Poledník: dvoma cyklotrasami na strechu Šumavy

Na konci 60. rokov 20. storočia vznikol na Poledníku vojenský areál, ktorý slúžil ako základňa protivzdušnej obrany a odpočúvacia stanica. Až do roku 1989 patril do najprísnejšie stráženej pohraničnej zóny Šumavy. Po roku 1990 bol armádou opustený, nevzhľadné objekty boli zbúrané a zostala len veža, ktorú prebudovali na rozhľadňu. Poledník: dvoma cyklotrasami na strechu Šumavy.

Poledník

Nachádza sa na streche Šumavy vo výške 1315 m n.m. Prášily, Srní a Modrava. To sú tri východzie body, odkiaľ môžete na samý vrch na bicykli vyšliapať.

Rozhľadňa Poledník Šumava
Výšľap odbočkou k Trojjezerní slati

cyklotrasa z Modravy

Môj prvý cyklovýlet na Poledník som dal už pred pár rokmi, pri prvej návšteve Šumavy a hotela Zadov. GPX trasa tu>

Nádherný 71 km okruh s 1270 m stúpaním som si užíval, bola to moja prvá návšteva Šumavy. Vyrazil som z hotela Zadov cez Churánov na Horskú Kvildu a Modravu. Vtedy som aj prvýkrát ochutnal Lyer, ten zlatistý mok, čo stáčajú v Modravskom pivovare. Chutí skvele.

Cesta na Poledník vedie okolo Trojjazernej slate. Samotný cyklovýstup nie je tak strašný, má len nejakých 300 výškových metrov po šotolinových cestách. Výhľad z hora v nadmorskej výške 1315 m n. m. je však úžasný.

Človeka na prvý pohľad zarazí tá vysušená smreková spúšť. Takto zlikvidovaný les kôrovcom som ešte nevidel. Ochrancovia však veria na samo regeneráciu. Sme v najvyššom stupni ochrany.

Rozhľadňa Poledník Šumava
Spúšť po kôrovcoch nechali ochranári na samoregeneráciu

Cesta naspäť dole kopcom ma trochu pomotala odbočkami na bočné turistické chodníky. Ale bicyklovačky ešte nestačilo.

Březník

Rozhodol som sa vyšliapať ešte Březník: informačné stredisko Šumavy, ktoré vzniklo v novozrekonštruovanej historickej schwarzenberskej hájovni známej z Klostermannových poviedok. Iba sto výškových metrov a zo 10 km navyše mi dodalo pocit naplnenia celého dňa. Výsledok 71 km a 1270 m stúpania rozhodne stál za to. Pojazdeníčko v tom ročníku na Šumave považujem za jedno z najlepších.

Šumava trojezerní slať
Šumava bicyklovačka okolo Horskej Kvildy
Pár ďalších GPX trás nájdete tu:

cyklotrasa zo Srní

Druhý výšľap na Poledník sme dali zo synom o tri roky neskôr zo Srní. Bol oveľa kratší ale na tú cestu hore z Prášil nezabudnem. Tomu sa vraví naklonená rovina. Ani len milosrdná zátačka, nič. Len priamo hore a hore.

GPX trasa tu>

Cyklo výstup na Poledník je na Šumave kultová „must go“ trasa. Čosi ako Slovenská Kráľova hoľa. Ak bicyklujete, určite ju nevynechajte.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328