Vyvenčiť starú cez Mystický Marhát: Na hranu jesene a zimy

Hojné raňajočky, kávička, koláčik, dobrá telka, gauč, je veľa spôsobov ako hodnotne tráviť čas. Tiež si to môžete vyšliapať na Mystický Marhát.

Keď sa rozhodneš vyvenčiť svoju starú na Marhát

Guy de Maupassant kedysi poznamenal: „História je viac naplnená príkladmi o vernosti psov ako o vernosti priateľov.“

S Lejdy na Marhát

Boli časy keď ma naháňala. Prvé kilometre to aj teraz tak vyzerá. Keď sa však podvečer vrátime, na tých obetavých očiach to vidíš: „Išla som s tebou, ale prosím ťa už nič nechci. Fakt mám dosť.“ Naša Lejdy je najdúch. Z útulku. Fenka. Kríženka belgického ovčiaka a čistokrvného orecha z 5. kolena. Vie čo je oddanosť a je obetavá.

Boli časy že sme sa preháňali po Minčole, Martinských holiach. Bola s nami aj na Poľane. Vždy rovnako obetavá, vždy rovnako chrániaca ale u psa to beží rýchlo. A 12 rokov veru nepustí.

Rotunda Sv, Juraja

Na Jurka

Jedna z najfrekventovanejších trás na Marhát (cieľ 1. ročníka 7 kopcov 3 jazerá) vedie z Nitrianskej Blatnice. Jedným z dôvodov je aj Rotunda svätého Juraja (Jurko). Pochádza z 9. storočia, teda z predveľkomoravského obdobia. Málokto vie, že je to najstaršia rotunda a jedna z najstarších stavieb na Slovensku vôbec. A pokiaľ je staršia ako Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch (zatiaľ nepreukázané), tak ide o najstarší stojaci kostol na Slovensku.

Iba nejďaleko sú Valy, archeologické nálezisko a skanzen z obdobia Veľkomoravskej ríše. Topoľčiansky hrad i Nová Duchonka.Tá je tohtoročným cieľom 7 kopcov 3 jazerá.

Medzi jeseňou a zimou
Do sedla Marhátu

Objaviť nečakané

Ráno hmla, pološero. Najdôležitejšie bude prekonať to, odhodlať sa, vyliezť z gauča a vyraziť. Vstať, urobiť to rozhodnutie a obliecť sa. Ak si už oblečený, všetko ostatné ide hravo. Mne k tomu pomáha ešte čosi navyše. Neviem, prečo sa to deje, ale vždy objavím niečo úžasné, nečakané. Ani dnes to nebolo inak. Až po kaplnku Svateho Juraja bola typická usmoklená jeseň. Keď som však vyšiel do sedla Marhát, čakalo ma niečo, čo človek nevidí každý deň.

Black Diamond forever 🙂

Momenty, ktoré netreba premeškať. Ľad, vietor a inovať rozohrali na každej vetvičke fantastické divadlo. Vietor vykreoval čosi nevídané. Niečo podobné som zažil pred 25 rokmi na Bezovci. Ráno cestou v aute na zjazdovku sme obdivovali na stromoch niečo podobné. Ale nechceli sme zastavovať. Ponáhľal som sa lyžovať. Dodnes banujem. Už o hodinu ten dokonalý zážitok skončil a viac som ho na Bezovci nezažil.

„Nezabudnuteľné obyčajne človek zažije v okamihu, keď sa zabudne.“

Václav Richter

Takéto chvíle netreba prepásť.

Pôvodne to malo byť o výkone

Marmoty, paličky, nordic walking, štyri hore, štyri dole a zaslúžené nedeľné rízky. Nič z toho nakoniec nebolo pravdou. Keď sa dostanete na hranicu jesene a zimy, musíte zastať. Nedá vám to a fotíte. Zastavujete a fotíte. A znova. A z iného uhla. Pravda je taká, že žiaden fotoaparát nieje schopný zaznamenať tú emóciu, mystiku chvíle a miesta. Tú podstatu, prečo tam hore leziete a nesedíte radšej pred telkou na gauči.

Počasie, ktoré nevyzerá ideálne vám okrem jedinečných pohľadov ponúka navyše pokoj. Chvíle keď je človek len sám so sebou. Aj Lejdy si to užíva. Bohvie dokedy jej to vrtenie ocasom vydrží.

Do sedla Marhát

Šliapeme do Marhátskeho sedla

Prešľapujeme popadané stromy. Premávka sa zahusťuje. To znamená vodítko. Nepáči sa to ani mne ani Lejdy. Ale keď fenky sa musia vždy predvádzať.

Hore v sedle míňame ďalších turistov. Všetci majú úsmevy od ucha k uchu. Veď endorfíny. Na rozhľadňu už nejdeme. Je to krásny pocit nepreležať deň pred televízorom. „Lejdy točíme“, zakričím a naznačím obrat. Nikto neocení genialitu vašich slov viac, ako váš pes.

Záverom zopár doporučení:

  • Nešpekulujte a začnite sa obliekať. Už sa nezastavíte.
  • Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte práve pri sebe. Ten, čo máte odložený v skrini je vám nanič.
  • Ak chcete dobré fotky, vyhýbajte sa dokonalému počasiu. Ak je všetko dokonalé, vedie to k okukaným gýčom. To nepredvídateľné vám umožní urobiť jedinečnejšie zábery. Nepodceňte ráno a večer. Nebojte sa experimentovať s uhlom pohľadu.
  • Majte radi svojho psa. A nezabudnite nikdy na pamlsok a vodu.
  • V batohu majte pripravené suché tričko. Na zostup sa hodi.
  • Keď míňate druhých turistov usmejte sa a pozdravte ich. Väčšina z nich vám to oplatí.
  • Neexistuje zlé počasie iba zle oblečený turista. Vrstvite. Nenaobliekajte sa, lebo sa zapotíte. A kvalitné boty.
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
petere prihody
petere prihody

Petere mládenca cestovateľské a športové príhodi a skúsenosti. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 21