Za norikmi, zimný prechod Muránskou planinou na bežkách

Prinášam tip na zimný prechod Muránskou planinou pre priaznivcov turistiky na bežkách.

Zo sedla Javorinka

Ako východiskový bod som si zvolil horské sedlo Javorinka, ktoré oddeľuje Muránsku planinu od Stolických vrchov. Nachádza sa na spojnici miest Muráň a Červená Skala. Sedlo Javorinka je tiež východiskovým bodom na výstup na najvyšší vrch Stolických vrchov – Stolica ( 1476,4 m n.m.).

Keďže ako cieľový bod som si naplánoval Poludnicu (Maretkiná) postupujem ďalej v smere na Veľkú Lúku.

Norik muránskeho typu 

Značená turistická značka nás po pár kilometroch dovedie na Veľkú Lúku.

Norik Muránsky
Chov Norika Muránskeho na Veľkej Lúke

Nachádza sa tu žrebčín pre chov koní – norik muránskeho typu, ktorý je určený pre potreby lesného hospodárstva. Chov koní tu má bohatú históriu, bol založený v roku 1950. Pôvodne sa tu choval hucul, potom jeho krížence a dnes čistokrvný norik. V roku 2002 dostal štatút chráneného chovu.

Pohľad na Veľkú lúku so stádom koní vyvoláva pocit slobody a krásy, ale tiež rešpektu k týmto krásnym, mohutným koňom.

Źrebčín na Veľkej lúke
Źrebčín na Veľkej lúke

Veľkú lúka

Zaujímavosťou tejto horskej lúky je aj fakt, že počas SNP využívali túto lúku ako záložné letisko. Túto časť historie pripomína pamätník na konci Veľkej lúky.

A to sa už nachádzame na rázcestí turistických značiek, odkiaľ vedie modrá značka na zrúcaniny muránskeho hradu. Ja pokračujem červenou značkou na Maretkinú.

Zimný prechod Muránskou planinou

Po necelej hodine šliapania prichádzam k poľovníckej chate s rovnomerným názvom Maretkiná ( 998 m n.m.). Odtiaľto vedie krátka odbočka ( cca 10 min.) na jednu z najkrajších vyhliadok na Muránskej planine – Poludnica (960 m n.m.). Ide o masívny skalný útes nad obcou Muráň z ktorého sa naskytá úžasný výhľad južným smerom. 

Poludnica

Svoje pomenovanie dostala podľa povery, poludnice boli mýtické bytosti, ktorá mali vyháňať ľudí z polí od statku v poobedných hodinách. Z Poludnice sa dostaneme naspäť ku chate Maretkiná. Od nej môžete pokračovať ďalej, k turisticky tiež známej lokalite: Studňa na Muránskej planine.

Pohľad na Muránsky Hrad
Pohľad na Muránsky Hrad

Nachádza sa tu prírodná atrakcia – priepasť Ľadová jama. Zimný prechod Muránskou planinou môžem len odporúčať.

Pohľad na Revúcu
Pohľad na Muránsku Hutu
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
René Sirota
René Sirota

volám sa René Sirota a žijem v mestečku Tisovec v severnej časti Gemera v území Muránskej planiny. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodievam do prírody na turistiku a popri tejto záľube sa rozvinula ďalšia vášeň - fotografovanie prírody a krajiny. Rád spoznávam nové miesta a regiony Slovenska a zachytávam ich cez svoj objektív.

Articles: 7