Kráľova hoľa - turistické trasy/ cyklotrasy

Kráľova hoľa – turistické trasy/ cyklotrasy

Kráľova hoľa 1946 m.n.m. je najvyšší vrch východnej časti tzv. “Kráľovohoľských Nízkych Tatier”. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale tiež na Horehronie. Často býva nástupným alebo ukončujúcim bodom hrebeňovky Nízkych Tatier.

Kráľova hoľa

Pod Kráľovou hoľou pramenia najväčšie slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na vrchole je od roku 1960 televízny a rozhlasový vysielač Kráľova hoľa.

Zo Šumiaca vedie na vrchol k vysielaču horská cesta (pre verejnú dopravu uzavretá). Je to asi jediná cesta tak trochu naruby, ktorá je v spodnej polovici šotolinová (terénna) a od hornej polovice asfaltová. Hore sa nachádza vysielač a veľká obslužná budova, v jej priestoroch je otvorené aj malé núdzové útočisko pre turistov. Vrchol je východiskovým bodom na hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu, s možnosťou prenocovať v turistickej zrubovej útulni Andrejcová, ktorá slúži na núdzové ubytovanie turistov (celoročne otvorená, nie je udržiavaná).

foto: Monika Popluhárová, Ivana Martoníková, Slávka Ďuranová, Martin Muráň, Alenka Tomanová

Doprava

Ako turisti máte bezpočet možností zo strany Liptovskej Tepličky, Telgártu, Šumiacu ale aj po hrebeni od Brezna. Pre cyklistov tu však máme jeden hlavný výjazd. Zo Šumiacu (Červená Skala). Ale až hore.

Autom treba odparkovať v niektorom z nástupných miest Šumiac, Telgárt, Vernár, Spišské Bystré, Vikartovce alebo Liptovská Teplička. Cesta autom po trase Brezno, Červená skala, Vernár je jedinečná. Často ju volajú aj Slovenská Route 66. Buďte však obozretní, kde zaparkujete.

Vlakom ZSSK

hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Margecian, kde vám vyslovene odporúčame sadnúť na rýchlik Horehronec a nechať sa previezť Telgártskou slučkou, tunelmi a viaduktami až na červenú skalu. Okrem toho, že Chmarošský a Telgártsky viadukt sú jedny z najkrajších technických mostných stavieb Slovenska, Telgártska slučka je naprosto unikátne technické železničné dielo.

video: youtube embed autori: Ivan Pio Wlachovsky, Matúš Lašan

Ubytovanie

Ak ste autom, štartujete zo strany Šumiacu a Telgártu, a hodláte tu stráviť príjemný víkend spojený aj s wellness a skvelým pivom odporúčame odbočiť kúsok na Muráň a ubytovať sa na Prednej hore. Neoľutujete. Môžete Kráľovu Hoľu tiež skombinovať s ďalším cieľom – hradom Muráň.

Ak štartujete zo strany Tatier odporúčame ubytovať sa v penzióne Vikartovský Mlyn. Skvelá kuchyňa, veľmi rozumné ceny, nádherná príroda všade naokolo a šéfino je náš kamarát.

Turistické trasy

Červená Skala – Šumiac – Kráľova hoľa

Zo stanice Červená Skala pôjdete na Šumiac, kde sa napojíte na modrú blank turistickú trasu, ktorá vás najkratšou, ale asi aj najstrmšou cestou dovedie až na vrchol k vysielaču. Dĺžka 5,1 km, s prevýšením 1066 m.  Z obce pokračujeme blank modrým turistickým značením v stúpaní, miestami lúčnatými priestranstvami, miestami lesom po lesnej ceste až do Predného sedla, čo je asi polovica výstupu. Z Predného sedla pokračujeme lesom do Vyšného sedla, odtiaľ otvoreným hôľnym terénom s výhľadom na okolitú krajinu až na vrchol Kráľovej hole. Z vysielača môžete pokračovať po hrebeni Nízkych Tatier, alebo ktoroukoľvek trasou dole. Ak ste vlakom, odporúčame zostup po blank zelenej alebo červenej blank trase dolu na Telgárt, kde nastúpite na vlak.

