Na hrad Tematín vlakom a bicyklom

Piešťanská železničná stanica sa stala opäť štartom ďalšieho cyklovýletu. Tentokrát na hrad Tematín.

Samotný hrad je lepšie dostupný z Nového mesta nad Váhom, Hrádku alebo Lúky. My sme sa však rozhodli preskúmať aj Nový Zéland, Bezovec a Starú Lehotu (známu tiež z TV seriálu ako Hornú Dolnú). Výstup po asfalte cez Modrovku je tranzitný. Veľmi nezaujme, až pokiaľ nedôjdete na Nový Zéland. Nebojte sa. Pasy nepotrebujete. Nový Zéland je totiž ZOO farma.

Farma Nový Zéland

Keď sa blížite ku farme, dopravná značka vám oznámi, že ste na území Nového Zélandu a hneď ďalšia vás upozorní „Pozor klokany“. Zrazu na vás okrem klokanov hľadí aj škótsky horský dobytok, ovce, kozy a dokonca emu. Na farme sú zastúpené hospodárske zvieratá chované na Novom Zélande. Keďže pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu sú Maori, ani na farme nechýba tradičné maorská osada. Na rozľahlom pozemku sa nachádzajú zvieratá dovezené z rôznych kútov sveta. Čosi pre rodiny s deťmi. Všetky sú chované vo voľnej prírode, každé si môžete odfotiť. Nechýba posedenie v altánkoch alebo pri ohnisku.

My však pokračujeme. Na Bezovec a ďalej, po nádhernej cyklotrase zo zjazdovky až na Tematín.

hrad Tematín

Tematínsky hrad leží v pohorí Považský Inovec. Najlepšie dostupný  je práve z lyžiarskeho strediska Bezovec. A práve túto trasu sme zvolili aj my.

Hrad je ruina, ktorá z roka na rok vstáva (vďaka dobrovoľníckemu združeniu) z popola. Od svojho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol.

V okolí hradu je chránené územie Tematínske vrchy.  S nadmorskou výškou 564 metrov patrí Tematín medzi vyššie položené hrady a je výraznou dominantou celého okolia. Hrad už od svojho vzniku plnil signalizačnú a strážnu funkciu a spolu s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom bol súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. Chránil aj dôležitý brod cez Váh, spomínaný v listine z roku 1453.

Hrad je voľne dostupný. Jeho obnovu podporíte aj tak, že si kúpite popri opekačke za dobrovoľnú cenu aj čosi v miestnom bufete priamo na nádvorí.

Hrad je plný ľudí. Turistov, cyklistov i psov. Úplne náhodou stretávame ďalšiu partiu 7 kopcov 3 jazerá, a potom ešte jednu, aj tretiu. „Vy ste Petere?“ Áno, ja som. V poslednom čase sa mi to stáva čoraz častejšie. Sme radi, že naše turistické výzvy oslovujú najmä rodiny s deťmi. Žiadne smartfóny nenahradia reálne zážitky v prírode.

Posedíme pri ohníku, opečieme bušta, zakrojíme chlebík. Pokecáme. Prispejeme kúpou Corgoňa na obnovu hradu a celý ho pobeháme. Z hornej plošiny sú nádherné výhľady na Piešťanskú Sĺňavu.

Pomaly sa spúšťame naspäť. Tip pre milovníkov horákov. Z hradu vedie skvelý single trail na Hrádok. Začína na rozcestníku priamo pod hradom. Nás však čaká ďalší cieľ cesty – Horná Dolná.

Horná Dolná

Ak tam prídete v sobotu, máte veľkú šancu že natrafíte na natáčací deň. Celá dedina hore nohami. Zapisujeme sa do miestnej kroniky, jedny tučné tyčinky, obligátny pitný režim a padáme na Nové mesto nad Váhom. Vlak je plný napakovaných cykloturistov, ale dobrých ľudí sa veľa zmestí. Opierame bicykle o bicykle a vyrážame domov, smer Bratislava.

Ideme vlakom

Ako obyčajne vystupujeme unavení, vytvrdnutí, ale šťastní. Vážsky železničný koridor je pre cyklistu po trase požehnaním.

Vlak vás rýchlo a lacno dovezie s bicyklom ku každej zaujímavej destinácii. Nové osobné vlaky sú čisté, vybavené a na prepravu bicyklov skvelo pripravené. Oceňujeme fakt, že dnes už aj väčšina rýchlikov nemá s prepravou bicykla žiaden problém. Za 1,50€ ho preveziete cez celú republiku. A to už je voči preprave automobilom aj veľmi rentabilné.

Za najväčší prínos vlakov pre cyklistu však považujem fakt,  že sa nemusím vracať k zaparkovanému autu a môžem tak skončiť úplne inde, kde som začal. Akčný rádius naplánovaných cyklotrás sa tak zásadne mení a cyklista zažije oveľa viac.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328