Tematín - Turistické trasy/ cyklotrasy

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Challenge na rok 2017 len pred pár dňami skončil (medajlobraním) a ja už dnes sadám do auta na plnenie cieľov ďalšieho ročníka. Teda, sadal by som do auta na plnenie cieľov, keby už ďalší ročník začal. Takto len sadám do auta, aby som si odbehol okruh, ktorý som si vybral pred dvomi týždňami na tréning a cestou sa zamýšľam nad tým, že keď už na ten Tematín idem, skúsim pridať pre 7 kopcov, 3 jazerá 2018 ZSSK restart challenge nejaké tipy (a fotky ako motiváciu) pre peších.

Tematín je zrúcanina hradu na Západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec. Takto začína popis na wikipédii. Ďalšie informácie o hrade nájde každý úspešný turista/bežec, alebo biker na tabuliach, priamo na hrade.

Ubytovanie

Turistické trasy

Cieľ je známy, teraz ako sa sem dostať? Na Tematín vedú okrem zvažníc (ktorých je v okolí naozaj neúrekom, čo by mohli oceniť práve cyklisti) v podstate tri cesty:

  • Po blank modrej turistickej značke z Lúky,
  • Po blank modrej a následne blank žltej turistickej značke z Hrádku (alebo len žltej od rázcestia Dolina),
  • Po blank modrej z rázcestia pri Šport chate na lyžiarskom stredisku Bezovec.

Prevýšenie, aj vzdialenosť jasne predurčujú náročnosť jednotlivých trás. Modrá blank z Bezovca je z týchto troch turistických ciest najnenáročnejšia. Celkové stúpanie 325 m, vzdialenosť 7,4 km a čas 2:10, to je to, čo vás čaká, ak si ju zvolíte. Ideálne pre krátky výlet a rodiny s deťmi.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Ak si trúfate na niečo náročnejšie, môžete skúsiť žltú. Hoci parametre tejto trasy sú podobné, ako u vyššie menovanej: celkové stúpanie 350 m, vzdialenosť 7.6 km a čas 2:10, Výškový profil trasy je úplne iný. Na rozdiel od modrej z Bezovca, kde putujete v štýle: „hore briežkom, dolu briežkom“, na žltej po celú prvý polovicu trasy stúpate hore (a následne zase z Tematína zostupujete neustále dolu). Ak vám vzdialenosť po žltej príde málo, môžete si trasu predĺžiť a vydať sa na Tematín rovno z Hrádku. Toto vám pridá ďalších 6,4 km.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Posledná trasa je po blank modrej značke z Lúky. Touto viedol môj prvý výstup na Tematín. Táto trasa je z uvedených najnáročnejšia. Celkové stúpanie je 450 m, prejdete vzdialenosť 12.4 km a pravdepodobne vám to bude trvať ca. 3 hodiny a 20 minút. Táto cesta začína veľmi nenápadne, avšak čím bližšie ste k cieľu, tým je strmšia.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Ak plánujete celodenný výlet, alebo vám uvedené trasy neprídu ako výzva, prípadne sa nechcete vracať tou istou cestou, môžete ich napríklad nakombinovať. Jednou z možností je začať na Bezovci na modrej blank , z Tematínu sa vydať po žltej blank v smere Sedlo pod skalinami a odtiaľ sa vydať po červenej blank späť na Bezovec. Takýmto okruhom prejdete 18 km s celkovým prevýšením 755 m. Chôdzou by vám to malo trvať ca. 5 hodín.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Dôležité je pri tomto okruhu správne zísť po blank žltej značke, keďže na ňu sa napája množstvo zvážnic. Že idete nesprávne zistíte podľa toho, že ste na žltej a stúpate hore kopcom. Ak by sa vám takáto situácia stala (tak ako mne) :-), môžete sa buď vrátiť, alebo pokračovať ďalej po jednej zo zvažníc k Bezovcu.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Druhým potencionálnym okruhom je trasa cez Lúku a Hrádok. Tu je však potrebné „trafiť“ medzi Hrádkom a Lúkou zvažnicu, inak budete musieť ísť popri ceste, čo vzhľadom na jej frekventovanosť neodporúčam.

Cyklotrasy

Táto oblasť je rajom pre MTB, čo dokazuje aj predajňa MTBiker v obci Hrádok. Neďaleká Kálnica zase ponúka bike park, kde si môžete dosýtosti zaskákať.

Trasy MTB

Okruh hrádockou dolinou

cyklotrasa 2310 Hrádok – Pod Chlmom – Pod Zámkom – Rázcestie pod Tematínom – Horňákova kopanica – Hrádocká dolina – Dolina, rázcestie – Hrádok má dĺžku 19,7 km a prevýšenie vyše 1200 m. Detailný popis trasy nájdete tu.

Hrádok – Tematín – Ihelník – Hrádok

cyklotrasa 5304 má dĺžku 10,7 km a prevýšenie 450 m. Detailný popis trasy nájdete tu.

Havran – Marhát – Bezovec – Tematín – Hrádok

Ak si chcete dať viac do tela, odporúčame červenú hrebeňovú trasu so sedla Havran nad Piešťanmi. Trasa 36 km je technickejšia a vyžaduje aj istú dávku kondície. Ak Vám je málo, môžte si v oblasti Bezovca okruh rozšíriť o Hornú Dolnú a Topoľčianske podhradie.

Cestný bicykel

Piešťany – Bezovec – Horná Dolná – Dolina a späť na Hrádok

okruh má cca 70 km s necelými 600 m stúpania. Asfaltový povrch po celej trase. Okruh si môžete predĺžiť cez Nové mesto nad Váhom, Čachtice, Višňové a Vrbové čím splníte zároveň cieľ Čachtický hrad. Tento predĺžená okruh má vyše 100 km s prevýšením viac ako 1000 m.

Kam v okolí

Čachtice hrad - turistické trasy/ cyklotrasy
Beckov

Beckov a Čachtice

Ak máte naozaj radi hrady, môžete výlet spojiť s návštevou Beckova a Čachtického hradu (mimochodom vzdialenosť medzi Tematínom a Čachtickým hradom je ca. 30 km).

Ducové

Ak sa chystáte na výlet z Bezovca, cestou môžete navštíviť aj Ducové, kde sa nachádza slovanské hradisko Kostolec.

Marhát - Považský Inovec - Odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Ducové

Váh a Piešťany

V lete je možné okúpať sa pri Hornej Strede na Dlhých Kusoch, prípadne vo Váhu, napr. pri Novom meste, alebo na Lide v Piešťanoch.

Na záver malá rada: Ak sa na Bezovec vydáte autom (a cesta ešte nie je pokrytá vrstvou snehu) a máte radi tlmiče na svojom aute, odporúčam vám nechať svojho štvorkolesového miláčika na parkovisku pri autobusovej zastávke a na Šport chatu sa dostať po vlastných, po červenej.

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

2 komentáre na “Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

  1. Každoročne býva 8.mája výstup na Tematin ľudmi zo širokého okolia. Opekanie klobásky, slaninky, sprievodcovia po hrade atd. Občas vystúpi i nejaká tá historicka skupina.

  2. Čoskoro doplníme aj odporúčané cyklotrasy. Špeciálne by som chcel upozorniť na single trailík ktorý vedie z Tematínu dolu k Lúke. 🙂

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest