Kráľova hoľa – turistické trasy, cyklotrasy

Kráľova hoľa 1946 m n. m. je najvyšší vrch východnej časti tzv. „Kráľovohoľských Nízkych Tatier“. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale tiež na Horehronie. Často býva nástupným alebo ukončujúcim bodom hrebeňovky Nízkych Tatier. Kráľova hoľa turistické trasy cyklotrasy.

Kráľova hoľa

Pod Kráľovou hoľou pramenia najväčšie slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na vrchole je od roku 1960 televízny a rozhlasový vysielač Kráľova hoľa.

Zo Šumiaca vedie na vrchol k vysielaču horská cesta (pre verejnú dopravu uzavretá). Je to asi jediná cesta tak trochu naruby, ktorá je v spodnej polovici šotolinová (terénna) a od hornej polovice asfaltová. Hore sa nachádza vysielač a veľká obslužná budova, v jej priestoroch je otvorené aj malé núdzové útočisko pre turistov.

Vrchol je východiskovým bodom na hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu, s možnosťou prenocovať v turistickej zrubovej útulni Andrejcová, ktorá slúži na núdzové ubytovanie turistov (celoročne otvorená, nie je udržiavaná).

foto: Martin Ruman, Zuzana Tóthová, Helena Polyáková Tovarňáková, Dáša Kohútová

Kráľova hoľa je najkrajšia v zime

Nádhernú reportáž zo zimného výstupu nám pripravila Alenka Tomanová, sprievodkyňa po zimných hrebeňoch Nízkych Tatier.

foto: Alenka Tomanová

Doprava

Ako turisti máte bezpočet možností zo strany Liptovskej Tepličky, Telgártu, Šumiacu ale aj po hrebeni od Brezna. Pre cyklistov tu však máme jeden hlavný výjazd. Zo Šumiacu (Červená Skala). Ale až hore.

Autom treba odparkovať v niektorom z nástupných miest Šumiac, Telgárt, Vernár, Spišské Bystré, Vikartovce alebo Liptovská Teplička. Cesta autom po trase Brezno, Červená skala, Vernár je jedinečná. Často ju volajú aj Slovenská Route 66. Buďte však obozretní, kde zaparkujete.

Kráľova Hoľa CBS Slovensko z neba
Kráľova Hoľa CBS Slovensko z neba

Vlakom ZSSK

hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Margecian, kde vám vyslovene odporúčame sadnúť na rýchlik Horehronec a nechať sa previezť Telgártskou slučkou, tunelmi a viaduktami až na červenú skalu. Okrem toho, že Chmarošský a Telgártsky viadukt sú jedny z najkrajších technických mostných stavieb Slovenska, Telgártska slučka je unikátne technické železničné dielo.

Chramošský viadukt
Chmarošský viadukt

Ubytovanie

Ak ste autom, štartujete zo strany Šumiacu a Telgártu, a hodláte tu stráviť príjemný víkend spojený aj s wellness a skvelým pivom odporúčame odbočiť kúsok na Muráň a ubytovať sa na Prednej hore. Neoľutujete. Môžete Kráľovu Hoľu tiež skombinovať s ďalším cieľom – hradom Muráň.

Ak štartujete zo strany Tatier odporúčame ubytovať sa v penzióne Vikartovský Mlyn. Skvelá kuchyňa, veľmi rozumné ceny, nádherná príroda všade naokolo a šéfino je náš kamarát.

Turistické trasy

Červená Skala – Šumiac – Kráľova hoľa

Túra na Kráľovu hoľu zo stanice Červená Skala pôjdete na Šumiac, kde sa napojíte na modrú  turistickú trasu, ktorá vás najkratšou, ale asi aj najstrmšou cestou dovedie až na vrchol k vysielaču. Dĺžka 5,1 km, s prevýšením 1066 m.  Z obce pokračujeme  modrým turistickým značením v stúpaní, miestami lúčnatými priestranstvami, miestami lesom po lesnej ceste až do Predného sedla, čo je asi polovica výstupu. Predné sedlo, pokračujeme lesom do Vyšného sedla, odtiaľ otvoreným hôľnym terénom s výhľadom na okolitú krajinu až na vrchol Kráľovej hole. Z vysielača môžete pokračovať po hrebeni Nízkych Tatier, alebo ktoroukoľvek trasou dole. Ak ste vlakom, odporúčame zostup po  zelenej alebo červenej  trase dolu na Telgárt, kde nastúpite na vlak.

Telgárt – Kráľova Hoľa

Z obce Telgárt vedú na Kráľovu hoľu dve turistické trasy. Červená  značka tzv. „Cesta hrdinov Dukly“ vás prevedie dolinou cez Dolné a Horné Pasienky, prameň Zubrovicu až pod vysielač. Ponúka výhľady na kopce smerom k Vernáru. Má dĺžku 5,5 km ale prevýšenie  1065 m. Zelená  trasa cez Štráfy a Kráľovu Studňu stúpa po hrebeni, ponúka krásne výhľady do Horehronia, štart i cieľ má však identický. Preto sú obe tieto trasy ideálne na zokruhovanie. Trasa je dlhá 6,3 km a prekonáva značné stúpanie. Je kondične náročná. Tento okruh odporúčame pre rodiny s deťmi.

Liptovská Teplička – Kráľova Hoľa

Ďalšou možnosťou sa dostať na Kráľovu hoľu je trasa z Liptovskej Tepličky, ktorá je 11 km dlhá so záverečným prevýšením 1066 m. Táto náročná, celodenná trasa vedúca najprv po  modrej značke (po S. Záploty), potom po  zelenej značke (od S. Záploty – 5732a, 5732b) až po Kráľovu hoľu. Z Popradu do Liptovskej Tepličky denne viac krát premávajú autobusy.

