Na bicykli alebo pešo. Určite však nie bez dobrej čelovky a náhradného svetla. Dva tunely, jeden prejazd. Cyklotrasa cez Slavošovský tunel a Ochtinskú Aragonitovú jaskyňu medzi Slavošovcami a Lubeníkom je fakt originálna.
Slavošovský tunel
Tunel pod Homôľkou alebo Slavošovský tunel je nedokončený tunel na nedostavanej železničnej trati z Revúcej do Slavošoviec. Má tvar písmena S a napriek tomu, že je to prakticky nevyužívaná dopravná stavba, stal sa technickou atrakciou. Je voľne priechodný. Miestni využívajú tunel ako skratku do Korpáša a preto všetky pokusy o jeho uzavretie skončili neúspechom.
Celková dĺžka tunela je 2 401 metrov. Priamo cezeň vedie cyklotrasa. Ale pozor. Poistite si svetlo. Ostať v tej tme bez svetla nikomu neodporúčam. Tma, vlhko, chlad a adrenalín. To zažijete, ak sa rozhodnete cez tunel kompletne prejsť. Bicyklom brnkačka, na pešo možno hodina chôdze s iba veľmi miernym prevýšením.
Tunel ide popod Homôlku a hrebeň Muránskej planiny a vychádza na druhej strane v Magnezitovciach. Následne však pokračuje ďalším Korpášskym tunelom. Skutočne adrenalínová zážitková cyklistika.
Krátko z histórie tunela
Tunel bol naprojektovaný v období po Viedenskej arbitráži, kedy niektoré južné časti Gemera vtedajšieho vojnového Slovenska neboli prístupné po železnici, v rámci projektu takzvaných Gemerských spojok. Tunel sa začal stavať v roku 1941 a prerazený bol v apríli 1944, krátko pred vypuknutím SNP. Práce boli načas prerušené, no pokračovalo sa až do roku 1949, kedy sa výstavba trate ukončila.
Gemerské spojky
Tunel aj koľajový zvršok bol kompletne dokončený, iba koľaje už nestihli položiť. Trasu tunela pod Homôľkou sledujte podľa cyklotrasy. Vedie práve tunelom.
Dnes sa z tunela a jeho okolia vďaka nadšencom buduje zaujímavé turistické stredisko. Na svoje si prídu najmä deti. Veď navštíviť Dobšinského rozprávkový svet určite stojí za to.
Náhodne ju objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta. V roku 1956 sa uskutočnili prieskumné sondovacie práce a v roku 1972 po vyrazením prístupovej štôlne dlhej 145 m jaskyňu otvorili pre verejnosť:
Náš tip na MTB
Ak si trúfate dať celý okruh na bicykli tu je. Je to však náročný 33 km MTB okruh s viac ako kilometrovým prevýšením, ktorý vám pri dobrej kondícii a bez zdržaní zaberie tri a pol hodiny.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Revúckej vrchovine iba 6 km turistickou trasou od Slavošoviec. Je doslova svetovou raritou a unikátnym prírodným javom podzemného krasu. Upúta najmä rôznorodosťou a bohatosťou aragonitovej výplne a monumentalitou podzemných priestorov. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Nejde o veľkú jaskyňu. Je však mimoriadne cenná svojou aragonitovou výzdobou, ktorá je jediná svojho druhu v strednej Európe. Prístupová štôlňa do ústia jaskyne je v nadmorskej výške 642 m. Patrí medzi jednu z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete.
Najlepší prístup k jaskyni autom je z obce Štítnik. Asi km pred jaskyňou je rekreačný komplex Hrádok. Asi vám ponúknu jaskynné zvýhodnené menu. Dajte si. Užite si aj bazén a wellness. Pokojné miesto na peknú niekoľkodennú dovolenku.
Náš tip na túru
Od rekreačného strediska Hrádok po zelenej turistickej trase sa asi po 6 km dostanete na Homôľku, kopec pod ktorým vedie Slavošovský tunel. Dostanete sa k nemu z križovatky trás po žltej trase. Po prezretí tunela a Dobšinského rozprávkova sa vráťte tou istou trasu naspäť.
Toto leto ponúka ZSSK výletný vlak do Slavošoviec. Nielenže máte unikátnu možnosť previezť sa po nádhernej trati ktorá sa prevádzkuje len občasne. Vlak vám dáva na Slavošovce tiež päťhodinovú rezervu. Na tunel dosť, na bajk okruh to nie je veľa. Nepreceňujte preto svoje sily a radšej sa uspokojte prechodom Slavošovského tunela a túrami okolo Homôlky.
Cyklotrasa cez Slavošovský tunel a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu však rozhodne bude váš životný zážitok.
Mimoriadne letné vlaky ZSSK
Cez leto ponúka ZSSK mimoriadne letné vlaky, ktoré vám umožnia previezť sa na trati Plešivec- Slavošovce, ktorá sa bežne nejazdí. Je to skvelá príležitosť aj pre bajkerov spoznať tunel aj jaskyňu zároveň. Pozor. Vlak chodí iba vo vybratých letných dňoch.