Cez horu Zvir na Eliášovku, Szczawnicu a Pieniny

Ako inak ako po železnici. V rámci 8. ročníka 7 kopcov 3 jazerá sme sa vybrali cez horu Zvir na Eliášovku. Na Pieniny a tento cyklovýlet som sa rozhodla ísť narýchlo, priam z večera do rána. A tak deň plný trapasov mohol začať. Ale poďme pekne od začiatku.

Vlakom do Starej Ľubovne

Ráno o 6,30 som už bola aj s bicyklom na železničnej stanici. Čakala som na Zuzku, nasledovala cesta vlakom s prestupom do Starej Ľubovne. Hovorím si, celkom fajn čas, už je ráno, konečne necestujeme v noci. Aj vo vlaku bolo fajn, oveľa kľudnejšie ako v tom nočáku na Starinu.

Keď sme vystúpili z vlaku v Starej Ľubovni, kamaráti z východu nás už čakali, aj s pozvaním na kávu. Zvítali sme sa, dali kávičku a vyštartovali smer Eliášovka. Neobišli sme ani Horu Zvir.

Hora Zvir

Zvir je pútnické miesto, kde sa od 5. augusta 1990 do 6.augusta 1995 zjavovala Panna Mária dvom dievčatám z Litmanovej (11-ročnej Ivetke a 12-ročnej Katke). Veriaci sa na toto miesto stále prichádzajú v hojnom počte modliť. V areáli sa nachádza aj prameň sv. Jána Krstiteľa.

Na vrch Eliášovky

Vrch Eliášovka s nadmorskou výškou 1023 m n.m. je najvyšším bodom Ľubovnianskej vrchoviny a hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice. Nachádza sa tu približne 20 metrov vysoká rozhľadňa s výhľadom na slovenské a poľské kopce, altánok, lavičky, ohnisko. Ideálne miesto na opravu defektu. Už krátko po vyštartovaní zo Starej Ľubovne mi začalo sfukovať koleso. Asi 5x sme ho dofúkali, posledné cca 2 kilometre som už musela tlačiť.

Eliášovka
posedenie pod Eliášovkou

Som veľmi vďačná celej partii že mi to opravili, sama by som si s tým veru neporadila. Aby nebolo málo, cestou hore som stratila aj okuliare. V tento deň sa mi veru „darilo“. Je fajn chodiť na takéto výlety s kamarátom, ktorý je ochotný sa vrátiť. 🙂 Okuliare sa našli, vrátil sa ale poriadny kus, skoro až dolu.

Z Eliášovky sme pokračovali krásnou prírodou, lesmi, lúkami až do Szczawnice.

Szcawnica

Pieninské kúpeľné poľské mestečko Szcawnica je jedno z najstarších a najkrajších kúpeľných stredísk v Poľsku. Názov pochádza z ľudového názvu minerálnych vôd. Ich štipľavá chuť sa spája so sťaveľom (poľsky szczaw).

Mestečko sa rozprestiera v malebnej doline potoka Grajcarek, ktorý je pravobrežným prítokom Dunajca. Samotný potok je obľúbeným miestom oddychu. Zo všetkých strán sa dvíhajú horské úbočia pokryté ihličnanmi a smrekovcovými lesmi ,ktoré majú ohromný vplyv na jej klímu. Mestečko má naozaj svoje čaro. Ale musíme pokračovať ďalej…

Okolo Dunajca

Naša cyklotúra cez horu Zvir na Eliášovku pokračuje cez Lesnicu, turistický hraničný prechod. Ani sme sa nenazdali a sme tam…. Pieniny, splav Dunajca… krásna príroda.

Stráňany

Cestou do Starej Ľubovne ešte bolo zopár kopčekov a krásnych výhľadov, cez Stráňany, Stráňanské sedlo, Kamienku a Hniezdne.

Hniezdne je tiež krásny kút Slovenska, kde v roku 2012 vyrástol obidvuhodný areál Nestville Park. Keďže je už ale večer, nezdržíme sa dlho a pokračujeme ďalej do Starej Ľubovne.

Nestville Park

Nejdem spomínať všetky moje trapasy, ale bolo ich dosť. Vrcholová bodka za všetkým bola, keď som kamarátovi vypila posledný dúšok kávy, hlava počula „každý iba glg“, ale telo urobilo niečo iné. Cítila som sa trápne. Našťastie to už bolo kúsok od civilizácie, kde nebol problém kávu zohnať. 🙂

Stará Ľubovňa

V Starej Ľubovni nasadáme na spiatočný vlak.

Ďakujem všetkým za výdrž so mnou v tento deň a za vyriešenie všetkých mojich problémov. Snáď nabudúce už nebudem taká komplikovaná….

Výlet cez horu Zvir na Eliášovku však bol fantastický.

Stráňany
Stráňany
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 25