Pohorelá – Kráľova Hoľa

Pohorela ŽS – Pohorelský medokýš – Jama rázc. – turistická útulňa Andrejcová – Ždiarské sedlo – Bartková – Orlová – Stredná hoľa – Kráľova hoľa.  Zo železničnej zastávky v Pohorelej pokračujete po  modrej značke k prameňu Pohorelský medokýš, za obcou odbočíme na svah a pokračujeme lesnou cestou v prudkom stúpaní k rázcestiu Jama. Od rázcestia lesnou cestou vľavo  žltým turistickým značením k útulni Andrejcová. Ďalej  červeným značením poľanou cez vrchol Andrejcovej neskôr v klesaní do Ždiarského sedla. Pokračujeme po  červenej v prudkom stúpaní riedkou smrečinou, neskôr kosodrevinou na vrchol Bartková, z vrcholu v zostupe cez plytké sedlo na vrchol Orlová so slovenským dvojkrížom. Ďalej miernym zostupom trávnatým terénom cez Strednú hoľu, ponad dolinu Veľký Brunov zvlneným terénom k vysielaču na vrchole Kráľovej hole.

Kráľova hoľa výstup

Výhľady na Slovensko z pod Kráľovej hole
Výhľady na Slovensko z pod Kráľovej hole

Hrebeňom Nízkych Tatier

Hrebeňovka Nízkych Tatier má množstvo nástupných miest. Na turistickej červenej   magistrálnej trase je niekoľko útulní (napr. Ramža, Andrejová) ktoré vedia poskytnúť bezpečie a kľud v prípade nepohody. Hrebeňovku si však treba poriadne naplánovať. Táto trasa je určená výhradne pre skúsených turistov a je nevhodná pre rodiny s deťmi.

Vernár – Kráľova hoľa

Vzdialenejšia náročná 12 km trasa s prevýšením 1166 m začína v dedine Vernár a pokračuje cez Prednú hoľu – Smrečinské sedlo – Tri studne – až na Kráľovu Hoľu. Z vernáru po  červenej značke až popri kameňolome cez Vernársky potok. Odtiaľ po lesnej ceste stále do kopca, až pod vrchol Prednej hole, kde začína kosodrevina. Tu sa turistický chodník stáča vpravo a pokračuje do Smrečinského sedla. Odtiaľ po  modrej značke cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom na vrchol Kráľovej hole.

Spišské Bystré – Kráľova hoľa

Najvzdialenejšia kondične náročná 19 km trasa s prevýšením 1272 m začína v obci Spišské Bystré  modrým turistickým značením popri potoku Bystrá v miernom stúpaní k horárni Vinné. Od horárne stále  modrou značkou Bystrou dolinou popri potoku k Vlčej chate. Pokračujeme asfaltovou, neskôr lesnou cestou v stúpaní, cez planinu Smrečiny do Smrečinského sedla. Zo Smrečinského sedla chodníkom, po modrej značke, zvlneným terénom cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom, miestami kosodrevinou na vrchol Kráľovej hole.

Obmedzenia: Obe trasy (Spišské Bystré aj Vernár) prechádzajú popri Prírodnej rezervácii Martalúzka, pohybovať na tomto území môžete len po vyznačených turistických chodníkoch. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

Mapu trás nájdete tu

Cyklotrasy

Na vrchol Kráľovej Hole vedie jediná cesta.

Ďalej už len bez biku

Šumiac – Predné sedlo – Kráľova Hoľa

  • Dĺžka: 10 km
  • Prevýšenie: 1066 m
  • Náročnosť: vysoká ale pre každého cyklistu „MUST HAVE“ trasa tu

Zo stredu obce Šumiac pokračujeme ulicou severným smerom von z obce. Ďalej spevnenou cestou v stúpaní lúčnatými priestranstvami, neskôr lesom sa niekoľkými serpentínami dostaneme do Predného sedla. Z Predného sedla pokračujeme asfaltovou cestou lesom cez sedlo Snehová jama, popri Kráľovej skale na temeno Kráľovej hole. Ďalej už otvoreným hôľnym terénom stále po ceste niekoľkými serpentínami na vrchol. Návrat bicyklom je možný len po tej istej trase do Šumiaca. Nie je možné pokračovať po hrebeni, alebo použiť inú zostupovú trasu. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

Posledný kilometer po asfalte

Trasa je z nášho pohľadu natoľko atraktívna, že doporučujeme aj cyklistom na cesťáku zobrať si radšej cross bicykel a túto kultovú trasu si dať. Ale ak inak nedáte ….

Cesťákom po „Route 66“

Brezno – Ćervená skala – Vernár. Nádherná asfaltová trasa vás prevedie popod Kráľovohoľské Nízke Tatry. Nádherný zážitok. Trasu si upravte podľa kondície. Ak máte málo, pridajte výstup na Muráň a Prednú horu.

Kam v okolí

  • rekrečná oblasť, pivovar a wellness Predná hora
  • hrad Muráň a Veľká Lúka
  • Prameň Hrona
  • Chmarošský viadukt a Telgártska slučka

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie.

Extra tip: Určite si nenechajte ujsť výlet pod Chmarošský viadukt. Iba pár kilometrov ďalej smerom na Vernár pramení Hron. Kráľova Hoľa je tiež ideálnou víkendovou kombináciou k ďalšiemu s cieľov 7 kopcov 3 jazerá hradu Muráň v CHKO Muránska planina.

Tipy na túry v Nízkych Tatrách

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114