Letná banícka fuška štartuje už 9. augusta

Rožňavu a okolie Slovenského krasu máme radi. A nielen pre prírodné krásy. Tiež pre kopec kamarátov zo skupiny Gemerunners. Sú aktívni a nadšení. Na začiatku roku sme predstavovali Zimnú banícku fušku. Jej názov bol spätý s Rožňavou a baníckou históriou vrchu Rákoš.

Po dlhých obmedzeniach súvisiacich s korona krízou prichádzajú s ďalšou sériou.

Letná banícka fuška

Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s Heňou Pulenovou. Aktivistkou a nadšenou bežkyňou, ktorá stála pri zrode týchto podujatí.

Heňa Pulenová

Heňa ako sa ti behá? Priblíž nám trochu letnú sériu

Letná banícka fuška je 2. bežeckým podujatím série 4 Podoby Rákoša, ktoré sa bude konať v Rožňave. Ako poukazuje názov 4 Podoby Rákoša, behá sa na kopci Rákoš, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Rožňavy a poskytuje mnohé príťažlivé bežecké trasy.

Preteká sa v dvoch kategóriách a to mužskej a ženskej.

Zimná banícka fuška

Patríš medzi hlavné tváre tohto podujatia. Čo pre teba osobne Banícka fuška a Podoby Rákoša znamenajú?

Projekty Banícka fuška a 4 Podoby Rákoša popri OZ Gemerunners predstavujú moje druhé dieťa, ktoré treba piplať a usmerňovať a zároveň ma učia mnohým veciam. Opúšťam kvôli nim často svoju komfortnú zónu a aj keď veľakrát bojujem s veternými mlynmi. Ten pocit „po“ je na nezaplatenie. Ak vidíš, že pretekári spokojne po preteku prikyvujú a dávajú pozitívne ohlasy, dáva ti to silu a motiváciu do ďalších aktivít.

Zdá sa, že v Rožňave sa grupuje skvelá partička terénnych bežcov. Čo pre teba osobne beh znamená?

Slobodu. Keď behám, lietam, získavam nadhľad nad mnohými otázkami, problémami, ktoré sa potom nezdajú tak zložité. A život je krátky, treba toho stihnúť veľa. 🙂 Zbierať zážitky a nie veci, beh je kľúčom.

Zimná banícka fuška
Zimná Fuška reportáž

Na čo všetko sa môžu účastníci podujatia tešiť?

Pre účastníkov sme si pripravili krásnu trať, ktorá je síce na začiatku výdatnejšia, čo sa prevýšenia týka, ale je takou menšou prehliadkou cyklistických singláčov, ktoré ponúkajú Mine Trails. Ďalej sa pretekári môžu tešiť na rodinnú atmosféru tohto podujatia, krásne ceny v tombole, občerstvenie, krásnu prírodu a jedinečné zážitky z trate.

Je to výkonnostný pretek alebo aj ležérne pobehaníčko pre širšie masy?

Ako som spomenula, trať je trošku náročnejšia ako v zime, ale nesúťažíme o „zlaté trenky“. Ide o preteky, kde si každý môže vyskúšať sám seba a určite sa netreba báť. Treba prijať výzvu. Na Fušku sa nezabúda, treba prísť a užiť si to 🙂 !

Nevyskúšaš…nevieš.

Rožňava vie ponúknuť viac. Čo by si odporučila cezpoľným aby nevynechali?

No k tejto téme by som vedela napísať asi román :-). Pre mňa ako bežca sú srdcovkou planiny: Plešivecká, Silická, Bôrčianska, každá svojim spôsobom unikát. Ťažko vyberať.

Ja som vďačná, že práve tu žijem, lebo stále je kam ísť. Vyžiješ sa tu kultúrne, stačí ísť do Betliara, ak chceš za dobrodružstvom, tak ťa pri návšteve Krásnohorskej jaskyne navlečú do kombinézy a gumákov…

Ak za výhľadmi, tak na Brzotínske skaly, na Dievčenskú skalu, na Gerlašské skaly, na Tureckú, na Volovec, alebo hoci len na rožňavskú Kalváriu.

Rožňava je uzol, východiskový bod, ktorý toto všetko spája.

Zimná banícka fuška
Na poli víťazov

V 5. ročníku 7 kopcov 3 jazerá mieri do okolia Rožňavy aj veľa turistov. Cieľom je Skalisko Volovec. Odkáž im čosi, aby vás prišli podporiť? 🙂

Turistika je síce krásna, ale behom vieš spoznať mnoho krásnych miest rýchlejšie 🙂 a prečo nie práve počas pretekov?

A po pretekoch pokračovať v objavovaní ďalších krásnych ciest a cestičiek. Či už prechádzkou, behom, na bicykli… Navyše, ak ku nám prídete behať, už len zaplateným štartovnými pomáhate. Tentokrát výťažok z akcie poputuje Diecéznej charite v Rožňave a pomôžeme tak ľuďom bez domova.

Záverom dodám, že sám tam nebudem chýbať. Príďte si zabehať a spoznať Rožňavu. Spoznať planiny Slovenského krasu a bandu skvelých ľudí za to stojí.

Tak, možno sa stretneme.

Ďakujem za rozhovor, Heňa

Petere

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 78