Poľana

Poľana turistické trasy cyklotrasy

Poľana mnohými vnímaná ako najväčšia slovenská nečinná sopka je rozľahlá a turistami málo poznaná. Aj preto bola cieľom turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá už v úvodnom ročníku. Poľana turistické trasy cyklotrasy kam na výlet v okolí Detvy a Hriňovej.

Poľana

Poľana je vrch aj krajinný celok Slovenského stredohoria. Má charakter mohutného kruhovitého masívu, keďže ide o silne erodovaný stratovulkán (bývalá sopka). Od roku 1981 chránená krajinná oblasť. Poľana sa nachádza v centrálnej časti Slovenska a ohraničujú ju zo západu a juhu Zvolenská kotlina a z východu a severu Veporské vrchy. Pohorie je len riedko osídlené a väčšie sídla sa nachádzajú najmä v okrajových častiach. V južnej časti leží okresné mesto Detva a Hriňová.

Najvyšší vrch je Poľana (1 457,8 m n. m.), ktorý je najvyšší a najmohutnejší z vrchov neogénneho vulkanizmu v Západných Karpatoch. Poľana však predstavuje len najvyšší súčasný pozostatok stredoslovenských neovulkanitov. Usudzuje sa, že najvyšším z nich bol Štiavnický stratovulkán, ktorý mohol dosahovať výšku až do 4 km.

Poľana - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Poľana Horský hotel foto Paľo Dráb

Pod samotným vrcholom Poľany je už niekoľko rokov zatvorený horský hotel Poľana. A je to škoda.

Najvýznamnejšie kopce Poľany

  • Predná Poľana – 1 367 m n. m.
  • Kopce – 1 334 m n. m.
  • Bukovina – 1 294 m n. m.
  • Brusniansky grúň – 1 271 m n. m.
  • Hrb – 1 255 m n. m.
  • Drábovka – 1 251 m n. m.
  • Sedlo – 1 043 m n. m.

Doprava

Autom po trase Zvolen – Detva – Hriňová. Autom sa viete dostať až k horskému hotelu Poľana, kde bez problémov zaparkujete.

Vlakom ZSSK – železničnou traťou Bratislava – Zvolen – Detva sa dostanete priamo na nástupný bod turistickej trasy.

ZSSK vychytávka

Ak sa rozhodnete ubytovať zo strany Brezna, určite neobíďte Čierny Balog s jeho železničkou a lesným skanzenom, ktorý je len pár kilometrov od Lomu nad Rimavicou.

Poľana - turistické trasy/ cyklotrasy
Na vrchole Poľany

Ubytovanie Hriňová Detva

Hriňová, Detva či Očová poskytujú množstvo ubytovania za rozumné peniaze. Iba kúsok od Lomu nad Rimavicou je horský hotel Biele Vody. Bohom zabudnuté kľudné miesto. Máme dobrú skúsenosť.

Poľana turistické trasy

Z Detvy 

po červene značke blank 0804h z Detvy okolo horárne Kalamárka Horského a horského hotela Poľana po Chatu pod Hrbom.

Z Hriňovej

po žltej značke blank 8500 cez Bystré, Vrátka, na horský hotel Poľana a ďalej na Príslopy. Ak si to chcete dať cez vodopád Bystrého potoka (pozor rebríky) v Bystrom sa napojte na zelenú trasu blank 5502, ktorá vás miernym oblúkom dovedie k hotelu Poľana.

Z Očovej cez Kyslinky

Po modrej značke modrá turistická značka spodkom kráteru na Prednú Poľanu a navrch. Najdlhšia a asi najdobrodružnejšia trasa. 🙂

Lom nad Rimavicou – Poľana

Po modrej značke modrá turistická značka 2653 po vrstevnici cez Záhorskú skalu, Kopce, kde sa napojíte na červenú trasu blank až na vrchol Poľany.

