Nová Bystrica- turistické trasy/ cyklotrasy

Objav Kysuce. Vodná nádrž Nová Bystrica zásobuje pitnou vodou okresy Čadca, Nová Bystrica i Žilina. Je ďalším z cieľom 7 kopcov 3 jazerá. Okolo celej priehrady vedú nádherné turistické trasy a cyklotrasy. Rodiny s deťmi rozhodne zaujme skanzen úvraťovej železničky Vychyľovka.

Nová Bystrica

V zátopovej oblasti bývalých susedných obcí Riečnica a Harvelka je vybudovaná vodárenská nádrž Nová Bystrica, ktorá zásobuje pitnou vodou okresy Čadca, Nová Bystrica, Žilina.

Nová Bystrica turisticke trasy cyklotrasy
Nová Bystrica priehrada

Obe obce a ďalšie zatopené samoty sa nachádzali na dne údolia, ktoré je dnes v hĺbke takmer 50 m. Prehradením toku Bystrice 55 m vysokou hrádzou sa vytvorila zásoba vody v objeme 30 miliónov m3.

Okolo celej priehrady sa vinie značený cykloturistický chodník dlhý 30 km. Jedinou pamiatkou po zatopených obciach je kultúrna pamiatka riečnický kostolík.

vkucarovneslovensko
Riečnica kostolík foto CBS

Objav Kysuce

Nová Bystrica patrí do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorá pozostáva z dvoch častí: západnej javorníckej a východnej beskydskej. Západnú časť tvoria Javorníky, Turzovská vrchovina a Moravsko – sliezske Beskydy. Východnú časť tvoria Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina a Oravské Beskydy. Beskydská časť, v ktorej je situovaná aj Vychylovka, je charakteristická striedaním sa dolín a horských chrbtov. 

Nová Bystrica turistické trasy/ cyklotrasy
Skanzen Vychyľovka depo

Foto: Romain Budiak, Estel Samolejová, Zuzana Muráriková, Dáša Kohútová, Dušan Mráz

Vychylovka

Historická lesná úvraťová železnica (skratka HLÚŽ) je zachovaná a prevádzkovaná časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Po technickej stránke je zaujímavá úvraťovým systémom, ktorý umožnil prekonanie veľkého výškového rozdielu na krátkej vzdialenosti. Železnica je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Súčasťou Vychylovky je aj nádherný skanzen Múzeum Kysuckej dediny. Národopisná expozícia v prírode je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka. Je to vychytávka najmä pre rodiny s deťmi. 

Nová bystrica turisticke trasy cyklotrasy
Vychylovka rušen

Turistické trasy

Nová Bystrica – Riečnica, Kostol

Jednoduchá trasa po priehradnej magistrále. Dĺžka 10 km s minimálnym prevýšením.

Okolo Novej Bystrice

30 km technicky nenáročný okruh okolo celej priehrady. Nástup na trasu možný kdekoľvek.


Nová bystrica turisticke trasy cyklotrasy

Rozhľadňa na Bobovci

Rozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Krátka 4,7 km trasa s prevýšením 243m vás dovedie zo Starej Bystrice na rozhľadňu z ktorej môžete pokračovať po hrebeni Nocľahov v trase východným smerom až do Novej Bystrice s vodnou nádržou.

Nová Bystrica – Veľká Rača

Po značkách     cez Kýčeru na hrebeň Kysúc, cez Orol na Malú Raču a Veľkú Raču. Náročná trasa s prevýšením 806 m a jednosmernou dĺžkou 9,8 km. Treba sa aj vrátiť. Trasa tu

Kysucká hrebeňovka

Z Veľkej Rače po hrebeňovej  červenej trase na Priehybok a Rycierowu horu a dolinou na parkovisko Novej Bystrice. Náročná 17 km trasa jednosmerne s viac ako tisíc metrovým prevýšením. Trasa tu

Nová bystrica turistické trasy/ cyklotrasy
Včelie úle v skanzene

Cyklotrasy Kysuce

Cyklotrasa Nová Bystrica

30 km okruh okolo Priehrady je veľmi nenáročný s nádhernými pohľadmi na okolie Kysúc

Okolo Javoriny Kýčery a vychylovky

Náročný 50 km MTB okruh s 1450 m prvýšením popod hrebeňom Kysúc pre náročné povahy. 🙂 GPS tu

Výlet s deťmi

Vychylovka

Užite si jazdu vychylovkou a objavte skanzen Kysuckej dediny. Turistika Vychylovka.

Priehradný okruh

Okolo celej priehrady vedie pohodlná nenáročná trasa s nádhernými výhľadmi. Dajte si koľko zvládnete.

)CArovné SLovensko Orloj
Orloj Stará Bystrica

Túry Malá Fatra

Video pozvánka

Patrik Dan Vycyhlovka
Televíkend: Riečnica
Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114