Jesenný výstup na Veľký Tríbeč

Jesenný výstup na Veľký Tríbeč

Prečo Tríbeč? No, hádaj? Trhlina?
Skoro.
Tak prečo? Bonus? Jasné bonus.
Ale hej. Nikomu to ale nehovor, nech majú motiváciu.

14. septembra sme sa ako každý rok vybrali na Veľký Tríbeč. Tohto roku je to už 15 rokov, čo Topoľčiansky KST Žochár organizuje jesenný výstup na Tríbeč spojený so svätou omšou na vrchole kopca. Domino s Ferim vyrážajú už o ôsmej. Pešo. Ja sa pridávam o hodinu neskôr na bajku. Ráno musím ešte pokálať drevo.

Tríbeč nieje veľmi vysoký, ale dlhýýýýý. Turistický výstup ťa preverí. Po svojich, na bajku, niektorí aj koňmo. Mladina, starina, už od rána sa na kopci varí guláš. Okolo 11,00 sa začína priestranstvo okolo vrcholovej značky zapĺňať. Od Zlatna, Čierneho hradu, zo Solčian, Oponíc, Kovariec, Ľudia prichádzajú zo všetkých smerov. Počasie sme si vyjednali na jedničku.

Veľký Tríbeč je najvyšší kopec Tríbečských vrchov. Vrcholová ceduľa hovorí o 825 m.n.m. Pred pár rokmi menej známy, je tohto roku preslávený filmom Trhlina. Trhlinu hľadá každý. Aspoň nejaký zázrak. Zázrak pritom je, že sa vám vôbec podarí posledný kilometer vylámať na bicykli.

Zápis do knihy, bratanie sa s kamarátmi, ktorých človek polroka nevidel.

Podajme si ruku na znak mieru. Omša v prírode má svoju neopísateľnú atmosféru, ktorá chytí každého. Ľudia, ktorí športujú a chodia do hôr sú akísi iní. Ľudskejší, vnímavejší, ochotnejší, lepší. Pred dvanástou je lúka zaplnená. A celebrujúci farár pôsobí veľmi športovo. Až neskôr sa dozvedáme, že toto je na Tríbeči jeho premiéra. Je vášnivý cyklista a zajazdil si už aj s Michael Matthewsom.

Napriek tomu, že mnohí Tríbečské pohorie podceňujú, preverí vás. Na jednej strane susedí so Zoborskou lesostepou, na druhej s Vtáčnikom a Pohronským Inovcom.

Kostru pohoria tvoria hrady Oponice, Gýmeš a Čierny hrad. Hrebeňovku potom Javorový vrch nad Bošanmi, Brloh, Medvedí vrch. Malý a Veľký Tríbeč. Pohorie je rajom pre MTB cyklistov. Okrem bežných značených cyklotrás ponúka aj niekoľko single trailov rôznej náročnosti. Výstupnými bodmi na Tríbeč sú z Nitrianskej strany Kostoľany pod Tríbečom a Zlatno. Z topoľčianskej strany Kovarce, Solčany alebo Krnča pre Javorový vrch.

Veľký Tríbeč má svoje tajomstvá a mystiku. Stratené domy, rokliny, priepasti aj nevysvetliteľné javy. Môžte tu objaviť Betlehém, môžte stretnúť dvoch tupcov a keď jazdím na bicykli aj jedného vola. Ľahko sa tu stratíte. Áno. Už to nemá význam ďalej tutlať. Jednoducho sme to nezvládli a prevalilo sa to.

Bonusový cieľ 2019 je Tríbeč.

Tajomný Tríbečský trojuholník s jeho najvyšším vrchom Veľký Tríbeč. Neraz som sa tam  na bicykli stratil, najmä keď po mne chcela žena vysávať, upratovať alebo robiť okolo záhrady.

Tríbeč sa vám však zaráta až vtedy, ak máte splnené ostatné ciele. A ešte jedna rada na záver: Nechoďte na Tríbeč sami. Už vôbec nie podvečer a po novembri. Mohli by vás už nikdy nenájsť. 🙂

Odporúčané trasy a cyklotrasy zverejníme v priebehu tohto týždňa.

A čo na to Domino?

….kec me s Ferim išli na ten Veľký Tribeč ta me dvaraz zabludzili….raz me vešli do krakoch a vecka do čarňičkoch…ale nevadi….bačilo še nam….šumná priroda…dobré ľudze…pridzeme zaš….žochare to dobre robia….len nechoce na Tribeč o trecej poobedze….bo to nebarz dobrý nápad….tak še majce…kec dožijeme….o rok sme tu zaš 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Poď s nami na hory. Zdolaj s nami 10 cieľov. Jubilejný 5. ročník turistickej výzvy pre cyklistov, turistov a rodiny s deťmi práve štartuje

VIAC »
Kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

KARDIO NÁPRAVNÍK 2020 Zapoj sa do zimnej série. V teniskách alebo na bicykli. Chôdzou, nw i behom. Rozhýb sa s nami a zhoď prebytočné kilá. Nesúťažíme. Podporujeme sa.

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 kopcov 3 jazerá 2020


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia


ZDA Partizánske

CBS turistické mapy

Benesport outdoor

Kardionápravník 2020