Kremnická Skalka vlakom a bicyklom

Ak máš rád prírodu a aktívny pohyb, navyše sa rád vozíš vlakom, máme pre teba skvelý tip na víkendové cyklodobrodružstvo.

Trať z Prievidze, cez Handlovú, Rematu a Sklené na Hornú Štubňu neobjavujeme prvýkrát. S kamenným viaduktom pred Handlovou, niekoľkými mostami a tunelmi rozhodne patrí medzi najkrajšie železničné trate Slovenska. Pred pol rokom sme si dali peší trail cez Rematu a Bralovú Skalu zo Skleného do Handlovej. Vtedy sme si dali záväzok, že sa sem vrátime. Ale na bicykloch.

Prievidza – Sklené

Vlak chodí presne a v dvojhodinových intervaloch. Štartujeme vlakom 8:41 z Prievidze a už o necelú hodinku vystupujeme v Sklenom. Sklené pri Handlovej je iný svet. Spoznáte to hneď ako prejdete tunel pod Bralovou skalou. Ak všade svieti slnko, tu bude určite sychravo a v lete tu bude padať sneh. 🙂 Nie sneh nepadal, ale akoby tu svet zastal. Sklené zapôsobí nielen pokojom ale aj priestorom na život. Všetko je tu rozsiahle, veľké. Žiadne učupené, natlačené domy popri ceste. Stretnúť človeka dá zabrať. Vyrážam smerom na Turček. Snažím sa vyhnúť asfaltke ako sa dá. Zopár krát poblúdim, zopár krát plot nepustí ďalej. Na rozsiahlych pasienkoch sa pasú stáda koní, kráv i kôz.

Už povestné sú Sklenianske lúky, z ktorých vedie niekoľko turistických i cykloturistických ciest smerom na Prievidzu, Handlovú a Ráztočno. Dnes to však točíme iným smerom. Rozhodli sme sa prejsť bajkami cez Skalku a Králiky do Banskej Bystrice.

Do Stredu Európy

Už z Turčeka vedie niekoľko cyklotrás. Prepájajú hrebeň Kremnických vrchov zo Skalkou. My však míňame priehradné teleso a mierime na Krahule. Do stredu Európy. Geografický stred Európy vytýčili kúsok od Krahúl, pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa. Kostol vidno z ďaleka, nemôžete ho minúť. Stred Európy má podobu veľkého oblého kameňa, ktorý tvarom pripomína nahor vztýčenú ragbyovú loptu. Pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky tu položili aj základný kameň Slovenskej štátnosti.  Najväčšie slávnostné zhromaždenia sa tu konajú pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky.

Po malej zastávke dorazíme do lyžiarskeho strediska Krahule. Práve tu začínajú cyklotrasy na Skalku. Ale nedajte sa zmiasť smerovníkmi. Z toho istého miesta môže byť Skalka vzdialená 6 aj 26 km. Voľba závisí len od zvoleného okruhu a vašej kondície.

Skalka

Lyžiarske stredisko Skalka arena sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch. Ako jediný slovenský ľadovec sa hrdo pýši svojou nadmorskou výškou 1 252 m n.m. Skalka je preslávená nielen dobrou Plzňou :-), ale tiež Bielou Stopu. Ponúka 60 km bežkárskych tratí, ktoré sa v lete menia na skvelé cyklotrasy. Aby toho nebolo dosť, práve tento rok na Skalke otvorili nový adrenalínový lanový most. Je dlhý 78 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom. Inde na Slovensku taký nenájdete. Dopĺňa skvelé lezecké príležitosti na blízkych ferratách komín. Dnes je však na programe bicykel.

Mierime ku kultovej horskej búde Hostinec. V lete človek vychutnáva úplne iné pohľady. Vyškriabeme sa až na Zlatú studňu a zvážnicou sa spúšťame na Králiky. Z Králikov vedie cez Kordíky niekoľko pekných terénnych trás ale rýchlik nepočká. Ešte predvečerom chceme stihnúť vlak cez Harmaneckú dolinu. Radi večer omočíme nohy v Aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Volíme asfalt.

Banská Bystrica

Na námestí stíhame dobrú pizzu a pivo. Tá bola tak dobrá, že som si tam aj zabudol rukavice. Za posledné roky sa Banský Bystrica veľmi zmenila. Vyrážame k Pamätníku SNP. Naposledy som tu bol ako dieťa. A to je škoda. Súčasťou budovy múzea s výnimočne vydarenou architektúrou je aj skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko – slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.

Pozrite si GPS celej trasy. Sú 3 hodiny a je načase trieliť na stanicu. Volá Harmanec. Ale to už je iný príbeh. Pripravili sme aj krátku videoreportáž:

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58