Telgárt – Kráľova Hoľa

Z obce Telgárt vedú dve trasy. Červená blank značka tzv. “Cesta hrdinov Dukly” vás prevedie dolinou cez Dolné a Horné Pasienky, prameň Zubrovicu až pod vysielač. Ponúka výhľady na kopce smerom k Vernáru. Má dĺžku 5,5 km ale pevýšenie  1065 m. Zelená blank trasa cez Štráfy a Kráľovu Studňu stúpa po hrebeni, ponúka krásne výhľady do Horehronia, štart i cieľ má však identický. Preto sú obe tieto trasy ideálne na zokruhovanie. Trasa je dlhá 6,3 km a prekonáva značné stúpanie. Je kondične náročná. Tento okruh odporúčame pre rodiny s deťmi.

Kráľova hoľa – Nízke Tatry – odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Panoráma Vysokých Tatier

Liptovská Teplička – Kráľova Hoľa

Ďalšou možnosťou sa dostať na Kráľovu hoľu je trasa z Liptovskej Tepličky, ktorá je 11 km dlhá so záverečným prevýšením 1066 m. Táto náročná, celodenná trasa vedúca najprv po blank modrej značke (po S. Záploty), potom po blank zelenej značke (od S. Záploty – 5732a, 5732b) až po Kráľovu hoľu. Z Popradu do Liptovskej Tepličky denne viac krát premávajú autobusy.

Pohorelá – Kráľova Hoľa

Pohorela ŽS – Pohorelský medokýš – Jama rázc. – turistická útulňa Andrejcová – Ždiarské sedlo – Bartková – Orlová – Stredná hoľa – Kráľova hoľa.  Zo železničnej zastávky v Pohorelej pokračujete po blank modrej značke k prameňu Pohorelský medokýš, za obcou odbočíme na svah a pokračujeme lesnou cestou v prudkom stúpaní k rázcestiu Jama. Od rázcestia lesnou cestou vľavo blank žltým turistickým značením k útulni Andrejcová. Ďalej blank červeným značením poľanou cez vrchol Andrejcovej neskôr v klesaní do Ždiarského sedla. Pokračujeme po blank červenej v prudkom stúpaní riedkou smrečinou, neskôr kosodrevinou na vrchol Bartková, z vrcholu v zostupe cez plytké sedlo na vrchol Orlová so slovenským dvojkrížom. Ďalej miernym zostupom trávnatým terénom cez Strednú hoľu, ponad dolinu Veľký Brunov zvlneným terénom k vysielaču na vrchole Kráľovej hole.

Hrebeňom Nízkych Tatier

Hrebeňovka Nízkych Tatier  má množstvo nástupných miest. Na červenej  blank magistrálnej trase je niekoľko útulní (napr. Ramža, Andrejová) ktoré vedia poskytnúť bezpečie a kľud v prípade nepohody. Hrebeňovku si však treba poriadne naplánovať. Táto trasa je určená výhradne pre skúsených turistov a je nevhodná pre rodiny s deťmi.

blank

Vernár – Kráľova hoľa

Vzdialenejšia náročná 12 km trasa s prevýšením 1166 m začína v dedine Vernár a pokračuje cez Prednú hoľu – Smrečinské sedlo – Tri studne – až na Kráľovu Hoľu. Z vernáru po blank červenej značke až popri kameňolome cez Vernársky potok. Odtiaľ po lesnej ceste stále do kopca, až pod vrchol Prednej hole, kde začína kosodrevina. Tu sa turistický chodník stáča v pravo a pokračuje do Smrečinského sedla. Odtiaľ po blank modrej značke cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom na vrchol Kráľovej hole.

Spišské Bystré – Kráľova hoľa

Najvzdialenejšia kondične náročná 19 km trasa s prevýšením 1272 m začína v obci Spišské Bystré  blank modrým turistickým značením popri potoku Bystrá v miernom stúpaní k horárni Vinné. Od horárne stále blank modrou značkou Bystrou dolinou popri potoku k Vlčej chate. Pokračujeme asfaltovou, neskôr lesnou cestou v stúpaní, cez planinu Smrečiny do Smrečinského sedla. Zo Smrečinského sedla chodníkom, po modrej značke, zvlneným terénom cez Tri kopce k skalným útvarom Martalúzka. Odtiaľ stále v stúpaní chodníkom, miestami kosodrevinou na vrchol Kráľovej hole.

