Kráľova hoľa tursitika cykloturistika

Kráľova hoľa – turistické trasy/ cyklotrasy

Kráľova hoľa 1946 m.n.m. je najvyšší vrch východnej časti tzv. “Kráľovohoľských Nízkych Tatier”. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale tiež na Horehronie. Často býva nástupným alebo ukončujúcim bodom hrebeňovky Nízkych Tatier. Kráľova hoľa turistické trasy cyklotrasy.

Kráľova hoľa

Pod Kráľovou hoľou pramenia najväčšie slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na vrchole je od roku 1960 televízny a rozhlasový vysielač Kráľova hoľa.

Zo Šumiaca vedie na vrchol k vysielaču horská cesta (pre verejnú dopravu uzavretá). Je to asi jediná cesta tak trochu naruby, ktorá je v spodnej polovici šotolinová (terénna) a od hornej polovice asfaltová. Hore sa nachádza vysielač a veľká obslužná budova, v jej priestoroch je otvorené aj malé núdzové útočisko pre turistov. Vrchol je východiskovým bodom na hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu, s možnosťou prenocovať v turistickej zrubovej útulni Andrejcová, ktorá slúži na núdzové ubytovanie turistov (celoročne otvorená, nie je udržiavaná).

foto: Monika Popluhárová, Ivana Martoníková, Slávka Ďuranová, Martin Muráň, Alenka Tomanová

Kráľova hoľa – Nízke Tatry – odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Iba zvodidlá určujú cestu

Doprava

Ako turisti máte bezpočet možností zo strany Liptovskej Tepličky, Telgártu, Šumiacu ale aj po hrebeni od Brezna. Pre cyklistov tu však máme jeden hlavný výjazd. Zo Šumiacu (Červená Skala). Ale až hore.

Autom treba odparkovať v niektorom z nástupných miest Šumiac, Telgárt, Vernár, Spišské Bystré, Vikartovce alebo Liptovská Teplička. Cesta autom po trase Brezno, Červená skala, Vernár je jedinečná. Často ju volajú aj Slovenská Route 66. Buďte však obozretní, kde zaparkujete.

Kráľova hoľa: Kraj, kde vyviera voda, ale končí chlieb
Nebeské surfovanie je možné iba pod Kráľovou hoľou.

Vlakom ZSSK

hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Margecian, kde vám vyslovene odporúčame sadnúť na rýchlik Horehronec a nechať sa previezť Telgártskou slučkou, tunelmi a viaduktami až na červenú skalu. Okrem toho, že Chmarošský a Telgártsky viadukt sú jedny z najkrajších technických mostných stavieb Slovenska, Telgártska slučka je naprosto unikátne technické železničné dielo.

Horehronec prechádza cez Telgártsku slučku
Kráľova hoľa

video: youtube embed autori: Ivan Pio Wlachovsky, Matúš Lašan

Ubytovanie

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania v regióne >

Ak ste autom, štartujete zo strany Šumiacu a Telgártu, a hodláte tu stráviť príjemný víkend spojený aj s wellness a skvelým pivom odporúčame odbočiť kúsok na Muráň a ubytovať sa na Prednej hore. Neoľutujete. Môžete Kráľovu Hoľu tiež skombinovať s ďalším cieľom – hradom Muráň.

Kráľova hoľa - turistické trasy/ cyklotrasy
Zimný prechod hrebeňom

Ak štartujete zo strany Tatier odporúčame ubytovať sa v penzióne Vikartovský Mlyn. Skvelá kuchyňa, veľmi rozumné ceny, nádherná príroda všade naokolo a šéfino je náš kamarát.

