Vlakom a s paličkami cez Sklené na Rematu

Pôvodný plán bol prežiť pekný 1. máj. Nenáročný výlet vlakom s nordic walking paličkami, čo to pokecať a niečo nachodiť. Remata všetko zmenila. Peter a Peter. Stretávame sa v Handlovej na stanici. Chceme dať nejaký pohyb a asi sa trochu aj porozprávať.

Dolina na Handlovú je popri Kľaku, Čičmanoch, či Rajeckej doline trochu v úzadí. Žiadne vysoké vrchy, žiadne dominanty, veľa industriálu, ale predsa…

Bane Handlová keď čakáš na peróne

Sklené pri Handlovej

Železničná trať Prievidza Handlová Sklené rozhodne patrí medzi desať najkrajších železničných tratí. Doteraz sme ju vnímali skôr ako transportnú trasu. Proste ju prejsť a ísť ďalej.

Pokiaľ sme neobjavili Sklené pri Handlovej. Sklené je iný svet. Nie je to Handlová, už vôbec nie Prievidza a ani náhodou Bratislava. Vystupujeme na stanici a sme v inom svete. Je tu kľud. Kravy, kone, kozy, rozľahlé humná, turistické značky priamo na stanici, dominantný kostol, priestor pre život, žiadne ploty a fínska dedina.

„Prečo tu nežijem?“, pýtam sa sám seba.

Pôvodný zámer bol objaviť fínske domy. Modernú architektúru mám rád. Osada na východnom konci však nemá s tým čo hľadáme, nič spoločné. Okrem kľudu. Štekotu psov. Bučaniu kráv. Obchádzame záhradnú chatkovú kolóniu,… snáď ďalej a objavujeme iba muničák. Dva km tam, dva naspäť. Stálo to zato. Začíname chápať Sklené.

Znova sme na trase. Po modrej do Ráztočna. Májovo, zeleno a krásne. Prechádzame dedinou až na krížové cesty. Tu je hrebeňová križovatka.

Nechápem. Vidím lány polí s cyklotrasami, o ktorých sa môže človeku iba snívať. Zo Skleného žiadne veľké prevýšenia, žiadny traffic, žiadne preľudnenie.

Kam ďalej? Ráztočno? Hrebeň? Alebo Remata? Volíme hrebeň a schádzame na Rematu. Znova zle. Nevadí…

Remata na bajku

Pochopiť Rematu. Uvedomiť si výhodu železnice v tomto teréne… Prečo tu nie som na bicykli? Nastúpiš v Prievidzi a za menej ako cenu jedného piva sa vyvezieš na Sklené. Spustíš sa nádhernými terénmi do Ráztočna. Zvládneš to za menej ako hodinu a akurát ti ide ďalší vlak. Vyvezieš sa na Sklené znovu a spustíš sa na Rematu. Aj tam je stanica. Ty pokračuješ popri trati, tuneli a konskej farme až do Handlovej. Úžasná cyklotrasa. Sfúkneš to tak akurát. Aby si stihol ďalší vlak. Znovu si v Sklenom.

Tentokrát to dáš na Turček. Pomotáš sa. A potom po hrebeni cez Bralovú skalu. To už chce ale trochu guráž. Nemusíš sa hecnúť. Poľom sa spustíš alternatívne, pohodovo dole. Až na Prievidzu.

Poľahky sfúkneš 70 km a nezničíš sa. Nádherné terény, Nič náročné, iba zážitky. Si v takých obyčajských …. slovenských horách.

Nechajme Rematu na pokoji, ešte by nás napadlo využívať jednu z najkrajších tratí na Slovensku ako cyklolanovku na výlety. Perfektná turistická zážitková slučka.

„Určite sa sem s bicyklom vrátim.“

Handlová

Mať čas. Nemusieť niekde byť. Nemusieť dvíhať telefón, prispôsobovať sa a panáčkovať. Dať si kľudne pivo.

Nádherný most. Nádherný tunel. Nádherná slučka. Tri prestupy vlakom, tri krát iný vlak. Vlaky mám rád. Dávajú ti slobodu.

Viete o tom, že na deň baníkov môžu aj obyčajní ľudia sfárať v Handlovských baniach do 3 km hĺbky a pochopiť pocity baníkov? Toto chcem. Ešte skôr ako sa to dať nebude.

Náš výlet zakončujem veľkým poznaním.

Sem sa vrátim

Toto sú miesta ktoré treba objavovať. Byť tam. Kde človek nájde autenticitu, prírodu v jej esenciálnej podobe, kľud, pravdu.

„Čo nemáš, nepotrebuješ“ povedal kedysi horolezec ktorého si veľmi vážim. K životu naozaj nepotrebuješ veľa. Nepotrebuješ butiky, značkový outfit, komerčné centrá, možno ani lanovky nepotrebuješ (aj keď občas sa hodia ako tento vlak) nepotrebuješ apartmány, parkoviská, betónové paneláky ako v Demänovskej doline, Donovaloch, či v Petržalke.

Hľadáš niečo iné

Súznenie. Zblíženie. Samého so sebou. S tvojimi myšlienkami.  S rodinou, s priateľmi, s blízkymi,… Určite pifko, možno guláš. Druhé pifko. Pokoj, úprimný rozhovor, dôveru.

Čo som vlastne chcel?

Vďaka Peťo za skvelý výlet. 7 kopcov 3 jazerá ZSSK retart challenge. Ak nevieš kam na víkend, sadni v Prievidzi na vlak. Vyvez sa na Sklené. Po svojich, na bajku, najlepšie s deťmi a s rodinou. Je jedno ako to dáš. Spoznaj Rematu.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 325