Kleť: bicyklom na najstaršiu kamennú rozhľadňu v Čechách

Kleť s nadmorskou výškou 1084 m n.m. je najvyšším bodom Blanského lesa. V Južných Čechách je to po Šumavskom Poledníku asi druhá najväčšia výzva pre cyklistu. Na vrchole je rozhľadňa, hvezdáreň, televízny vysielač i skvelé občerstvenie. Výstup na Kleť: bicyklom na najstaršiu kamennú rozhľadňu v Čechách.

Kleť vrchol
Kleť vrchol má skvelé občerstvenie, vždy sa tu teším na Budvar 🙂

Výstup na Kleť

Na vrchol sa dostanete kedykoľvek a akokoľvek. Prístup je celoročný. Na vrch vás vyvezie lanovka z Krasotína, nájdete tu niekoľko turistických chodníkov a cyklotrás a dolu sa môžte zviezť na kolobežke.

Ako cyklisti nemôžme vyjsť hore inak ako na bicykli.

Dal som to rok po roku dvakrát, vždy inou trasou. A vždy to bolo báječné, až na posledných asi 30 m pod rozhľadňou. Ako sa im vôbec podarilo vyliať ten betón tak, aby hneď nestiekol? Zaslúžený Budvar.

Cyklovýstupy na Kleť

Cyklovýstup na Kleť z Budějovic

Výšľap cesťákom z Českých Budejovic cez Zlatú korunu popod lanovkou z Krasotínu som vtedy ukončil až v Českom Krumlove. (55km/1150m)


Cyklotrasa z Dobčic na Kleť

Cyklovýstup na Kleť z Dobčic

Výšľap na krosáku z kultových Dobčíc mi umožnil zísť z ciest a excelentným terénným výstupom okolo Blanského lesa vyjsť po zvážniciach na vrch Kleť a naspäť. (47km/1030m)

Jozefova veža

Rozhľadňa je 18 m vysoká a za priaznivých podmienok sa z nej otvorí nádherný panoramatický pohľad na časť Šumavy, Budějovicko, Novohradské hory, jadrovú elektráreň Temelín a pokiaľ je naozaj jasné počasie je vidieť aj panorámu Álp. Na rozhľadni nájdete aj informácie o histórii okolia vrátane historických máp. Kúsok od rozhľadne stoja slnečné hodiny.

Kleť vrchol
Kleť – Jozefova rozhledna – najstaršia v Čechách za ňou TV vysielač

Rozhľadňa stojí na vrchole hory Kleť od roku 1825, kedy ju nechal postaviť knieža Josef Schwarzenberg. Verejnosti slúži od druhej polovice 19. storočia a je najstaršou kamennou rozhľadňou v Čechách.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58