ZSSK: So Záhoráčikom do Plaveckého Podhradia

ZSSK pripravila pre Bratislavských turistov na Záhorí príjemné prekvapenie.

Obnovili osobnú dopravu na trati Záhorská Ves – Plavecké Podhradie. Táto trať nebola pre osobnú dopravu využívaná vyše 14 rokov. Dnes sa cez víkendy stáva novou turistickou atrakciou.  Vlak „Záhoráčik“ premáva každý víkend a sviatok až do 1. októbra. Z Bratislavy sa naň ľahko napojíte osobným vlakom z hlavnej stanice. Prestúpite v Zohore. Ak si cestu dobre naplánujete (pozri ZSSK), na prípoj budete čakať iba niekoľko minút.

Súprava má pripojený špeciálny cyklovozeň na prepravu bicyklov. Cykloturisti tak vďaka „Záhoráčiku“ môžu objavovať aj vzdialenejšie cyklotrasy Malých Karpát. Zároveň im vlak umožní vyhnúť sa frekventovanej a nebezpečnej ceste cez Lozorno.

Ak idete bicyklom, odporúčame Vám tieto cyklotrasy:

  • Plavecké Podhradie (29 km, 610 m)
  • Plavecký Mikuláš, Smolenice a späť (27 km, 620 m)
  • Sološnica, Šaštín veľký okruh pre cestný bicykel (110 km, 360 m)
  • Plavecké Podhradie okruh cez Mikuláš (34 km, 680 m)

Ak idete pešo alebo s rodinou:

Z konečnej stanice Plavecké Podhradie je to asi polhodinu do mierneho kopca na Plavecký hrad. Ten je popri okolitých kopcoch:

  • Vysoká (754 m),
  • Vápenná (752 m),
  • Klokoč (661 m) a
  • Veľká Homola (709 m)

jednou z najväčších atrakcií tohto regiónu. Cesta po dobre vyznačenom turistickom chodníku trvá na hrad približne polhodinu. Jeho zrúcanina stojí na kopci Pohanská. Hrad sa priebežne rekonštruuje a je veľmi zachovalý. Môžte si z neho vychutnať nezvyklé panorámy Malých Karpát.

Na Vápennú sa tiež dostanete ľahko. Po žltej turistickej značke z Plaveckého Podhradia, alebo po zelenej značke zo Sološnice.

Väčšina trás je vcelku nenáročná. Výlet je preto vhodný aj pre rodiny s deťmi, alebo partie rekreačných peších turistov. Dajte však pozor, aby ste v okolitých lesoch nepoblúdili. 🙂

Ak ste z Bratislavy, neváhajte. Vďaka „Záhoráčiku“ si môžete rozšíriť prázdninové spomienky o krásny a finančne nenáročný jednodňový výlet.

https://www.youtube.com/watch?v=hxheIxJSHgY

Pre cyklistov je tiež zaujímavé prepojenie na obec Záhorská Ves, pri rieke Morava. Kompou sa môžete preveziete do rakúskej obce Angern a ste na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 13, pozdĺž bývalej železnej opony. Iba kúsok južne môžete objaviť zámok Schlosshof a cez most „Chucka Norrisa“ výlet zakončiť v Devínskej Novej Vsi.

Na trati platia okrem tarifných cestovných lístkov ZSSK aj cestovné preukazy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID).

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322