Hrad Tematín turistické trasy cyklotrasy

Strážne hrady pred Trenčínom Tematín, Čachtice a Beckov sú rodinami i bicyklom ľahko dostupné ciele. V 7 kopcov 3 jazerá sme zaradili po veľkom úspechu Čachtického hradu aj Ďalší. Hrad Tematín: turistické trasy cyklotrasy a výlety v okolí.

hrad Tematín

Tematín je zrúcanina hradu na Západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec. Takto začína popis na wikipédii. Ďalšie informácie o hrade nájde každý úspešný turista/bežec, alebo biker na tabuliach, priamo na hrade.

Turistické trasy na Tematín

Cieľ je známy, teraz ako sa sem dostať? Na Tematín vedú okrem zvažníc (ktorých je v okolí naozaj neúrekom, čo by mohli oceniť práve cyklisti) v podstate tri cesty:

  • Po modrej turistickej značke z Lúky,
  • Po modrej a následne žltej turistickej značke z Hrádku (alebo len žltej od rázcestia Dolina),
  • Po modrej z rázcestia pri Šport chate na lyžiarskom stredisku Bezovec.

túra Bezovec Tematín

Prevýšenie, aj vzdialenosť jasne predurčujú náročnosť jednotlivých trás. Modrá z Bezovca je z týchto troch turistických ciest najnenáročnejšia. Celkové stúpanie 325 m, vzdialenosť 7,4 km a čas 2:10, to je to, čo vás čaká, ak si ju zvolíte. Ideálne pre krátky výlet a rodiny s deťmi.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

túra Hrádok Tematín

Ak si trúfate na niečo náročnejšie, môžete skúsiť žltú. Hoci parametre tejto trasy sú podobné, ako u vyššie menovanej: celkové stúpanie 350 m, vzdialenosť 7.6 km a čas 2:10, Výškový profil trasy je úplne iný. Na rozdiel od modrej z Bezovca, kde putujete v štýle: „hore briežkom, dolu briežkom“, na žltej po celú prvý polovicu trasy stúpate hore (a následne zase z Tematína zostupujete neustále dolu). Ak vám vzdialenosť po žltej príde málo, môžete si trasu predĺžiť a vydať sa na Tematín rovno z Hrádku. Toto vám pridá ďalších 6,4 km.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

túra Lúky Tematín

Posledná trasa je po modrej značke z Lúky. Touto viedol môj prvý výstup na Tematín. Táto trasa je z uvedených najnáročnejšia. Celkové stúpanie je 450 m, prejdete vzdialenosť 12.4 km a pravdepodobne vám to bude trvať ca. 3 hodiny a 20 minút. Táto cesta začína veľmi nenápadne, avšak čím bližšie ste k cieľu, tým je strmšia.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Ak plánujete celodenný výlet, alebo vám uvedené trasy neprídu ako výzva, prípadne sa nechcete vracať tou istou cestou, môžete ich napríklad nakombinovať. Jednou z možností je začať na Bezovci na modrej , z Tematínu sa vydať po žltej v smere Sedlo pod skalinami a odtiaľ sa vydať po červenej späť na Bezovec. Takýmto okruhom prejdete 18 km s celkovým prevýšením 755 m. Chôdzou by vám to malo trvať ca. 5 hodín.

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Dôležité je pri tomto okruhu správne zísť po žltej značke, keďže na ňu sa napája množstvo zvážnic. Že idete nesprávne zistíte podľa toho, že ste na žltej a stúpate hore kopcom. Ak by sa vám takáto situácia stala (tak ako mne) :-), môžete sa buď vrátiť, alebo pokračovať ďalej po jednej zo zvažníc k Bezovcu.

túra Lúka Hrádok Tematín okruh

Tematín – Turistické trasy/ cyklotrasy

Druhým potencionálnym okruhom je trasa cez Lúku a Hrádok. Tu je však potrebné „trafiť“ medzi Hrádkom a Lúkou zvažnicu, inak budete musieť ísť popri ceste, čo vzhľadom na jej frekventovanosť neodporúčam.

Cyklotrasy Tematín

Oblasť Považského Inovca a Bezovca je rajom pre MTB. Neďaleká Kálnica zase ponúka bike park, kde si môžete dosýtosti zaskákať.

MTB cyklotrasy okolo Hrádku, Lúky a Bezovca.

Okruh hrádockou dolinou

cyklotrasa 2310 Hrádok – Pod Chlmom – Pod Zámkom – Rázcestie pod Tematínom – Horňákova kopanica – Hrádocká dolina – Dolina, rázcestie – Hrádok má dĺžku 19,7 km a prevýšenie vyše 1200 m. Detailný popis trasy nájdete tu.

Hrádok – Tematín – Ihelník – Hrádok

cyklotrasa 5304 má dĺžku 10,7 km a prevýšenie 450 m. Detailný popis trasy nájdete tu.

Havran – Marhát – Bezovec – Tematín – Hrádok

Ak si chcete dať viac do tela, odporúčame červenú hrebeňovú trasu so sedla Havran nad Piešťanmi. Trasa 36 km je technickejšia a vyžaduje aj istú dávku kondície. Ak Vám je málo, môžte si v oblasti Bezovca okruh rozšíriť o Hornú Dolnú a Topoľčianske podhradie.

Cyklotrasa pre cestný bicykel

Piešťany – Bezovec – Horná Dolná – Dolina a späť na Hrádok

okruh má cca 70 km s necelými 600 m stúpania. Asfaltový povrch po celej trase. Okruh si môžete predĺžiť cez Nové mesto nad Váhom, Čachtice, Višňové a Vrbové čím splníte zároveň cieľ Čachtický hrad. Tento predĺžená okruh má vyše 100 km s prevýšením viac ako 1000 m.

Výlety v okolí Tematína

Čachtice hrad - turistické trasy/ cyklotrasy
Beckov

Beckov a Čachtice

Ak máte naozaj radi hrady, môžete výlet spojiť s návštevou Beckova a Čachtického hradu (mimochodom vzdialenosť medzi Tematínom a Čachtickým hradom je ca. 30 km).

Ducové

Ak sa chystáte na výlet z Bezovca, cestou môžete navštíviť aj Ducové, kde sa nachádza slovanské hradisko Kostolec.

Marhát - Považský Inovec - Odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Ducové

Váh a Piešťany

V lete je možné okúpať sa pri Hornej Strede na Dlhých Kusoch, prípadne vo Váhu, napr. pri Novom meste, alebo na Lide v Piešťanoch.

Na záver malá rada: Ak sa na Bezovec vydáte autom (a cesta ešte nie je pokrytá vrstvou snehu) a máte radi tlmiče na svojom aute, odporúčam vám nechať svojho štvorkolesového miláčika na parkovisku pri autobusovej zastávke a na Šport chatu sa dostať po vlastných, po červenej.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110