Objavili ste už poéziu Jarabinského prielomu?

Ak navštívite Severný Spiš a Starú Ľubovňu, netreba obísť Jarabinský prielom. Ponúka nečakaný zážitok. V dedinke Jarabiná vznikol vedľa lomu

Jarabinský prielom

Potok Malý Lipník tu vytvoril na malom území krátky, ale turisticky mimoriadne atraktívny kaňon. Nájdete ho aj pod názvom Jarabinská tiesňava.

Je prístupný dvoma smermi. Zo strany Litmanovej je ľahko prístupný v koryte rieky a na druhej strane od kameňolomu musíte prekonať strmý výstup. Cez kaňon vedie modrý turistický chodník. Prechod vám nezaberie viac ako pol hodiny.

Pred 7 rokmi viedli cez prielom drevené rebríky, ktoré však spláchla veľká voda a nikto ich už neopravil.

Prechod vám nezaberie viac ako pol hodiny. V najužšom mieste má šírku iba necelé 3 metre.

Úzkou skalnou cestičkou potok niekoľko krát prebrodíte. Najkrajšou časťou sú úzke skalnaté korytá, cez ktoré potok preteká. Celý kaňon obklopujú steny až do výšky 20 m. Na dvoch miestach sme objavili zaujímavé otvory. Miestni ich nazývajú Jarabinské pece.

V okolí prielomu môžete nájsť tiež skamenelé amonity a lastúrniky z jurských čias. Nájdené boli hlavne v priľahlom kameňolome. V roku 1967 bol jarabinský prielom vyhlásený za chránený prírodný výtvor a neskôr aj za chránenú prírodnú rezerváciu.

Stará Ľubovňa

Okolie Starej Ľubovne sľubuje tiež množstvo ďalších možností. Okrem hradu Ľubovňa tu nájdete aj Ľubovniansky skanzen predstavujúci krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša. V historickej časti mesta na námestie svätého Mikuláša nájdete okrem Domu ľubovnianskeho mešťana hlavnú historickú dominantu – Kostol sv. Mikuláša, pochádzajúceho z obdobia okolo roku 1280. 

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2023

Pozri si ciele 8. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Martin Murcko
Martin Murcko

Hobby Photographer, Landscape, Nature and Traveling inSlovakia. All photos are mine. Navštívte môj instagram

Articles: 1