Náučný chodník Dolná hora

Rajecké Teplice. Kúpeľné mesto. Kúpeľné oblátky. Kúpalisko Laura. Všetky tieto slová v nás evokujú oddych a pohodu, avšak aj to, že treba načrieť trochu hlbšie do peňaženky. My Vám ale ukážeme, že v tomto 4. najmenšom meste na Slovensku si viete oddýchnuť aj aktívne a neminúť pri tom ani cent. Náučný chodník Dolná hora.

Rajecké Teplice

Teda ak nerátame nejaké to euro na dopravu do Rajeckých Teplíc. Máme pre Vás tip na jeden a pol hodinový nenáročný a pohodový trail vedúci lesom. Vybrali sme sa preskúmať lesnícky náučný chodník Dolná hora. Chodník začína na dohľad od vlakovej stanice Rajecké Teplice, takže sa sem v pohode dostanete aj pohodlne vlakom.

Dolná hora

My sme zvolili auto a tak parkujeme pri kúpalisku. Začíname stúpať z nadmorskej výšky zhruba 410 m a vystúpame do závratných 550 mnm, takže prevýšenie 140 metrov hravo zvládnu aj deti, či starší dospelí s boľavými kolenami. Zhruba po 15-20 minútach prídete k rázcestníku „Pod vyhliadkou“. Tu odporúčame spraviť si malú zachádzku a stúpať ešte kúsok hore k vyhliadke.

Vyhliadka sa Vám odmení krásnymi výhľadmi do širokého okolia. Kto chce môže pokračovať aj ďalej na Skalky. My sa však vraciame na náučný chodník, keďže plánujeme pohodovú prechádzku. Ak ste vystúpali až sem, poteším Vás, náučný chodník vedie ďalej po vrstevnici, takže je to aktívny oddych po rovinke vedúci prevažne listnatým porastom po zelenej turistickej značke.

Náučný chodník

Chodníkom Vás bude sprevádzať osem náučných panelov, kde sa dozviete viac o funkcii lesa,
drevinách, rastlinstve, či živočíšstve. Budete prechádzať i miestom, ktoré v roku 1999 na Veľkonočnú nedeľu zachvátili plamene. Uhasenie požiaru na tomto mieste trvalo jeden dlhý týždeň. Nuž ale naspäť na chodník. Pri rázcestníku „Žliabková“ máte dve možnosti, pokračovať ďalej náučným chodníkom alebo zísť po žltej do Rajeckých Teplíc k hotelu Skalka. My pokračujeme ďalej po zelenej.

Chodník nás poúča – všetko v lese má svoje miesto, význam a trvanie, nič nevyjde nazmar.
Dozvedáme sa viac o jarabine brekyňovej, ktorá patrí medzi vzácnejšie druhy a tiež tu má svoje
zastúpenie. V nohách máme 3 kilometre.

Keď prídete k rázcestníku „Nad vodojemom“, ste takmer v cieli. Čaká Vás už iba pár serpentín dole po cestičke a prídete ku hlavnej ceste, kde stačí prejsť na druhú stranu a parkom okolo hotelu Skalka sa vrátite po 1 kilometri na východiskové miesto. Tí zdatnejší sa môžu napojiť na ďalší náučný chodník Stratený Budzogáň a pokračovať hoci aj tam.

A čo sme sa na tomto lesníckom chodníku naučili? Napríklad aj to, že les hovorí.

„Pamätaj, že dávam príjemný chládok za letných horúčav a v zime rozpaľujem tvoju pec, aby si v teple mohol čítať knihu napísanú na papieri z mojich stromov. Som v doskách každého domu, tvojho stola, aj vo dverách na tvojom byte. Som rúčka na kladive, sekere, kose a motyke. Nájdeš ma v loďke, na ktorej sa nosíš po vode. Živím a ochraňujem lesnú zver. Hospodárim s vodou a napájam pramene, aby v lete nevyschli. Som pastvou tvojich očí a unavenej mysle, pomôžem ti upevňovať a navracať zdravie. Počuj však moju prosbu: Buď mojim ochrancom! Nenič ma zbytočne!“

Preto ak sa možno niekedy budete chystať vymočiť si boľavé údy v liečivej vode Rajeckých Teplíc,
spomeňte si na lesnícky náučný chodník. Určite sa táto pohodová prechádzka oplatí.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 66