešťanské cyklotrasy

Chceš mať pokoj? Vybehni na hrádzu a objav Lodenicu a vtáčie rezervácie. Hoci si na skok od Auparku, panuje tu naprostý kľud. Chceš trochu socializácie? Cyklotrasa ťa dovedie až do samého centra diania.

Piešťany kúpeľné mesto

Malebné tridsaťtisícové kúpeľné mesto na brehu Váhu v náručí dvoch pohorí – Malých Karpát a Považského Inovca. Od hlavného mesta Bratislavy je vzdialené iba 40 minút vlakom ZSSK.

Výdatné termálne a minerálne pramene a sírne bahno sa stali základom liečby reumatizmu, chorôb pohybového ústrojenstva, nervových chorôb a poúrazových stavov a urobili z Piešťan vyhľadávané kúpeľné mesto. V Piešťanoch pramení 10 žriediel prírodných liečivých minerálnych vôd s teplotou od 67 °C do 69 °C s obsahom minerálnych látok a voľných plynov. Účinok kúpeľnej liečby znásobujú i rozsiahle starostlivo udržiavané parky a farbami hýriace kvetinové záhony. Kúpeľný ostrov je akousi malou botanickou záhradou, ktorá vznikla na pôde lužného lesa približne pred 150 rokmi. Obtokové rameno Váhu je biotopom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov. – PIC

Mimochodom viete o tom, že Piešťany sú tiež miestom muziky a kultúry? Okrem Piešťanského kultúrneho leta tu môžete objaviť aj galériu moderného umenia Magna Gallery, či navštíviť Jazzový festival Doda Šošoku. významného piešťanského rodáka, jazzmana.

Dať Plzeň, Guinnessa, kávičku, zákusok. V La Musice si užiť pekný koncert. Po dvoch troch hoďkách relaxu sadneš znova na bicykel a vyvezieš sa na stanicu. Zložíš bicykel a pred deviatou si už opäť v Bratislave. Pohyb a inšpirácia. Tak si predstavujem aktívny relax po práci.

Okolo Malých Karpát

Na okraj. Za naprostú vychytávku považujem, že ZSSK sa rozhodli prepojiť Záhorskú a Račiansku stranu osobákom, ktorý chodí z Kútov priamo až do Pezinku. Táto trasa poskytuje nepreberné možnosti turistických výletov a cyklovýletov naprieč Karpatami pre Bratislavčanov. Tomu sa však povenujeme až nabudúce.

RSS chyba: WP HTTP Error: cURL error 60: Peer's Certificate has expired.
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321