Zimné túry v Malej Fatre, keď jeseň vystrieda zima

Zdá sa, že jesenné túry sú už za nami. Dolu stále prší, všade je blato a keď vyjdeme vyššie, tam je už snehová pokrývka. Zimné túry v Malej Fatre určite nesklamú

Malá Fatra zimné túry

Zimné túry mám rada, dokonca mi ani nevadí, keď  nie sú výhľady. Samozrejme s výhľadmi je to krajšie, ale aj namrznuté stromy ako v Mrázikovi majú svoje čaro.

So zimnými túrami sme už začali minulý víkend. Ani som nečakala že snehu bude už toľko.

Šútovský vodopád

Sútovský vodopád pramene

V nedeľu už nemalo tak pršať a fúkať, tak bol v pláne Šútovský vodopád, Mojžišove pramene, Hromové a Chleb. Ešte predtým ako napadne veľa snehu. Tak sme išli. Pri vodopáde bolo snehom len tak poprášené, ale ako sme sa blížili k Mojžišovým prameňom, snehu postupne pribúdalo.

Chodník od Šútovského vodopádu stúpa prudko hore lesom. Pri poslednom strome si dávame pauzu, pretože ďalej sa už neschováme pred prípadným vetrom a snežením. Ešte chvíľu sme stále v závetrí. Hovoríme si, že ani snežnice netreba, je to stále fajn. Za chvíľu sa však všetko zmenilo. Snežilo, fúkalo a čím sme sa viac približovali k hrebeňu chodník sa postupne strácal.

zimnou krajinou

Na Chatu pod Chlebom

Snažili sme sa držať chodníka, no potom sme usúdili, že najlepšie bude vyjsť priamo hore. Brodením v  snehu sme vyšli na Hromové.

Táto trasa nie je na zimnú turistiku ideálna, dokonca je to lavínový terén, takže tadiaľto už radšej až po zime. Na hrebeni brodenie vystriedal strašný vietor. Nejako sme prešli na Chleb. Proti vetru fotky moc nevyšli, ale výlet vyšiel dobre. Šťastlivo sme došli až na chatu pod Chlebom, kde sme sa zohriali, niečo prejedli, a pokračovali ďalej do Šútova.

Na zimné túry v Malej Fatre sa treba pripraviť. Opatrnosti nikdy nie je dosť a treba zvážiť kam ísť a či sú naozaj vhodné podmienky.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26