strecing cyklisti

Základný strečing pre cyklistov

Cyklistiku určite nemožno z hľadiska posedu a jednostranného zaťaženia považovať za celotelovo vyvážený šport. Je však natoľko populárna a rozšírená a má toľko pozitívnych účinkoch, že popri behu a chôdzi je to jeden z najpopulárnejších športov dneška. Preto je základný strečing prre cyklistov nevyhnutný.

Ak bicyklujete veľa a intenzívne, určite budete časom vnímať skrátenie šliach a svalstva. Vďaka obmedzenému krúživému pohybu pri šliapaní a temer trvalému posedu budete navyše cítiť tuhnutie svalov chrbta, šije aj ramien. Bez pravidelné strečingu po tréningu (naťahovania svalstva a šliach) sa časom nezaobídete. Strečing tiež vo významnej miere obmedzí, alebo podporí po-tréningovú regerenáciu a následnú výkonnosť v ďalších dňoch.

Pravdepodobne najhoršie následky na cyklistickú výkonnosť majú stuhnuté hamstringy (dvojhlavý stehenný sval na zadnej strane stehien).  Pokiaľ ich elasticita zaostáva za kvadricepsom (štvorhlavý sval stehenný) obmedzujú plné preťaženie nohy v dolnej úvrati a tým obmedzujú silu šliapania a výkon. Táto stuhnutosť často núti cyklistov znížiť posed a tým dochádza k ďalšej strate výkonu.

Kvadriceps a hamstringy

Kvadriceps  (štvorhlavý sval stehenný)
Hamstring (dvojhlavý stehenný sval)

Chrbát a šija

Nesmieme tiež opomenúť precvičiť stuhnutosť chrbátu a šije, ktorá sa často môže zmeniť na chronickú bolesť.

Gluteal stretch (zadková šľacha)
5 základných strečových cvikov

Pravidelným a účinným strečingom pred i po jazde predídete nielen strate výkonu a chronickým bolestiam, ale tiež riziku úrazov a zranení.

Lýtko a achilovka
Hip flexor strečing

Najdôležitejšie sú stehná a lýtka. To precvičete určite po každom väčšom výjazde. A dobrá masáž a ľadovanie tiež neublíži. Mnohí cyklisti v rámci regenerácie dávajú po tréningu nohy do ľadovej vody.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.