Poľana turistické trasy cyklotrasy

Poľana mnohými vnímaná ako najväčšia slovenská nečinná sopka je rozľahlá a turistami málo poznaná. Aj preto bola cieľom turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá už v úvodnom ročníku. Poľana turistické trasy cyklotrasy kam na výlet v okolí Detvy a Hriňovej.

Poľana

Poľana je vrch aj krajinný celok Slovenského stredohoria. Má charakter mohutného kruhovitého masívu, keďže ide o silne erodovaný stratovulkán (bývalá sopka). Od roku 1981 chránená krajinná oblasť. Poľana sa nachádza v centrálnej časti Slovenska a ohraničujú ju zo západu a juhu Zvolenská kotlina a z východu a severu Veporské vrchy. Pohorie je len riedko osídlené a väčšie sídla sa nachádzajú najmä v okrajových častiach. V južnej časti leží okresné mesto Detva a Hriňová.

Pohľad na Poľanu zo strany Detvy
Pohľad na Poľanu zo strany Detvy

Najvyšší vrch je Poľana (1 457,8 m n. m.), ktorý je najvyšší a najmohutnejší z vrchov neogénneho vulkanizmu v Západných Karpatoch. Poľana však predstavuje len najvyšší súčasný pozostatok stredoslovenských neovulkanitov. Usudzuje sa, že najvyšším z nich bol Štiavnický stratovulkán, ktorý mohol dosahovať výšku až do 4 km.

MTB Poľana
Horský hotel Poľana

Pod samotným vrcholom Poľany je už niekoľko rokov zatvorený horský hotel Poľana. A je to škoda.

Najvýznamnejšie kopce Poľany

  • Predná Poľana – 1 367 m n. m.
  • Kopce – 1 334 m n. m.
  • Bukovina – 1 294 m n. m.
  • Brusniansky grúň – 1 271 m n. m.
  • Hrb – 1 255 m n. m.
  • Drábovka – 1 251 m n. m.
  • Sedlo – 1 043 m n. m.

Doprava

Autom po trase Zvolen – Detva – Hriňová. Autom sa viete dostať až k horskému hotelu Poľana, kde bez problémov zaparkujete.

Vlakom ZSSK – železničnou traťou Bratislava – Zvolen – Detva sa dostanete priamo na nástupný bod turistickej trasy.

ZSSK vychytávka

Ak sa rozhodnete ubytovať zo strany Brezna, určite neobíďte Čierny Balog s jeho železničkou a lesným skanzenom, ktorý je len pár kilometrov od Lomu nad Rimavicou.

Poľana - turistické trasy/ cyklotrasy
Na vrchole Poľany

Poľana turistické trasy

Z Detvy 

po červene značke  0804h z Detvy okolo horárne Kalamárka Horského a horského hotela Poľana po Chatu pod Hrbom.

Z Hriňovej

po žltej značke  8500 cez Bystré, Vrátka, na horský hotel Poľana a ďalej na Príslopy. Ak si to chcete dať cez vodopád Bystrého potoka (pozor rebríky) v Bystrom sa napojte na zelenú trasu  5502, ktorá vás miernym oblúkom dovedie k hotelu Poľana.

Z Očovej cez Kyslinky

Po modrej značke modrá turistická značka spodkom kráteru na Prednú Poľanu a navrch. Najdlhšia a asi najdobrodružnejšia trasa. 🙂

Lom nad Rimavicou – Poľana

Po modrej značke modrá turistická značka 2653 po vrstevnici cez Záhorskú skalu, Kopce, kde sa napojíte na červenú trasu  až na vrchol Poľany.

Trasy si môžete vykombinovať tu

Cyklotrasy Poľana

V oblasti Podpoľania je pripravených 320 km značených cyklotrás. Hlavnú trasu tvorí Okruh okolo Poľany  v dĺžke 127 km, ktorý je určený predovšetkým pre horské bicykle. Okruh okolo Poľany je najrozsiahlejším projektom svojho druhu v strednej Európe. Prevedie vás malebnou prírodou Podpoľania, predstaví typické podpolianské dedinky, ktoré si do dnešného dňa zachovali svoje tradície.

Okruh okolo Poľany

128 km dlhá veľmi náročná MTB trasa okolo celej Poľany začína v Detve. Po zelenej cyklotrase 5551, čiastočne po asfaltovej, spevnenej a nespevnenej lesnej ceste. MTB záhul. (Detva – Skliarovo – Hriňová – Detvianska Huta – Látky – Lom nad Rimavicou – Sihla – Kamenistá dolina – Tri Vody – Chata na Hrbe – Hutná dolina – Strelníky – Povrazník – Ponická Huta – Dúbravica – Čerín – Hrochoť – Očová – Dúbravy – Detva)

Západná Rudohorskej magistrály

Celková dĺžka trasy 63 km. Trasa 12 je vhodné pre bycikle: cestné, horské, trekingové. Charakter ciest: asfaltové cesty. Trasa vedie Zvolen – Zolná – Očová – Dúbravy – Detva – Zánemecká – Hriňová – Detvianska Huta – Látky – Polianky.

Západ Novohradskej cyklomagistrály

trasa č.  013 – červená v dĺžke 50 km je vhodná pre bicykle: horské alebo trekingové. Povrch ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené poľné cesty. Body trasy Budiná – Piešť – Podkriváň – Kriváň – Detva.

Sever Hontianskej cyklomagistrály

trasa č. 011  v dĺžke 23 km. Vhodné bicykle: horské alebo trekingové. Charakter ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené poľné cesty. Záježová – Vígľašská Huta – Kalinka – Klokoč – Stožok – Detva.

Juh Vrchárskej cyklomagistály

trasa č. 0026 – červená v dĺžke 33 km a stúpaním. Vhodné bicykle: horské alebo mtb. Charakter ciest: asfaltové, spevnené a nespevnené lesné cesty. Trasa vedie: Lom nad Rimavicou – Sihla – Kamenistá dolina – Sv. Ján – Čierny Balog.

Hriňová – hotel Poľana

Od mliekárne v Hriňovej stále hore po asfalte až k hotelu Poľana. Zapotíte sa. 🙂 Trasa je vhodná pre cestný bicykel. Alternatívna cesta vedie aj od priehrady. Na 24 km nastúpate krásnych 1100 výškových metrov.

Kam v okolí Poľany

Užitočné informácie

Terén a bezpečnosť

Poľana je divočina. Styk s divými zvieratami a medveďom nemožno vylúčiť. Ak stanujete, nenechávajte cez noc nezabezpečené potraviny. Zásady bezpečného pohybu v horách.

Buďte vybavení tak, aby ste sa mohli spoľahnúť sami na seba. (Voda, lekárnička, spanie, teplo, mapa ….). Dbajte na navigáciu a neschádzajte zo značených ciest.

Vrchol Poľany je chránená krajinná oblasť. Vstup s bicyklom je tu zakázaný. Je potrebné sa riadiť všeobecnými pokynmi a poriadkom parku.

Odporúčané trasy sú štandardne značené. Na hrebeni sú vyšliapané hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti nenáročná.

cover foto: CBS Slovensko z neba, Ivana Antalová, Monika Poluhárová, Kala Majka, Aneta Gibalová

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110