Obmedzenia: Obe trasy (Spišské Bystré aj Vernár) prechádzajú popri Prírodnej rezervácii Martalúzka, pohybovať na tomto území môžete len po vyznačených turistických chodníkoch. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

Mapu trás nájdete tu

blank
Posledný kilometer
blank
Ďalej už len bez biku

Cyklotrasy

Na vrchol Kráľovej Hole vedie jediná cesta.

Šumiac – Predné sedlo – Kráľova Hoľa

  • Dĺžka: 10 km
  • Prevýšenie: 1066 m
  • Náročnosť: vysoká ale pre každého cyklistu “MUST HAVE” trasa tu

Zo stredu obce Šumiac pokračujeme ulicou severným smerom von z obce. Ďalej spevnenou cestou v stúpaní lúčnatými priestranstvami, neskôr lesom sa niekoľkými serpentínami dostaneme do Predného sedla. Z Predného sedla pokračujeme asfaltovou cestou lesom cez sedlo Snehová jama, popri Kráľovej skale na temeno Kráľovej hole. Ďalej už otvoreným hôľnym terénom stále po ceste niekoľkými serpentínami na vrchol. Návrat bicyklom je možný len po tej istej trase do Šumiaca. Nie je možné pokračovať po hrebeni, alebo použiť inú zostupovú trasu. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.

Trasa je z nášho pohľadu natoľko atraktívna, že doporučujeme aj cyklistom na cesťáku zobrať si radšej cross bicykel a túto kultovú trasu si dať. Ale ak inak nedáte ….

Cesťákom po “Route 66”

Brezno – Ćervená skala – Vernár. Nádherná asfaltová trasa vás prevedie popod Kráľovohoľské Nízke Tatry. Nádherný zážitok. Trasu si upravte podľa kondície. Ak máte málo, pridajte výstup na Muráň a Prednú horu.

Kam v okolí

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pri túrach v Nízkych Tatrách sa pohybujete vo výškach okolo 2.000 m n.m. Jedná sa o náročnejšie vysokohorské túry, s viacerými strmšími stúpaniami. Nie sú technicky náročné, vyžaduje sa už však určitá fyzická kondícia. Na hrebeni sa striedajú skalnaté a trávnaté pasáže. Výstup na Kráľovu Hoľu by mali zvládnuť aj priemerne športovo zdatné rodiny s deťmi. Pre rodiny odporúčame okruh z Telgártu. Za zlého počasia (dažde, búrky, silný vietor, hmla a husté sneženie) výstup na hrebeň vôbec neodporúčame. Počas zimných výstupov vždy skontrolujte lavínovú situáciu.  Nezabudnite na cestovné poistenie platné na horách. Majte poruke nabitý telefón s tiesňovou linkou na horskú záchrannú službu 18 300.

Zásady bezpečného pohybu v horách a pri styku s medveďom: prečítajte si tu ZÁSADY

Mapy a značenie

blank


Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Ďalšie ciele v Nízkych Tatrách: Ďumbier, Kečka, Kozí Chrbát

Vstup so psom: V NAPANT-e vstup so psom povolený, zakazuje sa vodiť psy bez vôdzky a náhubku.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Vodu  a občerstvenie si môžete doplniť na Prednom sedle, kde by mal byť údajne otvorený bufet.

Ochrana Prírody: Pri výstupe na Kráľovu Hoľu sa pohybujete v národnom parku a zároveň v národnej prírodnej rezervácii, v ktorých platia určité obmedzenie a zákazy za účelom zachovania prírodných hodnôt: zákaz bivakovania, táborenia a zakladania ohnísk mimo miest na to určených, zákaz poškodzovania fauny a flóry, znečisťovania prírody a rušenia živočíchov. Pohyb turistov, skialpinistov a cyklistov je povolený len na vyznačených trasách, chodníkoch a verejných komunikáciách.

Extra tip: Určite si nenechajte ujsť výlet pod Chmarošský viadukt. Iba pár kilometrov ďalej smerom na Vernár pramení Hron. Kráľova Hoľa je tiež ideálnou víkendovou kombináciou k ďalšiemu s cieľov 7 kopcov 3 jazerá hradu Muráň v CHKO Muránska planina.

Video pozvánka

video: youtube embed autori Milan Jablonka, Robert Kalafut
foto: cover Martin Muráň, Erika Pažic

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest