Na Orave vznikol jedinečný 7-dielny dokumentárny film zachytený leteckou kamerou

7 dielny dokumentárny letecký film o Orave. Ak ste ešte nikdy neleteli malým lietadlom ponad Oravu, teraz si môžete vychutnať tento pocit aj z pohodlia domova. Vďaka leteckej skupine Slovensko z neba vznikol dokumentárny seriál 360° leteckých videomáp, ktorý má sedem častí.

Orava

Letecká skupina Slovensko z neba z Kynceľovej, neďaleko Banskej Bystrice vytvorila seriál leteckých 360 stupňových videomáp okresu Námestovo, ktorému sa hovorí aj Biela Orava, pozostávajúci zo siedmych častí. Výroba 360 stupňovej videomapy trvala viac než rok. 

7-dielny 360° letecký dokumentárny film

Prvotná myšlienka autora videomapy, leteckého fotografa a pilota Milana Paprčku vznikla po tom, ako natočil 360 stupňovú videomapu Vysokých Tatier. „Vysoké Tatry z neba mali veľký úspech, keďže toto 7-minútové video videlo na YouTube viac než 445 tis sledovateľov. Vtedy spoločne s leteckým a výrobným tímom sme sa rozhodli vytvoriť 360 stupňovú videomapu regiónu, ktorý patrí medzi tie najnavštevovanejšie. Preto sme nafilmovali z neba celý región Bielej Oravy, aby sa mohol týmto regiónom preletieť ktokoľvek, aj bez lietadla. Prvý let v máji 2021 nevyšiel podľa našich predstáv, a tak sme vykonali ešte jeden v júni,“ hovorí autor, pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Nafilmovanie celého letu, ktorý trvá necelých 70 minút, bola tá jednoduchšia časť. Postrihanie videa, animátorská činnosť a projekcia každého jedného popisu bolo to najnáročenejšie pre grafické štúdio. „Keďže celý prelet by na jedno pozretie trval pridlho, rozdelili sme ho do siedmych dielov. Výroba jednej časti trvala približne 70 hodín a k tomu ešte treba prirátať cca 10-15 hodín práce kartografa. Takéto celé video je veľmi náročné ako aj na čas animátora, tak aj na výkon počítača,“ približuje grafik a počítačový animátor Milan Jančovič.

Orava z Neba dokumentárny film
Babia hora z neba

Krásy Oravy

Inovatívna propagácia regiónu

Jedinečnosť v 360° videomape je jej podpora propagácie tohto severného regiónu. Preto súčasťou videomapy sú aj obce i mestá, vzdelávacie inštitúcie a zariadenia cestovného ruchu, ktoré vytvárajú jedinečnosť lokality a dopĺňajú jej celkový ráz. Objekty turizmu, zaujímavé historické či prírodné pozoruhodnosti, názvy vrchov a pohorí, ako aj samotných obcí a miest sú vyznačené kartografickým popisom. Vzhľadom na to, že je to 360° video, skutočný celkový pohľad na región je nielen z prednej, ale aj zo zadnej kamery, uchytenej na trupe lietadla. Dokumentárny film môže sledovateľ pozerať na počítači, tablete či smartfóne. Vďaka 360° technológii virtuálnej reality umožňuje videomapa pohľad na ktorúkoľvek stranu regiónu.  Dokonalý zážitok z preletu ponad Bielu Oravu dopĺňa príjemná hudba a pútavo nahovorený text prezentujúci to, čo počas letu sledovateľ práve vidí. Pripojené sú aj anglické titulky, aby sa krásy Bielej Oravy mohli propagovať aj v zahraničí.

„Naším poslaním je prinášať ľuďom jedinečný pohľad na krajinu. A týmto dielom sme toto poslanie naplnili do bodky,“ uzatvára Paprčka.

Orava z neba

Vychutnajte si tento krásny letecký zážitok. Pozrite si 7 dielny dokumentárny letecký film o Orave po jednotlivých častiach:

Z Námestova na Príslop

Z Námestova na Príslop

Zakamenné

Do Zákamenného a najľudnatejšej časti Oravy

SKI Orava

SKI zábava

Oravská Lesná

Zimný pól Slovenska Oravská Lesná

Krajina pod Pilskom

Krajina pod Pilskom

Babia Hora

Na Babiu horu popri severnom póle Slovenska

Babia hora, Oravská priehrada

Z Babej Hory až k hladine Oravskej priehrady
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324