Gotická cesta turistika, cyklotrasy

Gotická cesta je kultúrno-turistická tematická trasa, zahŕňajúca súbor štyroch trás v historických regiónoch Gemer a Malohont. Je zaradená medzi ciele turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Spája významné stredoveké sakrálne pamiatky, najmä vidieckeho charakteru. Objavíte nádherné stredoveké freskové výmaľby. Dvanásť z kostolov Gotickej cesty bolo v roku 2022 zapísaných do zoznamu Európskeho dedičstva. Súbor lokalít s názvom: Stredoveké nástenné maľby na Gemeri a v Malohonte, to je Gotická cesta, turistika.

Objav gotické Slovensko

Trasa je zameraná na sakrálne pamiatky, ktoré sú v regiónoch Gemer a Malohont usporiadané do štyroch okruhov. 

Foto Eva Wolfová

Štítnický okruh

V 17. storočí bol Štítnik mestom a významným strediskom remeselnej výroby. Zároveň bolo druhým mestom na Gemeri, kde bol freskovými výmaľbami talianskej školy vyzdobený kostol. Prvým bol kostol v Plešivci, odkiaľ pochádza rodina Bubekovcov, ktorá talianske fresky na Gemer dostala.

Počas výletu po Štítnickom okruhu nezabudnite navšítviť tiež Gemerské spojky, Slavošovský tunel a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu.

Jelšavský okruh

Foto František Trnovec

Rimavský okruh

foto Karol Baculík

Gemersko-rimavský okruh je najmladšie dieťa Gotickej cesty. Ešte len dozrieva do svojej podoby. Jeho trasu nenájdete vyznačenú v turistických mapách a ani v teréne nenájdete typické hnedé značky s lomeným oblúkom. Hlavným sprievodcom Vám preto bude tento zoznam.

Rožňavský okruh

Ak máte v pláne pozrieť si fresky na Gotickej ceste, zavolajte konkrétnemu cirkevnému zboru aspoň deň-dva dopredu. V prípade organizácie náročnejšieho výletu s viacerými vstupmi a presnejším časovým harmonogramom si prístupnosť overte s dostatočným časovým predstihom. Vstupné do všetkých kostolov funguje na dobrovoľnej báze a ostáva cirkevnému zboru na údržbu objektov. Takmer všetky kostoly (okrem Rákoša a Šivetíc) sú „živé“ chrámy. Dodnes v nich prebiehajú aj bohoslužby. Viac tu

Gotická cesta turistika

Pojem Gotická cesta pôvodne používali pre ideu tematickej kultúrno-poznávacej cesty naprieč Slovenskom. Bola zavedená v roku 1995, po vzore nemeckých turistických trás. Turistický okruh v dĺžke 276 km bol rozdelený na štyri okruhy, spišsko-gemerský, spišský okruh – tatranský, spišský okruh – pieninský a gemersko – rimavský okruh. Dnes pojem Gotická cesta používajú pre štyri trasy v regiónoch Gemeru a Malohontu.

Cyklotrasy

Všetky okruhy sú poprepájané nie veľmi frekventovanými cestami. Je úplne na vás, akú trasu si zvolíte. Práve bicykel je ideálna voľba pri presune po okruhoch medzi týmito pamiatkami.

Štítnický okruh začnite v Brdárke a skončíte v Plešivci. 31 km trasa ide väčšinou nenáročne dole kopcom. S malou odbočkou do Ochtinej naklesáte 380 m. Trasa tu

Jelšavský okruh je trochu náročnejší. Na vzdialenosti 56 km nastúpate a naklesáte z Revúcej cez Šivetice viac ako 600 výškových metrov. Trasa tu

Ak chcete zvládnuť celý Rimavský okruh je ešte náročnejší. Ale dá sa podstatne zjednodušiť. V plnom rozsahu má 49 km s prevýšením 473 m. Odporúčame vyraziť z Rimavskej Soboty. Trasa tu

Silická planiny turistka kam na výlet restartnisa
Dievčenská a Brzotínska skala ponúkajú nádherné výhľady

64 km cyklookruh cez Silickú planinu okolo Rožňavy vám poskytne temer 700 m stúpania i klesania. Aj to nezvládnete všetky miesta. V prípade, že chcete zvládnuť celý Rožňavský okruh až po Dobšinú, odporúčame rozdeliť trasu na 2 etapy. Rožňavská trasa tu.

Planiny Slovenského krasu sú mimoriadne krásne a prázdne (bez turistického ruchu). Dajú však zabrať. Na Silickej planine určite nevynechajte prechod cez Brzotínsku a Dievčenskú skalu, ktoré poskytnú na okolie Rožňavy mimoriadny výhľad.

Ak budete na bicykloch v okolí Rožňavy, nevynechajte tiež výjazd na Banícke singletraily a vrch Volovec.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114