Kráľova hoľa - turistické trasy/ cyklotrasy
Vysielač Kráľova hoľa

Turistické trasy

Červená Skala – Šumiac – Kráľova hoľa

Túra na Kráľovu hoľu zo stanice Červená Skala pôjdete na Šumiac, kde sa napojíte na modrú blank turistickú trasu, ktorá vás najkratšou, ale asi aj najstrmšou cestou dovedie až na vrchol k vysielaču. Dĺžka 5,1 km, s prevýšením 1066 m.  Z obce pokračujeme blank modrým turistickým značením v stúpaní, miestami lúčnatými priestranstvami, miestami lesom po lesnej ceste až do Predného sedla, čo je asi polovica výstupu. Z Predného sedla pokračujeme lesom do Vyšného sedla, odtiaľ otvoreným hôľnym terénom s výhľadom na okolitú krajinu až na vrchol Kráľovej hole. Z vysielača môžete pokračovať po hrebeni Nízkych Tatier, alebo ktoroukoľvek trasou dole. Ak ste vlakom, odporúčame zostup po blank zelenej alebo červenej blank trase dolu na Telgárt, kde nastúpite na vlak.

Telgárt – Kráľova Hoľa

Z obce Telgárt vedú na Kráľovu hoľu dve turistické trasy. Červená blank značka tzv. “Cesta hrdinov Dukly” vás prevedie dolinou cez Dolné a Horné Pasienky, prameň Zubrovicu až pod vysielač. Ponúka výhľady na kopce smerom k Vernáru. Má dĺžku 5,5 km ale pevýšenie  1065 m. Zelená blank trasa cez Štráfy a Kráľovu Studňu stúpa po hrebeni, ponúka krásne výhľady do Horehronia, štart i cieľ má však identický. Preto sú obe tieto trasy ideálne na zokruhovanie. Trasa je dlhá 6,3 km a prekonáva značné stúpanie. Je kondične náročná. Tento okruh odporúčame pre rodiny s deťmi.

Kráľova hoľa – Nízke Tatry – odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Panoráma Vysokých Tatier

Liptovská Teplička – Kráľova Hoľa

Ďalšou možnosťou sa dostať na Kráľovu hoľu je trasa z Liptovskej Tepličky, ktorá je 11 km dlhá so záverečným prevýšením 1066 m. Táto náročná, celodenná trasa vedúca najprv po blank modrej značke (po S. Záploty), potom po blank zelenej značke (od S. Záploty – 5732a, 5732b) až po Kráľovu hoľu. Z Popradu do Liptovskej Tepličky denne viac krát premávajú autobusy.

Pohorelá – Kráľova Hoľa

Pohorela ŽS – Pohorelský medokýš – Jama rázc. – turistická útulňa Andrejcová – Ždiarské sedlo – Bartková – Orlová – Stredná hoľa – Kráľova hoľa.  Zo železničnej zastávky v Pohorelej pokračujete po blank modrej značke k prameňu Pohorelský medokýš, za obcou odbočíme na svah a pokračujeme lesnou cestou v prudkom stúpaní k rázcestiu Jama. Od rázcestia lesnou cestou vľavo blank žltým turistickým značením k útulni Andrejcová. Ďalej blank červeným značením poľanou cez vrchol Andrejcovej neskôr v klesaní do Ždiarského sedla. Pokračujeme po blank červenej v prudkom stúpaní riedkou smrečinou, neskôr kosodrevinou na vrchol Bartková, z vrcholu v zostupe cez plytké sedlo na vrchol Orlová so slovenským dvojkrížom. Ďalej miernym zostupom trávnatým terénom cez Strednú hoľu, ponad dolinu Veľký Brunov zvlneným terénom k vysielaču na vrchole Kráľovej hole.

Hrebeňom Nízkych Tatier

Hrebeňovka Nízkych Tatier má množstvo nástupných miest. Na turistickej červenej  blank magistrálnej trase je niekoľko útulní (napr. Ramža, Andrejová) ktoré vedia poskytnúť bezpečie a kľud v prípade nepohody. Hrebeňovku si však treba poriadne naplánovať. Táto trasa je určená výhradne pre skúsených turistov a je nevhodná pre rodiny s deťmi.

Kráľova hoľa krst turistického atlasu VKU
Kráľova hoľa vysielač

Vernár – Kráľova hoľa

Vzdialenejšia náročná 12 km trasa s prevýšením 1166 m začína v dedine Vernár a pokračuje cez Prednú hoľu – Smrečinské sedlo – Tri studne – až na Kráľovu Hoľu. Z vernáru po blank červenej značke až popri kameňolome cez Vernársky potok. Odtiaľ po lesnej ceste stále do kopca, až pod vrchol Prednej hole, kde začína kosodrevina. Tu sa turistický chodník stáča v pravo a pokračuje do Smrečinského sedla. Odtiaľ po blank modrej značke cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom na vrchol Kráľovej hole.

Spišské Bystré – Kráľova hoľa

Najvzdialenejšia kondične náročná 19 km trasa s prevýšením 1272 m začína v obci Spišské Bystré  blank modrým turistickým značením popri potoku Bystrá v miernom stúpaní k horárni Vinné. Od horárne stále blank modrou značkou Bystrou dolinou popri potoku k Vlčej chate. Pokračujeme asfaltovou, neskôr lesnou cestou v stúpaní, cez planinu Smrečiny do Smrečinského sedla. Zo Smrečinského sedla chodníkom, po modrej značke, zvlneným terénom cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom, miestami kosodrevinou na vrchol Kráľovej hole.

Obmedzenia: Obe trasy (Spišské Bystré aj Vernár) prechádzajú popri Prírodnej rezervácii Martalúzka, pohybovať na tomto území môžete len po vyznačených turistických chodníkoch. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

Mapu trás nájdete tu

blank
Ďalej už len bez biku

Cyklotrasy

Na vrchol Kráľovej Hole vedie jediná cesta.

Šumiac – Predné sedlo – Kráľova Hoľa

  • Dĺžka: 10 km
  • Prevýšenie: 1066 m
  • Náročnosť: vysoká ale pre každého cyklistu “MUST HAVE” trasa tu

Zo stredu obce Šumiac pokračujeme ulicou severným smerom von z obce. Ďalej spevnenou cestou v stúpaní lúčnatými priestranstvami, neskôr lesom sa niekoľkými serpentínami dostaneme do Predného sedla. Z Predného sedla pokračujeme asfaltovou cestou lesom cez sedlo Snehová jama, popri Kráľovej skale na temeno Kráľovej hole. Ďalej už otvoreným hôľnym terénom stále po ceste niekoľkými serpentínami na vrchol. Návrat bicyklom je možný len po tej istej trase do Šumiaca. Nie je možné pokračovať po hrebeni, alebo použiť inú zostupovú trasu. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

blank
Posledný kilometer po asfalte

Trasa je z nášho pohľadu natoľko atraktívna, že doporučujeme aj cyklistom na cesťáku zobrať si radšej cross bicykel a túto kultovú trasu si dať. Ale ak inak nedáte ….

Cesťákom po “Route 66”

Brezno – Ćervená skala – Vernár. Nádherná asfaltová trasa vás prevedie popod Kráľovohoľské Nízke Tatry. Nádherný zážitok. Trasu si upravte podľa kondície. Ak máte málo, pridajte výstup na Muráň a Prednú horu.

Kam v okolí

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie.

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Extra tip: Určite si nenechajte ujsť výlet pod Chmarošský viadukt. Iba pár kilometrov ďalej smerom na Vernár pramení Hron. Kráľova Hoľa je tiež ideálnou víkendovou kombináciou k ďalšiemu s cieľov 7 kopcov 3 jazerá hradu Muráň v CHKO Muránska planina.

Video pozvánka

video: youtube embed autori Milan Jablonka, Robert Kalafut
foto: cover Martin Muráň, Erika Pažic

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Nízke Tatry túry

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok