Kráľova hoľa zimný turistický výstup

Kráľova hoľa – pre mňa pojem a po Kriváni a Ďumbieri určitý symbol Slovenska. Počas roka ju navštívim niekoľko krát. Či už pešo, na bicykli, alebo na bežkách. Čarovná je na jar a v lete, keď je posiata kvetenou, nádherná je na jeseň, keď hýri farbami, ale v zime je prekrásna, preto ju mám v tomto ročnom období najradšej. Je súčasťou Národného parku Nízke Tatry  a súčasne najvyšším vrcholom východnej časti Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 1 946 m. Kráľova hoľa zimný turistický výstup.

Kráľova hoľa

Najdostupnejšia je z obce Šumiac, ktorá leží priamo pod ňou. Výstup trvá cca 3,20 hodiny s prevýšením 1 045 m. Nie je náročný, ale tomu, kto tam ešte nebol sa môže zdať nekonečný, pretože pod vrcholom máte dojem, že vysielač, ktorý je na na najvyššom bode sa Vám stále vzďaľuje.

Chata pod Kráľovou hoľou

Chata pod Kráľovou hoľou
Chata pod Kráľovou hoľou

Tiahly výstup si môžete spríjemniť posedením na nedávno otvorenej „Chate pod Kráľovou hoľou“, ktorá sa nachádza asi v polovici túry. Viac tu

Zimný výstup na Kráľovu hoľu

Je január a chodník je vysnežený už od začiatku túry. Cestou cez les je zatiaľ len poprašok, ale čím vyššie stúpame, tým viac ho na našu radosť pribúda. Po pravej strane sa nám odkryla krásne biela Kráľova skala, ktorá tiež stojí za návštevu. Zatiaľ je krásne počasie, všade dookola „azúro“, až sa bojím tešiť, lebo tu nikdy neviete, ako a kedy sa zmení počasie. A mení sa z minúty na minútu. Kráčame hore, pohodička, kocháme sa omrznutou kosodrevinou a skalami a keď sme už tesne pod vrcholom, začína sa od Šumiaca nasúvať hmla, nie je jej veľa, ale zo skúsenosti tuším, že sa jej o chvíľu dovalia celé mraky, ako už veľa krát pred tým.

Pridám do kroku, a je to otázka pár minút a už mi hmla „líže päty“.

Zimná atmosféra Kráľovej hole

Kráľova hoľa Vás vždy prekvapí. Buď milo, alebo nemilo. Ale vždy, aj keď zima zachádza pod nechty, urobíte dve fotky a ruky vám „mravčia“ od zimy, ledva sa od vetra udržíte na nohách a ste šťastní, keď je otvorená malá miestnosť na vysielači, aby ste si dali trochu teplého čaju, prídete dole k autu a poviete si – „To bolo supééééér! 

Výhľady z kráľovej hole

V tento deň to ale až taký extrém nebol, stihli sme ešte aj nejaké výhľady, ktoré za pekného počasia obsiahnu celé Vysoké Tatry, Chočské, Slanské a Zemplínske vrchy a tiež ďalej Nízke Tatry po hrebeni.

Stihla som urobiť zopár pekných fotiek omrznutého vysielača a smerovníkov, ktoré vyzerali famózne. Milujem tieto výtvory „Mrázika“. Hmla sa ďalej prelievala, pôsobí to magicky, no v tento deň sa už nebo celkom neotvorilo. Cestou dole na chate polievočka a pri aute – to bolo supéééér! :-)))

Kráľova hoľa zimný turistický výstup sa vydaril. Môžte ho podniknúť aj z Telgártu. Tak zase do skorého videnia, Kráľova hoľa. Túto zimu ešte určite.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Ajka Tomanová
Ajka Tomanová

Volám sa Alena Tomanová. Narodila som sa a žijem v Banskej Bystrici, za čo som vďačná, lebo svoj voľný čas najradšej trávim v prírode a na horách a zo "srdca Slovenska" to mám do ktoréhokoľvek pohoria relatívne blízko. Najviac ma očarila zimná turistika. Neoddeliteľnou súčasťou mojich aktivít je fotoaparát, lebo fotenie prírody a krajiny je mojou druhou vášňou. Vnímam to ako dvojitý zážitok, lebo vo fotografíách si môžem kedykoľvek znovu oživiť krásne chvile strávené na horách. Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie. Hory sú môj kostol. Ajka Tomanová - Srdcom na horách >

Articles: 14