O Chopku, Ďumbieri a zime v Nízkych Tatrách s Alenkou Tomanovou

O Chopku, Ďumbieri a zime v Nízkych Tatrách s Alenkou Tomanovou

Ďumbier, Chopok, Nízke Tatry a zimná turistika. Alenka Tomanová ma na prvý pohľad zaujala skvelými fotkami Nízkych Tatier. Všimol som si že prevládajú tie zimné a rozhodol som sa spýtať sa jej: “Prečo?”

Najprv mi povedz, ako bolo včera na Ďumbieri 🙂

Ďumbier

No na Ďumbieri bolo perfektne ako vždy. Zimnú turistiku milujem a teraz je tam všetko omrznuté, chodníky, skaly, kríž,… Najčastejšie chodievam po hrebeni Chopok, Ďumbier alebo ak si chcem spraviť kratšiu túru, tak vyrážam z Trangošky hore a vraciam sa tou istou cestou späť. Je to oveľa kratšia trasa.

Ten Chopok s lanovkou?

Ako kedy. Tak ti poviem, v sobotu som bola na Krížnej. A Krížna je taký šťavnatý výstup. Tak som si povedala, že v nedeľu pôjdem už iba oddychovo lanovkou. Ale keď som prišla pod lanovku, povedali mi že hore je víchrica 20m/s a lanovka nepremáva. Tak predsa len po svojich. Otočila som to, išla na Trangošku a odtiaľ hore na Ďumbier.

Nízke Tatry Ďumbier
Na Ďumbier

Keď som na ten Ďumbier vyliezla, práve som videla, že spustili lanovku.

S kým chodíš na hory? Stále tá istá partia alebo aj meníš zostavu?

Niekedy chodím sama a niekedy, kto sa pridá. Väčšinou nechodíme nikdy tí istí. Ľudia sa obmieňajú. Ráno pozriem na kamery a keď vidím, že na Ďumbieri je pekne, za 40 minút som na Trangoške a už šlapeme hore. Ide, kto sa pridá.

O Chopku, Ďumbieri a zime v Nízkych Tatrách s Alenkou Tomanovou
Po hrebeni Nízkych Tatier

To znie skoro ako Nízkotatranská sprievodkyňa. Ktoré kopce v Nízkych Tatrách máš najradšej?

Najradšej mám hrebeň. Je to vlastne od Prašivej cez Chabenec, Kotliská, Poľana, Dereše, Chopok až na Ďumbier. A potom mám rada z tých bočných hrebeňov aj Latiborskú hoľu. Magurku mám rada, syn tam chodil na Železno na liečenie kedysi. Tiež mám rada Salatín.

Zimná turistika v Nízkych tatrách

Zima, Nízke Tatry a ty. Povedz mi, prečo práve v zime si stále v Nízkych Tatrách?

Nielen v Nízkych. Zima sa mi viac páči kvôli tmu, že je všetko také čisté. Mám rada ako vietor modeluje sneh. Sú krajšie fotky, výhľady, lepšia viditeľnosť, väčšie kontrasty. Modré nebo, biely sneh. Veď vieš, v lete sú hory v opare. A v zime je to krásne všetko viditeľné.

A preto mám radšej zimnú turistiku. Chodí sa mi ľahšie. V lete sú chodníky kamenisté, hrboľaté, nerobí to dobre ani kolenám. A v zime, keď kráčam po zamrznutom snehu v mačkách, to milujem z celej turistiky najviac. Vysnežené chodníky a totálne hladké. Alebo keď je napríklad taký jarný mäkší sneh a ideš dole kopcom. Tak je to super, lebo necítiš nárazy. Aj z Ďumbiera, Chopku ideš úplne bez problémov.

O Chopku, Ďumbieri a zime v Nízkych Tatrách s Alenkou Tomanovou
Zimné výstupy ponúkajú inú atmosféru ako leto

A ešte ale to nebude nikoho zaujímať, mám sennú nádchu a v zime sa mi perfektne dýcha.

Mám tiež rád Jánsku dolinu, Ohnisko, Svidovské sedlá a Dereše.

Áno na Ohnisku som bola tiež viackrát. Našla som aj lietadlo. Aj bránu, hoci tam nie je povolené chodiť. Je to niečo úžasné, majestátne, keď si pod tým. Okno je krásne vidno aj z Jánskej doliny od horárne.

Nízke Tatry Ďumbier
Pod Krížnou

Ktorý najkrajšie zasnežený vrchol, kríž, rázcestník si kedy videla? Keď si vyšla hore a povedalala si si: “Fu, tak toto je ta najkrajšia prírodná socha akú dokázala príroda vytvoriť”

No zas len ten Ďumbier. Ďumbier je podľa mňa najkrajší. A keď je obalený ľadom, tak je úplne úžasný. A niekedy som videla krásne takéto útvary aj na Chabenci. Chabenec keď je omrznutý, tiež býva krásny. A ešte Kráľova hoľa. To mám tiež veľmi rada.

Super. Čiže nabudúce sa budeme rozprávať o Kráľovej holi.

S Alenkou Tomanovou dlhoročnou turistkou a členkou KST sme sa rozprávali o Chopku, Ďumbieri a zime v Nízkych Tatrách.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Ďalšie články autorky

Alenka Tomanová

Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie. Hory sú môj kostol. Ďalšie články autora >

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok