Jesenný výstup na Veľký Tríbeč

Prečo Tríbeč? No, hádaj? Trhlina?
Skoro.
Tak prečo? Bonus? Jasné bonus.
Ale hej. Nikomu to ale nehovor, nech majú motiváciu.

14. septembra sme sa ako každý rok vybrali na Veľký Tríbeč. Tohto roku je to už 15 rokov, čo Topoľčiansky KST Žochár organizuje jesenný výstup na Tríbeč spojený so svätou omšou na vrchole kopca. Domino s Ferim vyrážajú už o ôsmej. Pešo. Ja sa pridávam o hodinu neskôr na bajku. Ráno musím ešte pokálať drevo.

Posledné metre na Tríbeč tlačenica

Veľký Tríbeč

Tríbeč nieje veľmi vysoký, ale dlhýýýýý. Turistický výstup ťa preverí. Po svojich, na bajku, niektorí aj koňmo. Mladina, starina, už od rána sa na kopci varí guláš. Okolo 11,00 sa začína priestranstvo okolo vrcholovej značky zapĺňať. Od Zlatna, Čierneho hradu, zo Solčian, Oponíc, Kovariec, Ľudia prichádzajú zo všetkých smerov. Počasie sme si vyjednali na jedničku.

Veľký Tríbeč je najvyšší kopec Tríbečských vrchov. Vrcholová ceduľa hovorí o 825 m.n.m.

Pred pár rokmi menej známy, je tohto roku preslávený filmom Trhlina. Trhlinu hľadá každý. Aspoň nejaký zázrak. Zázrak pritom je, že sa vám vôbec podarí posledný kilometer vylámať na bicykli.

Každoročná omša na Tríbči

Zápis do knihy, bratanie sa s kamarátmi, ktorých človek polroka nevidel. To je jesenný výstup na Tríbeč.

Podajme si ruku na znak mieru. Omša v prírode má svoju neopísateľnú atmosféru, ktorá chytí každého. Ľudia, ktorí športujú a chodia do hôr sú akísi iní. Ľudskejší, vnímavejší, ochotnejší, lepší. Pred dvanástou je lúka zaplnená. A celebrujúci farár pôsobí veľmi športovo. Až neskôr sa dozvedáme, že toto je na Tríbeči jeho premiéra. Je vášnivý cyklista a zajazdil si už aj s Michael Matthewsom.

Omša na Tríbči

Napriek tomu, že mnohí Tríbečské pohorie podceňujú, preverí vás. Na jednej strane susedí so Zoborskou lesostepou, na druhej s Vtáčnikom a Pohronským Inovcom.

Medzihradie Tríbeč

Veľký Tríbeč turistika. Kostru pohoria tvoria hrady Oponice, Gýmeš a Čierny hrad. Hrebeňovku potom Javorový vrch nad Bošanmi, Brloh, Medvedí vrch. Malý a Veľký Tríbeč. Pohorie je rajom pre MTB cyklistov. Okrem bežných značených cyklotrás ponúka aj niekoľko single trailov rôznej náročnosti. Výstupnými bodmi na Tríbeč sú z Nitrianskej strany Kostoľany pod Tríbečom a Zlatno.

Z Topoľčianskej strany Kovarce, Solčany alebo Krnča pre Javorový vrch. Najkrajšie túry Tríbeč.

Veľký Tríbeč má svoje tajomstvá a mystiku. Stratené domy, rokliny, priepasti aj nevysvetliteľné javy. Môžte tu objaviť Betlehém, môžte stretnúť dvoch tupcov a keď jazdím na bicykli aj jedného vola. Ľahko sa tu stratíte. Áno. Už to nemá význam ďalej tutlať. Jednoducho sme to nezvládli a prevalilo sa to.

A čo na to Domino?

….kec me s Ferim išli na ten Veľký Tribeč ta me dvaraz zabludzili….raz me vešli do krakoch a vecka do čarňičkoch…ale nevadi….bačilo še nam….šumná priroda…dobré ľudze…pridzeme zaš….žochare to dobre robia….len nechoce na Tribeč o trecej poobedze….bo to nebarz dobrý nápad….tak še majce…kec dožijeme….o rok sme tu zaš 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322