Krkonošské boudy pod Sněžkou

Pol kilometra pod nami je doslovný pekáč. 33 °C rozpaľuje cesty a roztápa asfalt. Ty sedíš hore na lavičke pred chatou a pozeráš na zapadajúce slnko nad Sněžkou. Hneď ako zalezie pocítiš chlad. Je to čerstvo. Stále tu prefukuje. A to ticho. Úplný kľud. Iba lesy, rozkvitnuté lúky a zopár otravných kôz. Krkonošské boudy pod Sněžkou nás očarili.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Chránené územia Krkonošský NP

Krkonošské boudy

Popri ohromných lúkach v nadmorskej výške 1300 m a viac sú jedným z charakteristických rysov Krkonôš takzvané boudy. Tieto chaty vo vyšších polohách majú dlhoročnú tradíciu. Vzhľadom k svojmu umiestneniu ďalej od civilizácie si žijú zvláštnym turistickým životom počas celého roka.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Chalupa na Rozcestí

Pôvodne ich stavali horali, pašeráci a pastieri v podhorí. Neskôr ich ovládli bežkári a turisti.

Začali vznikať už od sedemnásteho storočia. Najprv ako malé drevené stodoly, kde sa spalo na senníkoch alebo na podlahe. Postupne však s rastúcim záujmom návštevníkov začali navyšovať svoju kapacitu, až sa z nich stali ubytovacie zariadenia s mnohými izbami, ktorých počet nezriedka presiahol stovku. Najvyššie položená a zrejme najstaršia bola Luční bouda, ktorá vznikla už okolo roku 1623.

Krkonošský národný park
Lesné chodníky

Krkonošské boudy pod Sněžkou

Boom Krkonošských boud nastal za sociku. Vzniklo veľa nových a rozširovali sa aj tie existujúce. Fenomén podnikových zotavovní. Každá väčšia firma mala svoju boudu na podnikovú rekreáciu. Každá škola mala lyžiarsky zájazd na niektorej z boud. Mnohé z nich niekoľkokrát vyhoreli. Vyhlídka, Labská, Luční i Mumlavská. Každá z chát má svoju históriu.

Po roku 1989 viaceré boudy zanikli. Zrazu nemohli ťažiť z umelo udržiavanej návštevnosti. Česi začali objavovať komfort a svet. Rozľahlé a chátrajúce stavby sa socialistickým charakterom mimo civilizácie prestali byť atraktívne. Ľudia sa presťahovali do moderných penziónov v horských údoliach, kde sa pohodlne dostali autom a aj zábavy našli viac a bližšie. Mnohí noví majitelia boud neodhadli svoje investičné plány a skrachovali. Niektoré objekty tak išli z ruky do ruky, čo ich stavu príliš neprospelo.

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Turistický raj

Dnes ich čaro opäť objavujeme

Komfort boud sa stále zvyšuje. Možno na škodu atmosfére. Väčšina boud ponúkala kedysi iba sparťanské turistické ubytovanie so spacákom na palandách, spoločným WC a chladnou prefukujúcou halou. Dnes už nájdeme aj komfortné ubytká s wellnes, saunou i súkromným pivovarom. Trendy nezastavíš. Skúsili sme aj Krkonoše na bicykli MTB a bolo to vynikajúce.

Náš tip: Skvelú ponuku ubytovania na horských boudách nájdete tu České Hory

Chata na Rozcestí

Krkonošské lúky 

vo vysokej nadmorskej výške sú jedinečné. Tie planiny majú svoju atmosféru. Majú úplne iný charakter ako naše Tatry. Nie sú tak vysoké. Skôr rozľahlé. V zime sa menia na bežkársky raj. Samotná Sněžka so svojimi 1603 m n.m. je najvyššou horou Čiech. Najznámejšími strediskami sú rozhodne Špindl a Pec pod Sněžkou. Ale keď som videl ten turistický frmol radšej som sa obom oblúkom vyhol. V Krkonošiach tiež pramenia rieky Labe, Úpa, Jizerka a Mumlava.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Výhľad na Špindlerov Mlyn

Začiatkom leta sme mali možnosť vyskúšať Zadné Rennerovy boudy a bol to jedinečný zážitok. Sýta zeleň. Rozkvitnuté lúky hýrili farbami horských kvetov. Ak hľadáte komfort a zábavu nebude to nič pre vás. Ak však hľadáte kľud a pokoj, ste na správnom mieste. Po 17. hodine väčšina turistov odíde do údolí a vy ste konfrontovaní s divou prírodou, tichom a samotou. Pokiaľ chatár nechová ovce a kozy. 🙂

Sněžka

Nechce sa vám dole

Hore sa autá dostanú iba na špeciálne povolenie. Vrchné boudy atakujú nadmorskú výšku 1300 m n.m. Civilizácia je dole, o polkilometra nižšie. Väčšina boud okrem ubytovania ponúka turistom celoročne bufetový azyl. Česnečka, kyselo, pivo, placky, čaj, dokonca objavili aj nápis súkromný pivovar. 🙂 Špecialitou je čučoriedkovica. Obzvlášť chutí na Chalupe na rozcestí.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Čučoriedkovica

Luční hora, Studniční hora, Kozí hřbety, Stříbrný hřeben, Obří dúl…

Presne tam sa chceme vrátiť. V zime na bežkách alebo v lete na bicykloch. Kilometre udržiavaných trás, nádherných výhľadov a na každom rohu bouda s dobrým českým čapáčikom.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Luční bouda

Luční bouda

Medzi Výrovkou a Luční boudou nájdete jeden z najkrajších výhľadov na Sněžku, najvyššiu českú horu. Na hrebeni je kamenná kaplnka: Pamätník  obetiam hôr. A že ich nebolo málo. Vnútri nájdete namiesto oltára drevené tabuľky s dátumami, kto kedy v týchto horách zamrzol.

Krkonoše nie sú vysoké ani technicky náročné ale netreba ich podceniť. Najmä v zime.

Iba kúsok od Lučnej boudy nájdete Rennerov kríž. Tu zamrzol v roku 1868 Jakub Renner (majiteľ boudy v ktorej sme bývali) iba pár metrov od Lučnej boudy, ktorú v hmle nenašiel.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Památník obětem hor

Přijďte pobejt

Možno poznáte z Krkonošských rozprávok výraz „To kyselo je moc kyselý“. Ak narazíte na polievku na kyselo určite nezaváhajte. K tomu čučoriedkový likér a domáce koláče a máte vystarané.

… a na záver trochu Black&White. Proste mi nedalo…

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25