Z Litmanovej cez Zvir na Ľubovnianske cyklostopy: bicyklom po regióne Severného Spiša

Z Litmanovej cez Zvir na Ľubovnianske cyklostopy: bicyklom po regióne Severného Spiša

Zamagurie – krásna nedotknutá príroda. Oáza ticha. Krajinka, kde dediny dýchajú pokojom. Tak ako aj Litmanová. Dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolobeh od nepamäti.

Litmanová

Posledná dedina pred Poľskom. Miesto bez krčmy, bez hluku, bez stresu. Keď sa večer prechádzaš po hlavnej ulici, opantá ťa zvláštny pocit. Ozajstný koniec sveta. Litmanová sa preslávila najmä zjaveniami Panny Márie na Hore Zvir. Ale nielen preto sme sa rozhodli urobiť si základňu práve tu.

Sme bajkeri a hora Zvir bola pre nás výzva najmä kvôli okoliu. Eliášovka, Medvedelica a Ľubovnianske cyklostopy, to bol plán hodný našich ambícií.

Na hornom konci Litmanovej míňame lyžiarsky areál. Aj keď je mimo sezónu v zopár chatkách sa svieti. Je tu boží kľud. Turistický ruch začína až s prvými serpentínami na horu Zvir. Predbiehajú nás autobusy veriacich. Ćulý ruch, ktorý by Litmanovej nejedna obec závidela.

Zo Zviru na Medvedelicu

Aj Litmanovú podobne ako iné miesta zjavení sprevádzali údajne ťažko vysvetliteľné uzdravenia či prírodné úkazy. Zjavenia preskúmava cirkev. Na prešovskom gréckokatolíckom arcibiskupstve bola vytvorená aj komisia pre Litmanovú. Nevedno či zázraky potvrdila, ale pre cirkevný areál Zviru mali zjavenia určite blahodárne účinky. 🙂

Dlho sme sa nezdržali. Doplniť vodu z miestneho svätého prameňa, trochu nasať atmosféru a pokračovali sme ďalej. V poslednej serpentíne pred parkoviskom je nenápadná odbočka. Poľská turistická značka, ktorá nás prvedie na hrebeňovú trasu Eliášovky. Práve tu skutočný zážitok začína.

Tento trail si musíte užiť. Odporúčam. Široko ďaleko sami. Dobre značené trasy. Nesmierne kontaktné. Prírodné. Konečne stretnutie s pokorou. Hrebeňový trail cez Medvedelicu (kopec na ktorom sme podvedome zvonili, vytrubovali, spievali a vôbec opatrne postupovali) nás po žltej trase prevedie skoro po vrstevnici cez lúky Zamaguria ponad Jarabinu až na Čierťaže, lúky pod Ľubovnianskym hradom. Ach tie panorámy a ten kľud. Nestretli sme ani nohy, iba dve srnky. 

V Čierťažach to pri koníkoch striháme rovno k Ľubovnianskemu hradu. Práve tu je cieľ našej cesty, sieť singláčov MTB trás nazvaných Ľubovnianske cyklostopy. GPX Zvir Medvedelica tu >

7 kopcov 3 jazerá
2020 MTB

Vyber si trasu, zdolaj na bicykli 10 cieľov a vyhraj horský bicykel
Zapoj sa

LIBERTY & MAYO

Mestské, horské a elektrobicykle za dostupné ceny
SUPER CENA
mtb cross gravel
skvelé bicykle za super ceny

V okolí Zviru a Eliášovky

Ľubovnianske cyklostopy

Lesné singletraily sú vybudované za hradom Ľubovňa. Trasa z Medvedelice nás k nim priamo dovedie. Môžete tu nájsť viac ako 12 km singletrailov, ktoré dopĺňa hustá sieť cykloturistických trás rôznych náročností. Názvy jednotlivých singletrailov sú inšpirované zvieratami žijúcimi v regióne a aj samotný výber názvu už čo to napovedá o charakteristike každého singletrailu. 

Vlčia stopa
najdlhší a najtechnickejší trail plný nepredvídateľných zákrut. (3 km, stredne ťažký)

Medvedia stopa
rýchly trail s veľkými, mohutnými skokmi. (0,6 km a 0,3 km, ťažký)

Rysia stopa
trail je postavený v najstrmších terénoch pre skúsených jazdcov, ktorým nechýba odvaha (0, 5 km, veľmi ťažký)

Jelenia stopa
vedie po hrebeni hory a preverí všetky vaše jazdné schopnosti a kondíciu. Jazdí sa hore a dole, rýchlo aj pomaly a najkrajšie výhľady sú práve tu (2,4 km, ťažký)

Diviačia stopa
strmý trail bez skokov, no je určený bicyklovým profesionálom (0,4 km)

Srnčia stopa
najrýchlejší, najskákavejší a najviac zvlnený trail (1,7 km, ľahký)

Jazvečia stopa
spojovací a obojsmerný trail (0,7 km, ľahký)

“Výstupovka“
prístupový a zároveň výšľapový trail. Technické jazdenie singletrailom do kopca (1,7 km, stredne ťažký)

Ak si chcete cyklostopy užiť, vyčleňte si na ne samostatný deň. Ak ich vychutnať a zísť niektoré traily aj viackrát, víkend je akurát. Večer odporúčame vychutnať skveu kuchyňu Salaša u Franka alebo ochutnávku prvej slovenskej vhosky alebo nepasterizovaných pív v Nestville parku, ktoré je len na skok od Starej Ĺubovne. 

Severný Spiš, Zamagurie

Stará Ľubovňa

Zvážnice, lesné chodníky, poľné cesty. Žiadne značenia. Sme expediční cyklisti uprednostňujúci divoké trasy. Čím väčšie prekvapenie, tým atraktívnejšie. Stará Ľubovňa a Severný Spiš majú pre MTB hneď niekoľko jedinečných výsad.

Technické traily i neznačené zvážnice

Doteraz sme sa nezmienili, že Severný Spiš je eldorádom MTB a vstupnou bránou do viacerých pohorí: 

Levočáky sú pre MTB čistá divočina. Bývalý vojenský priestor Javorina je prístupný bez akýchkoľvek obmedzení. V žiadnom z pohorí nie je uzávera a stupne ochrany sú viac než primerané. V rozsahu zopár desiatok kilometrov je niekoľko bikeparkov, kde sa viete totálne vybujačiť.

Okrem Ľubovnianskych cyklostôp nesmieme zabudnúť na Lechnické singletraily v Pieninách, ani na poľské bikeparky v okolí Szczawnicze a Musiny. Neskutočné možnosti doplnené o stovky kilometrov zvážnic, značených i neznačených trás panenskou prírodou nedotknutou turizmom.

Tento rok tam ideme už tretí krát. A určite nie naposledy. 🙂

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
Zapoj sa

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.