Krkonoše eMTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou

Pre horskú cykloturistiku je v Krkonošiach vyznačených 27 trailov a cyklotrás. Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou.

Hlavnou cyklotrasou je Jizerská-Krkonošská magistrála spájajúca Harrachov a Zacler (71 km), ostatné tvoria systém okružných i cieľových cyklotrás vedúcich na zaujímavé miesta v Krkonošiach.

Využívajú prevažnú väčšinu zjazdných lesných ciest a zvážnic III. zóny národného parku Krkonoše. Do II. alebo I. zóny zabruslia len celkom výnimočne. Celá sieť cyklotrás a cyklotrás je v Harrachove napojená na diaľkovú cestnú cykloturistickú trasu systému KČT č. 55.

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Krkonošské chránené zákutia

Odporúčané značené cyklotrasy

(kliknite pre detail trasy)

Rozsah trás v okolí priam volá po cyklistike. Krkonoše však nie sú malé. Väčšina trás je na predhorí a ak sa chcete dostať na hrebene, treba skúsiť (podobne ako my) trochu aj zaimprovizovať 🙂

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Krkonošský NP

Na Sněžku sa nedá

Keďže sme sa ubytovali na starých Rennerových boudách vo výške temer 1300 m n.m. logicky sa nám veľmi dole nechcelo. Chbrticou od spdného parkoviska je Slezská stezka ktorá vás s temer kilometrovým prevýšením dovezie až k Luční boude. Ale tu je utrum. Sněžka sa na kole nedá.

Krkonošské boudy pod Snežkou
Na Snežku už iba po svojich

Cyklotrasa ponúkne niekoľko nádherných značených odbočiek cez Husí a Hříběcí boudy po Liščí ceste (rozhodne choďte) alebo Horské silnici.

Ak prejdete cez potok Čistá rozhodne nevynechajte Luční svážnice až do Zrcadlovek a na Černý Dúl. Pamätajte však (ak bývate hore) že na záver váš čaká každý deň obligátne 700m stúpanie nahor. Ak trochu porušíte pravidlá, v podstate každá bežkárska stopa je v lete skvelá cyklotrasa. 🙂

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Prechádzame potokom Čistá

Vo Friesových boudách navyše nájdete skvelý súkromný pivovar.

Najbližšie chceme tiež podrobnejšie preskúmať trasy v Peci pod Sněžkou

Ako sme skoro prišli o chatára

Na zadní Rennerovy boudy sa autom bez povolenia naozaj nesmie. Auto nechávate dole, na parkovisku v Strážnom pri kameňolome, vy zavoláte a hore vás vyvezú.

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Studniční hora – Bývalé vojenské opevnenia

Tondova ebajková skúsenosť

Chatár (Tonda) bol na prvý pohľad skvelý típek so zmyslom pre pivko a humor. Ten mu však došiel, keď sme mu pri príchode o 1700 podvečer povedali, že odvoz hore nepotrebujeme. Že to dáme na večeru na e-bajkoch. Považoval sa za znalca a hneď sa stavil o pivo, že to za tú hodinu hore (12 km s prevýšením 700 m) nestihneme. Nevedel, čo sme vedeli my. Tých 12 km je to jediné čo pred dobytím dnes dáme.

ebike: keď nabrnkneš turbo

Nie som zástancom jazdy s veľkou prípomocou. Ale takáto príležitosť? Mrkli sme na seba a kopli do vrtule. Trepli sme tam turbo, nakopli plné gule a o 20 minút sme stáli pred chatou. Išlo predsa o pivo. Tondo (chatár) prišiel iba 7 minút pred nami. Neveriacky pozeral. Tak som ho na to posadil. Najskôr kolečko opatrne okolo chaty. Akože netreba. Čo čert nechcel, zabudol som vypnúť turbo. Potom …

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou
Nad Friesovými boudami k výrovke

Krkonoše MTB: Ako sa bajkuje pod Snežkou

Už to poznám. Prvá skúsenosť. Rozžiarené oči, odhodlanie v tvári, vycerené zuby, nadšenie a už, už …. sme ho nevideli. Číra radosť. Aj som mu zabudol povedať, že nech si to turbo radšej vypne. Zmizol nám z dohľadu. Stratil sa v zákrute. Usrkli sme zaslúžené pivo a čakali na dobrú večeru. Šiesta odbila, pol siedma, siedma, večere ani Tondu nikde. O pol ôsmej prichádza nákladný pick up. Na sedačke Tonda na korbe e-bajk. Bol za chlapa. Keď my, tak aj on. Spustil to až dole a tam mu baterka kľakla po dvoch kilometroch.

Večera bola studená, neskorá, ale rehotali sme sa všetci až do polnoci. 

Holt e-bajk má svoje radosti, prekvapenia a špecifiká. Krásne ich popísal Ďuso Kováč, závodný pretekár Tríbeč Really a nadšený ebajker tu >>>

A aby som nezabudol? Minule mi Tonda volal a ďakoval. Už má svoj vlastný. Vraj máme čím skôr prísť aj tento rok a ukáže nám nové trasy. Aj večera bude načas. 🙂

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58