Stratený zimný Budzogáň

Tento rok zima ešte nepovedala svoje posledné slovo. Práve naopak, Perinbaba sa zobudila zo zimného spánku a konečne nám aj tu, pri Žiline, napadlo pár centimetrov čerstvého snehu. Slovo dalo slovo a tak sme sa aj z mamami dohodli, že ich vezmeme na krátku prechádzku do doliny do Patúcha. Pozrieť na stratený zimný Budzogáň.

Dolina u Patúcha
Dolina u Patúcha

Dolina Patúch

Na nedeľu hlásia pekné počasie a tak parkujeme kúsok od Chaty Patúch za Lietavskou Svinnou. Táto chata je situovaná na okraji lesa, pri jazierku s hojdačkou a poskytuje aj ubytovanie, ba dokonca si tu môžete vystrojiť svadbu, večierok alebo oslavu.

Dolina u Patúcha
Dolina u Patúcha

Lietavská Svinná

My sme sa však začali cestou zamýšľať nad tým, prečo sa Lietavská Svinná volá vlastne Lietavská Svinná. Manžel prišiel s myšlienkou, že existuje legenda o lietajúcej svini, ktorá toto miesto milovala. Dejiny však túto obec spomínajú už v roku 1393 a podliehala panstvu Lietavského hradu.

Zaujímavou historickou pamiatkou je tiež murovaná zvonica z roku 1606, v ktorej podľa legendy visí zvon z Lietavského hradu s erbom Turzovcov. A tak pohrúžení do myšlienok, ako to vlastne teda bolo, kráčame dolinou. Všade naokolo je to ako v zimnej rozprávke. Sneh nám vŕzga pod nohami. Kde-tu sa pohne vetvička vo vánku a spustí na nás spŕšku prašného snehu.

Zimný výlet dolinou Patúcha

Predpoveď počasia celkom nevyšla a tak ráno máme na hlavách ešte kapucne, keďže výdatne sneží. Nám to však neprekáža. Počasie iba umocňuje krásu doliny, ktorou prechádzame. V snehu pozorujeme stopy jeleňov a zajacov. Mamy sa na chvíľu zastavia, lebo počuli nejaký zvuk v lese. Nie sme si istí, či to nefučal aj medveď, ale myšlienky na stret s medveďom radšej rýchlo zaženieme a pokračujeme v púti.

Prichádzame na rázcestie, kde sa môžeme otočiť, môžeme pokračovať ďalej po rovine alebo môžeme trochu stúpať lesom a prísť až k Stratenému Budzogáňu.

Stratený zimný Budzogáň

Mamy, unesené krásou zasneženého lesa, nadšene súhlasia, že pár metrov stúpania im nevadí. Budzogáň ešte nevideli a tak to chcú rýchlo napraviť. Pol hodinku stúpame a pod vrchom Žibrid ho konečne nachádzame. Budzogáň, čnejúci sa do výšky 12 metrov, nazývaný aj Zlámanou skalou. Má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Vznikol erozívnou činnosťou vody, ktorá ho formovala po dlhé storočia. Nám sa však viac páči legenda, ktorá sa k tomuto miestu viaže.

Legenda o Budzogáni

V minulosti na tomto svahu rástol najväčší strom na svete – Hromodub. Obor, prechádzajúci krajinou, Hromodub zo zeme vytrhol, vystrúhal si z neho budzogáň a zobudil všetkých obyvateľov krajiny. Tí si len tak Hromodub zobrať nenechali, natreli obrovi nohy smolou, aby sa prilepil. Nahnevaný obor budzogáň zapichol do zeme a chcel aby skamenel.

7 najkrajších prírodných krás na Slovensku

No a tak môžeme tento prírodný výtvor obdivovať dodnes. Tento výtvor prírody sa zaraďuje medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. A viete čo? Choďte sa tam pozrieť. Neoľutujete. My sme neoľutovali, nadýchali sme sa hôrneho vzduchu a vyvenčili sme Heidinu.

Aj keď nedávno som čítala jednu veľmi peknú myšlienku – človek si myslí, že venčí psa, ale nie, je to presne naopak – to pes berie človeka von do prírody meditovať. Či už máte psa alebo nie, choďte von, spoznávajte, bavte sa a usmievajte. Stratený zimný Budzogáň v Súľovských skalách je dobrá voľba.

Hojdačka v doline u Patúcha
Hojdačka v doline u Patúcha
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 65