Trasy si môžete vykombinovať tu

Cyklotrasy Poľana

V oblasti Podpoľania je pripravených 320 km značených cyklotrás. Hlavnú trasu tvorí Okruh okolo Poľany blank v dĺžke 127 km, ktorý je určený predovšetkým pre horské bicykle. Okruh okolo Poľany je najrozsiahlejším projektom svojho druhu v strednej Európe. Prevedie vás malebnou prírodou Podpoľania, predstaví typické podpolianské dedinky, ktoré si do dnešného dňa zachovali svoje tradície.

Okruh okolo Poľany

128 km dlhá veľmi náročná MTB trasa okolo celej Poľany začína v Detve. Po zelenej cyklotrase 5551, čiastočne po asfaltovej, spevnenej a nespevnenej lesnej ceste. MTB záhul. (Detva – Skliarovo – Hriňová – Detvianska Huta – Látky – Lom nad Rimavicou – Sihla – Kamenistá dolina – Tri Vody – Chata na Hrbe – Hutná dolina – Strelníky – Povrazník – Ponická Huta – Dúbravica – Čerín – Hrochoť – Očová – Dúbravy – Detva)

ilustrovaná trasa tu

Západná Rudohorskej magistrály

Celková dĺžka trasy 63 km. Trasa blank12 je vhodné pre bycikle: cestné, horské, trekingové. Charakter ciest: asfaltové cesty. Trasa vedie Zvolen – Zolná – Očová – Dúbravy – Detva – Zánemecká – Hriňová – Detvianska Huta – Látky – Polianky. Mapa trasy.

Západ Novohradskej cyklomagistrály

trasa č. blank 013 – červená v dĺžke 50 km je vhodná pre bicykle: horské alebo trekingové. Povrch ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené poľné cesty. Body trasy Budiná – Piešť – Podkriváň – Kriváň – Detva. Mapa tu.

Sever Hontianskej cyklomagistrály

trasa č. 011 blank v dĺžke 23 km. Vhodné bicykle: horské alebo trekingové. Charakter ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené poľné cesty. Záježová – Vígľašská Huta – Kalinka – Klokoč – Stožok – Detva. Mapka trasy tu.

Juh Vrchárskej cyklomagistály

trasa č. 0026 blank– červená v dĺžke 33 km a stúpaním. Vhodné bicykle: horské alebo mtb. Charakter ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené lesné cesty. Trasa vedie: Lom nad Rimavicou – Sihla – Kamenistá dolina – Sv. Ján – Čierny Balog. Mapa trasy.

Hriňová – hotel Poľana

Od mliekárne v Hriňovej stále hore po asfalte až k hotelu Poľana. Zapotíte sa. 🙂 Trasa je vhodná pre cestný bicykel. Alternatívna cesta vedie aj od priehrady. Na 24 km nastúpate krásnych 1100 výškových metrov.

Poľana - turistické trasy/ cyklotrasy
Cyklo relax po výstupe
Kam v okolí Poľany
ako sme sa retartili Patrik Kachlík
Polana cyklovýstup

Užitočné informácie

Terén a bezpečnosť

Poľana je divočina. Styk s divými zvieratami a medveďom nemožno vylúčiť. Ak stanujete, nenechávajte cez noc nezabezpečené potraviny. Zásady bezpečného pohybu v horách.

Buďte vybavení tak, aby ste sa mohli spoľahnúť sami na seba. (Voda, lekárnička, spanie, teplo, mapa ….). Dbajte na navigáciu a neschádzajte zo značených ciest.

Vrchol Poľany je chránená krajinná oblasť. Vstup s bicyklom je tu zakázaný. Je potrebné sa riadiť všeobecnými pokynmi a poriadkom parku.

Odporúčané trasy sú štandardne značené. Na hrebeni sú vyšliapané hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti nenáročná.

Videopozvánka

Pastiersky film,
Marthy B

cover foto: Bigstockphoto, Ivana Antalová

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok